Arkadaşlık, dostluk gibisi yok! Ama bazen de onlar kadar zarar vereni de yok Bu nedenle arkadaş seçiminizde çok dikkatli olmalı, iyi ve gerçek dostluğu bulmak için acele etmemelisiniz. Arkadaşlıkla ilgili bu yazımıza iki açıdan yaklaşabilirsiniz. Siz iyi bir arkadaş olmak için nasıl davranmalısınız? Ya da arkadaşınız iyi bir dost olup olmadığını hangi davranışlardan çıkarabilirsiniz?

Her ihtiyaç duyduğunuzda yanınızdadır
İyi bir arkadaş demek, her zaman yanında olacağını bilmek demektir. Bu bir mezuniyet kutlaması, ilk iş günü heyecanı, sevgiliyle ayrılık acısı, alışveriş keyfi veya bir sağlık problemi gibi mutluluğu da üzüntüyü de paylaşmanız gereken anlar olabilir. Sizi hiçbir zaman yüzüstü bırakmayacak, iyi günde de, kötü günde de yanınızda olacak ve desteğini esirgemeyecek bir arkadaş, gerçek bir dosttur.

Asla kıskançlık yapmaz
Kıskanç bir arkadaş kadar size zarar verecek bir arkadaş modeli yoktur! Hatta size hiç kendini belli bile etmeden kıskançlık besleyen arkadaşlarınız bile olabilir, dikkatli olun İyi bir arkadaş sizin iş yaşamınızdaki başarınızda aşk hayatınıza, giyim kuşamınızdan sosyal çevrenize kadar her şeyi kıskanmak yerine; siz ve başarılarınızla gurur duyar. Hatta ikiniz de birbirinize bir şeyler katarsınız.

Olduğu gibidir
Yapmacık insanları hangimiz severiz ki? Örneğin sizin her halini gördüğünüz, her halini bildiğiniz bir arkadaşınız bir anda insan içine çıkınca bambaşka birine dönüşüyorsa; veya sizin ona anlattığınız bazı durumlara kendisi gibi yanıt vermiyor, yapmacık tepkiler sunuyorsa bu arkadaş yine tehlikeli türdendir. Bu nedenle her zaman olduğu gibi olan dostları çevrenizde bulundurmaya özen gösterin.

Arkadaşlarınızla birlikte eğlenir
Bazı arkadaşlar ikili arkadaşlığa fazla düşkündür. Sürekli sadece ikinizin yakın olmasını ister ve etrafınızdaki diğer arkadaşlarla hem sizin, hem kendilerinin yakın olmasından hoşlanmazlar. Bu tip arkadaşlar aynı zamanda kıskanç kategorisine de girerler. Bu nedenle gerçekten size değer veren bir dost, sizin tüm arkadaşlarınızla birlikte eğlenmeyi, güzel vakit geçirmeyi bilen bir dosttur.

Sizin sevmediğiniz şeyleri kabullenir
Anlayış tüm sosyal ilişkilerde olduğu gibi arkadaşlıkta da temeli sağlamlaştıran davranışlardan biridir. Örneğin arkadaşınız Çin restoranına gitmek istiyor, fakat siz Çin yemeği yiyemiyorsunuz Arkadaşınız anlayış gösteriyor ve başka bir yerde yiyorsunuz. Başka bir zaman da siz korku filmi izlemek isterken, o korkmaktan hoşlanmıyor. O zaman siz ona ayak uydurursunuz. Anlayışlı olmak kişinin egoist olmadığını da gösterir; bu da sağlam bir karakterin temelini

Duygularını anlatmaktan korkmaz
Daha önce de bahsettiğimi gibi arkadaşınızın içten, olduğu gibi olması gerçek bir dostluk kurmak için çok önemlidir. Aynı aşk hayatınızda olduğu gibi sevinçlerinizi, kızgınlıklarınızı, şikayetlerinizi, sevginizi arkadaşınıza o an ifade edebiliyor olmak çok önemlidir. O an içinden ne geliyorsa, iyi veya kötü, içinize atmak yerine anında paylaşmak arkadaşlık ilişkinizi daha da kuvvetlendirecektir.

Sır saklamayı bilir
Arkadaşlığın en özel, en keyifli yanlarından biri de sırlarınızı paylaşmaktır. Tabii bunun için öncelikle karşılıklı güven gereklidir. Sırlarınızı anlattığınız arkadaşınızın kesinlikle bu bilgileri başkalarıyla paylaşmıyor olduğundan emin olmanız gerek. Sizin ona verdiğiniz sırları dedikodu malzemesi olarak veya ileride yüzünüze vurmak üzere biriktirmek yerine; anlattıklarınıza çözüm bulmaya çalışıyor olmasına dikkat edin.

Dürüsttür
Dürüstlük sağlam ve uzun vadeli bir arkadaşlık için en gerekli karakter özelliklerinden biridir. Aslında dürüstlük bu yazımıza bahsettiğimi bütün özelliklerin de bağlantılı olduğu bir durum. Yani arkadaşınız dürüst olmalı ki onun yanınızda kendinizi rahat hissedin. Arkadaşınız dürüst olsun ki onun fikirlerini güvenerek dinleyin. Unutmayın; yalan, arkadaş ilişkilerinin en büyük tehdit öğelerindendir.

Kendine güvenir
Aynı dürüstlük gibi, kendine güven de bir insanın tüm sosyal ilişkilerinin uzun vadeli ve sağlam olmasının altında yatanlardan biridir. Emin olun, kendine güvenen bir arkadaştan kolay kolay zarar gelmez. Çünkü özgüveni olmayan bir arkadaş sizi kıskanabilecek, duygularını açıkça ifade edemeyecek ve sinsileşebilecektir. Aşırı özgüven de iyi değildir; ego savaşı da arkadaşlığı bitirebilir. Dolayısıyla arkadaşınızın kendine olan güveninin dozunda olmasına çok dikkat edin!

Sizi şımartır
Evet, iyi ve keyifli bir arkadaş zaman gelir sizi şımartır. Bu onun ne kadar komplekssiz ve dürüst olduğunun da bir göstergesi olup; size olan sevgisini saf bir şekilde sunuyor olmasıdır. İyi bir arkadaş size değer verir, özen gösterir; bunu da zaman zaman yaptığı sürprizlerle, sizin için planladığı eğlenceli organizasyonlarla veya içinden gelip size aldığı ufak bir hediyeyle ifade eder.
pudra.com
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
iyi dostlar yıldızlar gibidir her zaman göremesin
ama her zaman ordadır
 
Üst Alt