• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Nasıl Ateist oldum

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Nasıl ateist olduğunu okudum bunu açıkça söylemen çok hoş gerçekten ...Kimse kimsenin gözüyle bakmak zorunda değildir ...Ben sadece nacizane fikrimi söylemek istiyorum ...kuran kursu sanırım ilk açılımındı orada herşeyi ciddi alıp zevkten ziyade sıkıcı taraflarını aldıysan ağer bu böyle gitmiştir ....

mesela bende çocukken kuran kursuna gittim ..çok tatlı bir hocamız vardı ben olayın makarasındaydım ...kızlar ve erkekler için lastik germişlerdi düz çizgide kılalım diye ben önümde oturan erkeklerin aynı lastikle ayağını gıdıklardım ...Zeki ama çok yaramazdım ve hocamız adımı felaket koymuştu ...ama asla bağırmadı şişşt günah demedi hep beni sevdi bende onun anlattıklarını sevdim ....
Anlayışınız için teşekkür ederim,
Önceki yorumumu sizin analizleriniz doğrultusunda düzenleyerek sunmak istiyorum.
Siz de birçok arkadaş gibi hocaların tutumundan dolayı ateist olabileceğimi vurgulamışsınız.
Gerçek bu değildir, aşağıdaki açıklamamı dikkatle okumanızı rica ediyorum.
Din öğreticilerinin bildikleri, bizlere ve tüm insanlığa öğretmek istedikleri dinin gerçek yansımalarıdır.
Belki bu kişilerin anlattıkları hoşumuza gitmeyebilir ama gerçeklerin bunlar olduğunu kabul etmemiz gerekir.
Mesela Cübbeli Hoca'nın, Adnan Oktar'ın, Fethullah Gülen'in, Said-i Nursi'nin, Yaşar Nuri Öztürk'ün, Zekeriya Beyaz'ın
ve tüm tarikat şeyhleri olarak kabul edilenlerin hepsinin dini söylemleri %99 oranında gerçeği yansıtmaktadır.
Yani dini konuda bizlere anlatmak istedikleri Kuran ve Hadislerin özüdür.
Bu gerçekler, bilerek veya bilmeyerek işine gelmediği için bir takım insanlar tarafından saçmalık, gericilik veya yobazlık olarak değerlendirilmektedir.
Halbuki değerlendirilen gerçek başkadır.

Benim ateist olmamın nedeni ise bilinçsiz kişilerin bana öğrettikleri veya onların beceriksizlikleri değildir.
Kuran'a olan ilgim nedeniyle Kuran'da anlatılanları eleştirel bir mantıkla okumam, değrlendirmem ve sorgulamamdan kaynaklanmıştır.
Bu cesareti kendinde gören, (Kuran'ı eleştirme, yargılama cesareti olan) olaylara bilimsel, akıl ve mantık bağlamında bakabilen herkesin ateist olacağını düşünüyorum.

Bu konudaki tüm anlatım ve ifadeleri bir kenara bırakarak olaylara sadece ve sadece ''BİLİMSEL'' olarak bakıldığı anda, ''İNANÇ'' kavramı kesinlikle geçerliliğini yitirmektedir.
Ben de bu yönde bakanlardanım.
Özellikle bu husus üzerinde düşünülmesi gerektiğine inanıyorum...
 

irem1

Amatör
Üye
canım sen ateist olduğunu söylemişsin ....burada 2 kelime yazarak sana cevap vermem mümkün bile değil ...Mesela ben hayatım boyunca tarih dersinden midem bulanmışken lisede gelen öğretmenin sayesinde şuan en sevdiğim ders tarih ve 34 yaşındayım tarih hastasıyım ...Ben sadece örnek verdim ...
Şunuda söyliyim ben reklam sektöründen geldim okadar çok ateist insanla tanıştımki bana aklı başında cevap veren tek kişi çıkmadı ...Ben sadece senin ateist olduğunu öğrendim ama herzaman şunu söyledim Hiristiyana ,museviye,yahudiye kendine din seçmiş herkeze saygı duyarım ama hiçbirşeye inanmamak boş insanların inançlarıdır bu benim fikrim
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Okuyacağını umut ederek...
Bu yazıyı senin için seçtim gözüm:prv:

Bilim ve Din

Din ve bilim insanlık kültürünün iki temel kaynağını oluştururlar. Tarihe baktığımızda her iki disiplinde bağnazlıklar, güvensizlikler, zıtlaşmalar ortaya çıkmıştır.
İyi-kötü, doğru-yanlış, gerçek-hayal kavgası ilk insandan beri hep olmuş ve dünyanın sonuna kadar da olacaktır.

Dinin ve bilimin kavramaları, tanımlamaları ve metodolojisi farklar oluşturuyor.
Bilim bilimsel kuşkuculuğu ele alır. Metodolojisinde doğrulanmayan veya yanlışlanmayan şeyleri kabul etmez. Ancak metodoliji ile ölçüp test edemediği konularda nötr kalır. Deneyüstü gerçeklerin varlığını reddetmez. En önemli metotları deney, gözlem, akıl yürütmedir. Cevap veremediği sorularda hükme varmaz. Bir bilim adamı laboratuara girdiğinde bütün önyargı ve kabullerini vestiyere asarak girerse gerçeğe ulaşır. Evrenin nasıl var olduğu, nasıl işlediği, gelecekte muhtemelen neler olacağı pozitif bilimin ilgi alanı ve sorularıdır. Aklı ve deneyi yücelten rastyonolistler pozitif bilimin gelişmesine böyle katkı sağladılar. Ancak Tanrı fikrine direnç gösteren Hümanistler ise bilimi din gibi doğma haline getirdiler ve inanç sistemlerini oluşturdular. Bu noktada Hümanizm yeryüzü dini oldu ve pozitif bilimden ayrıldı.

Bilim ve Din sınır sorunu

Din iyi, doğru, güzel ve gerçeği araştırırken, bilimin metodolijisini ve kavramlarını reddettiğinde çatışma ortaya çıktı.

Çağımızda insanlar entelektüel bütünlüğü koruyarak sorulan her türlü pragmatik sorulara cevap almak istemektedirler. Tanrı’nın varlığını bana kanıtla, neden ibadet etmeliyim, öldükten sonra hayat var mı, Tanrı’nın sıfatları nelerdir? gibi sorular geçmiş çağlardan çok fazla soruluyor. Geçtiğimiz çağlarda bu sorular bilgisizlik kaynaklı sorulardı. Ama bugün pozitif bilim adına bu sorular soruluyor. Eğer günümüzün inanç sistemleri Tanrı’nın varlığı tartışılmaz, ibadetin gerçekleri tartışılmaz ön kabulü ile hareket ederlerse pozitif bilim tarafından reddedilirler.

Bir din adamı dini verilerini pozitif bilimin metolojisine açar, yanlışlanan görüşlerini değiştirebilmeye hazır olursa bilimle arasında sorun kalmaz.
Bir pozitif bilim insanı bilimsel yöntemleri dini değerlere uygular kanıtlanan dini bilgileri kabul eder akla en yakın açıklamayı benimserse dinler arasında sınır ihlali oluşmaz.

Aslında bilim evrenin nasıl yaratıldığı ile, din ise neden yaratıldığı ile ilgilenir. Bu sınırlarda kalan ilişki çatışmaz, birbirini tamamlar.
Örnek vermek gerekirse, bilim DNA’daki şifrelerin nasıl olduğu, ne yazıldığı ile ilgilenir. Din ise DNA’daki şifrelerin neden yaratıldığı ile ilgilenir. Eğer bilim DNA’daki şifreler amaçsız bir araya geldi derse sınırını aşmış olur. Eğer Din DNA’daki şifrelerle oynamak, ilgilenmek gereksizdir ve lüzumsuzdur derse sınırını aşmış olur.
Pozitif bilim “Evrenin nasıl yaratıldığı benim ilgi alanım, neden yaratıldığı benim yöntemlerimin sınırını aşar” diyebiliyorsa dinle çatışmaz. Eğer Din “Evrenin nasıl yaratıldığı ile uğraşıp Tanrı’nın yarattığı yöntemleri ortaya çıkarmanızı destekliyorum. En mahrem yaratılış sorularını sorabilirsiniz, Tanrı ve ölümden sonra yaşamla ilgili sorular sorabilirsiniz. Kanıtlayamadığınız durumda nötr kalırsanız benim için sorun olmaz. Ama kanıtlayamadığınız bilgileri savunursanız bilimi din haline getirmiş olursunuz” derse pozitif bilim buna itiraz edemez.
Farklı sayıda din ve farklı sayıda bilim metodolijisi mevcuttur. Bu zihinsel tartışma en güçlü fikirlerin kabulünü doğuracaktır. Yanlış dinlerin anlaşılması veya pozitif bilimin yer yüzü dini olması böyle önlenecektir.
Evreni bir kitap olarak kabul edersek bu kitabın nasıl yazıldığı, kalemi, mürekkebi ve kağıdı ile pozitif bilim ilgilenir. Evren kitabının neden yazıldığı ve bütünsel anlamı ile din ilgilenir.

DNA’daki şifrelerle oynamaya karşı çıkmak dini bilimden uzaklaştırır. DNA’daki şifrelerin insanlığın zararına kullanılması bilimi dinden uzaklaştırır.
Bilim kendi ahlak sistemini oluşturamamıştır. Dinden ödünç aldığı ahlak sistemini değiştirdiği zaman pozitif bilim insanlığın zararına kullanılmış olur. Örnek vermek gerekirse atom çekirdeğindeki dizilere müdahale etmek ve enerji üretmek pozitif bilimin başarısı idi. Ahlaki standardı bozulduğunda atom bombası oluşturarak insanlığa zarar verdi.

Bugün aynı tehlike DNA için geçerlidir. DNA zincirine müdahale edilerek bitkilerde köklü değişiklikler yapılıyor, üretim arttırılıyor. Eğer insan geni ile oynanırsa insan-hayvan arası canlılar ortaya çıkabilecektir. Yahut maymun geni ile oynayarak insana benzer canlılar oluşturulabilecek. Maymun genlerinden insan görünümlü ama maymun davranışlı canlılar ortaya çıkabilecek. İnsanlığı öğrenemeyen insan görünümlü canlılara insan denilemez fakat bugün pozitif bilimde bu artık akla yakın gözüküyor.
Evrime kökten karşı çıkanlar din adına karşı çıkmamalılar. DNA’nın değiştirilebilirliği mümkün. İlk insan topraktan yaratılmıştır. DNA’da toprakta oluşan inorganik ve organik maddelerin dizilimidir. Kuran’ı Kerim’de ışınsal varlıklardan insanı ayırt etmek için Hz. Âdem’in topraktan yaratıldığının söylenmesi bilime ters düşmez ki. Allah’ın mutlak gücünün maymun DNA’sına ihtiyacı yoktur. Bu maymun DNA’sı insan DNA’sı haline getirilmesi laboratuarda mümkün olursa dinin yorumu ne olmalı? Yorum bulmazsa, reddederse akla bilime ters düşmez. Dinin bunda duruşu “DNA’yı insanlığın zararına kullanmayın, insan suretindeki maymunlara insan denilmez. İnsan aklına sahip maymunlar ortaya çıkarsa insanlığın yararına olmaz, yaratıcısının işine karışmış olursunuz. Böyle bir şey yaparsanız da sonucuna katlanırsınız, tıpkı nükleer enerjide olduğu gibi” olmalıdır. DNA araştırmalarına din adına karşı çıkmak dinin sınırlarını aşmak anl***** gelir.
Din ve pozitif bilimin sürtüşme içerisinde olduğu evrim konusuna bu şekilde yaklaşıldığında iki disiplin birbirini tamamlamış olur.

Pozitif bilim pragmatiktir

Yanlışlanamayan sorulardan bilimsel cevaplar üretilemez. Pozitif bilim doğal dünyaya ilişkin hipotezler üretir, formüle eder. Doğa üstü sebepleri tamamıyla reddetmez, ama verimsiz olduğunu düşünür. Son seçenek açıklama olarak ele alır.
Pozitif bilim bilimsel araştırmaların yüksek standartları ile paranormali, normal dışını, mistizmi, soyut gerçekliği bu bilimsel standartlarla ölçer. Pozitif bilimin yüksek standartları gerçekliği sadece maddesel, somut gerçekliğe indirgemeyi terk etti. Soyut gerçeklik sanat gerçeklik gibidir. Maddesel keskinlikle hareket edilmez. Tıpkı internet ortamı gibi sanal bir ortamda banka hesabınızdan bir milyon doları başka banka hesabına havale etmeniz gibi. Ortaya çıkan durum somut ama standardı sanaldır ve bilimsel gerçekliktir. “Görmediğim şeye inanmam” diye aklı görselliğe indirgeyen yaklaşım materyalist indirgecilik gibi tarihin çöp sepetinde kalmıştır.

Kanıta dayalı DİN


Pozitif bilim evrendeki gerçekler karşında kibir ve üstünlük güdemez. Doğaya hakim değildir. Doğaya hakim olmak iddiası, damar tansiyonuna hakim olamayan bir insan için sınırını bilmemektir. Kibir ve üstünlük yanılgısıdır. Bilim dünyadaki yerimizi doğru tanımlayamazsak bilimsel kisveye bürünmüş yeryüzü tanrıcılığı yapmış bilim oluşur. Bu durumda bağnazlığın bir türüdür.
Bilim otorite veya doğa üstü güce dayanarak hareket etmez. Kanıta dayanarak hareket eder. Ama doğa üstü gerçekliği bilimsel bir olgu olarak seçenekleri içerisinde düşünür. Dini görüşleri olgu olarak almayan bilimsel yöntem önyargılı bir yöntemdir.
Eğer din kendi bilgilerinin sorgulanmasına karşı çıkarsa akla ve bilime ters düşer. Vahiy bilgilerini kanıta dayalı sorgulamaya açmayan dinler mevcuttur. Hıristiyanlığın teslis inancı veya Budizm’in ruh inancı gibi. Bilim imanla uğraşmaz pozitif bilime rağmen yanlış bilgiye inanan kanıta dayalı olmayan bir dine inanan insan yanlış yapıyorsun der yoluna devam eder. Akla ve bilime uymayan inanç sistemleri tarihin çöp sepetinde kalırlar. Sorgulanmadan kaçan inanç sistemleri hayatiyetlerini sürdüremezler. Kendine güvenen din ve inanç sistemleri bilimin sorgulamasından kaçmaz tartışır. Sınırlarını koruyan din ve bilim ilişkisi insanlığın geleceğini aydınlatacaktır. Dinin hayata anlam katma özelliği, teselli etme gücü ve ölümden sonrasını açıklama kapasitesine bilimin ihtiyacı vardır. Aynı şekilde dininde bilimin yöntemlerine, metodolijisine gerçekleri ortaya çıkarmak için ihtiyacı vardır.
Kendine güvenen din bilimi pozitif bilimler tarafından test edilmekten korkmaz ve çekinmez. Aynı şekilde çıkan gerçeklerin bilimin özgürlük alanını sınırlandırma ihtimalide gerçek bilim adamlarını tedirgin etmez.
Bu bakış din ve pozitif bilimin birbirini tamamlaması ve eşgüdümüne neden olur. Eğer amaç gerçeğe ve evrensel doğrulara ulaşmaksa en kolay, en verimli ve en ideal yöntemin bu olduğunu objektif bakış açısı olan her birey onaylayacaktır.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Yazıyı çok iyi okudum, siz de okumalısınız çünkü sorumun cevabı yokmuş içinde.

İsterseniz tekrar sorayım:
AY'ın ikiye bölünme meselesi.
Lütfen bunun bilimsel açıklamasını yapar mısınız?
Bilim bu konyu nasıl açıklıyor nasıl kanıtlıyor?
Hani DİN ve BİLİM çelişmiyor diyorsunuz ya..

Bana başka hikaye anlatmayın lütfen.
 

İnci

Kıdemli
Üye
canım sen ateist olduğunu söylemişsin ....burada 2 kelime yazarak sana cevap vermem mümkün bile değil ...Mesela ben hayatım boyunca tarih dersinden midem bulanmışken lisede gelen öğretmenin sayesinde şuan en sevdiğim ders tarih ve 34 yaşındayım tarih hastasıyım ...Ben sadece örnek verdim ...
Şunuda söyliyim ben reklam sektöründen geldim okadar çok ateist insanla tanıştımki bana aklı başında cevap veren tek kişi çıkmadı ...Ben sadece senin ateist olduğunu öğrendim ama herzaman şunu söyledim Hiristiyana ,museviye,yahudiye kendine din seçmiş herkeze saygı duyarım ama hiçbirşeye inanmamak boş insanların inançlarıdır bu benim fikrim

Konuyla alakalı değil ama ben sizi 16 yaşında falan sanmıştım.34 yaş vay be şaştım valla.:shocked:
 

onuc13

Tecrübeli
Üye
Yazıyı çok iyi okudum, siz de okumalısınız çünkü sorumun cevabı yokmuş içinde.

İsterseniz tekrar sorayım:
AY'ın ikiye bölünme meselesi.
Lütfen bunun bilimsel açıklamasını yapar mısınız?
Bilim bu konyu nasıl açıklıyor nasıl kanıtlıyor?
Hani DİN ve BİLİM çelişmiyor diyorsunuz ya..

Bana başka hikaye anlatmayın lütfen.

O mucizeye inanan insanlar zaten müslüman oluyor.
Yaratıcının varlığını inkar edipte somut birşey isteyenlerin,
ikiye bölünen parçalarını bilimin kefesine sığdırmaya çalışmasını hiç te yadırgamıyorum gözüm:malesef:
Yaratılış,inanç,inanmak...
Bunlar da felsefi olmayan objektif bakış açısı gerektirir gözüm:prv:
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
O mucizeye inanan insanlar zaten müslüman oluyor.
Yaratıcının varlığını inkar edipte somut birşey isteyenlerin,
ikiye bölünen parçalarını bilimin kefesine sığdırmaya çalışmasını hiç te yadırgamıyorum gözüm:malesef:
Yaratılış,inanç,inanmak...
Bunlar da felsefi olmayan objektif bakış açısı gerektirir gözüm:prv:
:alkis::alkis:
Müthiş açıklamalardı, hem de bilimsel ve bilimin kabul edeceği şekilde.
Kutlarım sizi.

Bu mucize dediğiniz bilimsel olmayan şey yüzlerce örnekten biriydi sadece.
Bir daha din ve bilim içiçedir diye karşıma çıkmayın komik oluyorsunuz.
 

irem1

Amatör
Üye
Yanlış anlamayında bazı yazdıklarınız bana öyle düşündürmüştü.

Siz öyle görmek istemişsiniz :) canım ya senin bana takıntınmı var ? Hoşlanmadığını direk söylersen daha fazla memnun olurum ...Ben mesela söyliyim yazdıkları önemsiz olan tek kişi benim gözümde sensin...nedenmi çünkü hep saçmalıyorsun:Winlk_Tongue::Winlk_Tongue:
 

onuc13

Tecrübeli
Üye
:alkis::alkis:
Müthiş açıklamalardı, hem de bilimsel ve bilimin kabul edeceği şekilde.
Kutlarım sizi.

Bu mucize dediğiniz bilimsel olmayan şey yüzlerce örnekten biriydi sadece.
Bir daha din ve bilim içiçedir diye karşıma çıkmayın komik oluyorsunuz.
Ateist birisine ne anlatmamı bekliyordun ?
İslam peygamberinin mucizelerine inanmayıp küfrü seçenlererin kervanına katılanlara,
ne anlatmamı bekliyorsun ?
O zaman gördüğü halde inanmıyorlardı mucizelere...
Şimdi bilimsel olarak açıklama bekliyorlar.
O zaman ki olaylar bant kaydına alınmış olsaydı bazıları hâla inanmazlardı.
Yanılıyor muyum gözüm:prv:
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Ateist birisine ne anlatmamı bekliyordun ?
İslam peygamberinin mucizelerine inanmayıp küfrü seçenlererin kervanına katılanlara,
ne anlatmamı bekliyorsun ?
O zaman gördüğü halde inanmıyorlardı mucizelere...
Şimdi bilimsel olarak açıklama bekliyorlar.
O zaman ki olaylar bant kaydına alınmış olsaydı bazıları hâla inanmazlardı.
Yanılıyor muyum gözüm:prv:
Hikaye anlatma dedim.
Bu arada gözüne de baktırsan fena olmaz...
 
Üst Alt