• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Nasıl Ateist oldum

Okunuyor :
Nasıl Ateist oldum

yavuz34

Tecrübeli
Üye
Sayın lordhan Son cümlenizi alıyorum sadece:"Ortada evren diye birşey var.O halde bu evrenin birde nedeni olmalı"şeklinde düşünmek isteyişimizin nedeni,şimdiye kadar gördüğümüz bildiğimiz her şeyin bir nedeni olmasıdır.
Pekiyi gerçekten varolan her şeyin bir nedeni olmalımıdır?......bazı şeylerinde "nedensiz olması"ezelden beri gelmesi(nedeninin yine kendisi olması ) mümkün olabilirmi?
ELBETTE Kainatın Kendisi zaten Yüce Allahın vücududur.Yani SIFATIDIR.Yaratılmamıştır hepte vardır.Ama Kainatın birde Sevgisi vede Düşüncesi vardırki oda onun parçası olan Ezeli İnsan sıfatında var olmuştur.İşte Allah yani Zatullahda Odur. Bunların dışında Uzayda ,atmosferde Düşünen görünmez ayrı bir vücutta Allah olduğuna fakirde kani değilim, İnanmamda.Ama bakın işte burada bu düşünce Fakiri Ateizimden çıkarır.Çünkü Herşey Allahın bir parçasıdır diyorum.Allahın zatı ise İnsan olan insanlarda mevcuttur.Allahın zatı şayet var ise Orada diğer bütün manevi olan unsurlarda(Peygamberler,Veliler,Putperestler,Kafirler,Müşrikler,Müminler,Münafıklar,Cennet,Cehennem, Yahudiler,hiristiyanlar,Müslümanlar........v.s)vardır.Tabiki sizi kanaat ve inancınızdan vazgeçirmek gibi bir niyetim yok ama birde bu şekilde düşünün.Ve o zaman bütün bu unsurların ne olduklarının Tefekkürü gerekirki bu tefekkürede İLAHİ FELSEFE Yani HİKMET diyoruz.Ki belirtmiş olduğum düşünceyi çok rahat anlayabilirsiniz.Size Yukarıda Allah var bizi imtihan ediyor. Öldükten sonra bize Ona inanmadığımız için kabir azabı çektirecek,Ondan sonra Şeytanın bulunduğu Cehennem kuyularına atacak yada Cennette Irmaklar üzerinde köşk verip Emrimizdede huri ve Gılmanlar olacak diye bir şey demiyorum.
Sadece Şu Üç günlük yaşamımızda Ruhumuzla yaşadığımız müddetçe gerçek mutluluğu yakalayabiliriz belki diyorum.Selamlar.

CB.3mRe

Amatör
Üye
Musluman bir ailenin cocugu olarak yetistirildim.
Fransanin lyon kentinde ailemle beraber buyudum.
Ailemin bana muslumanlikla ilgili anlatiklari ile benim orda gorduklerim genelikle celisiyordu.
Ailem musluman olarak fransizlarda (gavurlarda nefret ederlerdi);
Gavurlarin cehennemlik olduklarini;
Yikanmadiklarini (pis olduklarini),bizim ise musluman olarak cennete gidecegimizi anlatirlardi bize.
Bizde bunlari boyle bilirdik.Buyudukce ogrendiklerimizin gercek olamiyacaginin farkina vardim.
Fransizlar;
Kulturlu,
Temiz giyimli,
Hosgorulu,
Yancilara karsi sonderece yardim sever davrandiklarina sahit oldum.
Fransada yaklasik 400 bin civarinda Turk vardi.
5 milyon civarinda arap musluman vardi.
Araplar genelikle bakimsiz,sokakta insanligi tehdit eden bir davranis sergilerlerdi.
Musluman dini rehberleri insanlari ;dini baskilarla korkutarak yasamlari etkiliyorlar ;hiristiyanlik din rehberleride ayni sistemde idi.
Benim dunyamda inanclarin olmadigi ;
Hak ve hukukun ustun oldugu,
Zengin boburlenmedigi,yoksulun ezilmedigi bir yasam sistemi olmaliydi diye dusunurdum.
Muslumanlarin Allahi muslumanlara cennete mekan ve cehenemden azap yaratmis gorunuyordu.
Hiristiyanlarda ;gokte kralik olusturup bir ustun kube yaratip onlari iyi ve kotu siralamasina koyuyurdu.

Allaha ve kutsal uclu ruh yaratigi canlilarinda saniri intikam almak icin siniyordu.

Dinlere karsi anti sempatimin olustugu donemlerdi.
Ailem beni marsilyaya gonderdi.
Marsilyanin Notre-Dame-de-la-Garde katedrali yaninda bir ev kiraladim.
Burda tanistigm cekli pavel ateizim bana su sekilde tanimliyacakti ;
Ateizmin özü, özgür düsüncedir.
Insanlari ;
Dinlerinde,
Renklerinde,
Cinsiyetinde, rahatsiz etmiyecek.
Yoksulu kesimi azarlamiyacak,zengin kesimi yaratici konumuna getirmiyecek bir inanac sistemi olmaliydi.

ölüm ölümdür. Başka herşey gibi, insan da ölünce ölür.
Ateizm nedir?
Ateizm, bir tanrının varlığına inanmamaktır.
Kelime anlamı olarak; teizm dinsel inancı ve tanrısallığı temsil ederler. Tanrıları ve fizik ötesi inançları reddeden bu görüş, bunun başına bir "a" eki alarak "A-teizm" şeklinde ortaya çıkmıştır. Ateizme göre tanrıların varolmadığı kesin bir doğrudur.
Ateizm, "teizm karşıtı" olabileceği gibi "teizm dışı" anlamında da kullanılır. Yani "teistik olmayan" şeylere "ateistiktir" denebilir. (Örneğin "Laiklik ateistik bir düşüncedir.")

"Ortada evren diye birşey var, o halde bu evrenin bir de nedeni olmalı" şeklinde düşünmek isteyişimizin nedeni, şimdiye kadar gördüğümüz bildiğimiz herseyin bir nedeni olmasıdır.
Peki gerçekten varolan herseyin bir nedeni olmalı mıdır?... Bazı şeylerin de "nedensiz" olması, "ezelden beri" gelmesi (nedeninin yine kendisi olması) mümkün olabilir mi?
Arkadaşım dinden bahsediyoruz ya.Kalpdedir diyoruz.Sen başka insanlara göre bunu nasıl değerlendirirsin ? Yok o temiz yok bu pis.Ne alakası var bunla ? Bütün dünya pis olsun, butun dunya inancını imanını kaybetsin benim kalbim islam diyorsa yeter.Bu benim inancım bu benim kalbimdir.Başkalarına göre,başka milletlere göre, başka ülkelere göre hareket edilmez bu konularda.Sanırım pek dindar bi aileden değildiniz.Merak ettim acaba Kuran ı Kerim'i hiç şöyle elinize alıp da başdan sonra anlamak için okudunuz mu ? Siz islamı anlayamamış durumdasınız ki başka insanlara göre değerlendiriyorsunuz.

lordhan

Tecrübeli
Üye
Sayin CB.3mRe

Sayin CB.3mRe sizin beni elestirmenizi normal karsiliyorum.

“Eger Size musluman olmanin ne kadar mutluluk verici oldugunu.Hz.Muhammed a.s. insanlik icin son peygamber olarak gonderildigini,Kurani_Kerimin Allahinn kelami oldugunu.Islamin insanlar icin mutluluk verici oldugunu.5 vakit namazi kilmanin en guzel ibadet oldugunu.islamin 5 sartinin cok onemli oldugunu vurgulasaydim sanirim’’ basta Rabbia hanim ve Sn.Muelif Hocam beni hemen takdir edeceklerdi.

Size sormak isterim insan oglu hep benim dedigim dogrudur ilkesine bu kadar bagli kalirsa ozgurluklerden nasil bahs eder.
“ sizin Kurani Kerimi hic okudunuz mu gibi bir soru yoneltmeniz olayin farkli boyutu sanirim.Her insan kendisi icin guzel olan seyleri ister.Merakinizi gidermek icin yazma geregi hissetim;
Tevrat,
İncil,
Kuran,
Uc kutsal var sayilan kitaplari okumaya calistim.
Bu uc kitaptaki tema ve bakis ayni.Farkli bir seyi gorunuyormu desem yalan soylemis olurum.
Manevi olarak hic bir inanca sahip olmamak beni mutlu kildi.
Sebebini sizlerde benim kadar biliyorsunuz.

Ateizim tum inanclardaki ayirici ve korkutucu kavramlari yok edip ,tum insanligi insan sayan bir ozgur yasam bicimidir.

Anladigim kadar ile arkadaslar bu yaziyi yazmam da sakinca goruyorlar.Haklida olabilirsiniz bakis acisi.
Maneviyet =inanc ise;
Inanc=mutlu insan ise;
Mutlu insan=ozgur insan dir.

Kurallarla insanlarin ozgurlugunu sinirlamiyalim.
Ben nasilki baska insanlarin inanclarina saygi duyursam ;
Dini inanclara inananlarda bana saygi duymali.

CB.3mRe

Amatör
Üye
Size saygı tabiki de duyuyorum.Benım bahsettiğim olay, başka insanlara göre hareket etmeniz.Verdiğiniz örnekler asla kabul edilemez.Kuranı okudunuz mu diye sormadım altını çizerek söyliyim, anlamak için okunuz mu dedim.Eğer gerçekden anlayarak okusaydınız, başka insanlara göre hareket etmemeniz gerektiğinizi anlardınız.Eleştirim buna oldu zaten.Inancınıza daha doğrusu ınanmıyo olmanıza saygı duyarım.Sizin görüşünüzdür, bakış açınızdır.

Eyvallah

yavuz34

Tecrübeli
Üye

“Eger Size musluman olmanin ne kadar mutluluk verici oldugunu.Hz.Muhammed a.s. insanlik icin son peygamber olarak gonderildigini,Kurani_Kerimin Allahinn kelami oldugunu.Islamin insanlar icin mutluluk verici oldugunu.5 vakit namazi kilmanin en guzel ibadet oldugunu.islamin 5 sartinin cok onemli oldugunu vurgulasaydim sanirim’’ basta Rabbia hanim ve Sn.Muelif Hocam beni hemen takdir edeceklerdi.

Size sormak isterim insan oglu hep benim dedigim dogrudur ilkesine bu kadar bagli kalirsa ozgurluklerden nasil bahs eder.
“ sizin Kurani Kerimi hic okudunuz mu gibi bir soru yoneltmeniz olayin farkli boyutu sanirim.Her insan kendisi icin guzel olan seyleri ister.Merakinizi gidermek icin yazma geregi hissetim;
Tevrat,
İncil,
Kuran,
Bu uc kitaptaki tema ve bakis ayni.Farkli bir seyi gorunuyormu desem yalan soylemis olurum.

Ateizim tum inanclardaki ayirici ve korkutucu kavramlari yok edip ,tum insanligi insan sayan bir ozgur yasam bicimidir.

Anladigim kadar ile arkadaslar bu yaziyi yazmam da sakinca goruyorlar.Haklida olabilirsiniz bakis acisi.
Maneviyet =inanc ise;
Inanc=mutlu insan ise;

Sayın Lordhan kardeşim Ne olur Allah yoktur deme?Mushaf kitaplarıda okuma boşver.Ama Lütfen LORDHAN KİTABINI OKU.Bak Orada Göreceksinki Allah vardır.Çünkü yazılarınızı takip ediyorum.Son derece İnsaniler.O zaman Bu yazıları yazan akıl ve gönül Allahsız olamazki? Yok diyorsan O zaman SEN KENDİNİN ALLAHI OL. Allahsız bırakma en azından kendini.Baki selamlar,saygılar.

lordhan

Tecrübeli
Üye
Sayin CB.3mRe

Sayin CB.3mRe sizin bakis aciniz size manevi olarak size mutlu ediyorsa ne mutlu size.
Inanclar baska insanlarin dusunce ve sekil eri veya yaptigi islerle Kabul edilemez.Tabiki bu noktadan haklisiniz.
Size verecegim su noktalarda beni aydinlatirsaniz sevinirim;
Tum toplumlarin inanclari geregi;
• Budist,Hiristiyan,Yahudi,Hindu gibi inanclara saygi duymamalarin sebebi Kurani Kerim midir?
• Musluman dusuncesinde Allaha tum canlilardan ozu ile her insanda sorumlu olmasi gerekmez mi?
• Allahin nimetleri yalnizca muslumanim veya hiristiyanlar icin mi?
• Muslumanlik temizlikte bahsederken ,temizlik imanin yarisi dir.derken muslumanligin uygulkandigi ulkelerde temizlik kavrami Kurani Kerimle celismiyormu?
• Ister muslumanlik,ister yahudilik ister hiristiyanlik asirlarca insanlari din ugruna oldurmemislermidir?
• Allaha in varligina inanan insanlara ,inanclarindan dolayi saygiliyiz.Bu inanclarin kitaplarini okuyarak ogrenilmezmi?
• Cematler agi kurmak sart mi?
• Bayanin dogal yapisini biliyoruz,carsafmis,turbanmis,peceymis,ciplakmis gibi bayanlarin uzerinde dini somuru yapmak dogrumu dur?
• Bayanin giyimini dini kurallar yerine toplumun kurallari belirlemezmi?
• Hak dinler neden toplumlari inanclarindan dolayi bolerler ve din cemaatlerini yaratma ihtiyaci hisederler.
• Tarihteki din savaslari yuzunde tarihte silinen uluslar ve yok olan toplumlar ,engizasyon mahkemeleri ve kadi yargilarin geri dunulmesi istenen bir durumu dur?

Siz genc biri olarak bu dusuncelerinizi merak ettim dogrusu.

Serdengeçti

Amatör
Üye
Nasil Ateist Oldum?
Aslinda ilginctir kendi hayat hikayemi yazmaya karar verdim.
Ben kendim Ateist ve kiz kardesim ise stanist olmustu.
Fransanin marsilya kentinde Cek bir aile ile birlikte ki arkadasligim dostlugum,onlara duydugum sevgi ve saygi benim Ateist olmami sagladi.
Ailede ise satanizim yakin fikirler hakimdi.
Arkadasim biz hep seytani taslariz ve seytan ise bize hic bir sey soylemez.
Yarin cehennem denilen yerde seytaninda emrinde birileri olacak.
Bu aile kendini bu hizmete adamisti.
Dinlerde soguyup ateisime dogru yonelmeme sebeb oldu.
hikayemi burdan yazmaya karar verdim.
Tabi sakincasi yoksa.
Ateist bir aile ile Satanist bir grubun hikayesi guzuylede bakilabilir.
Ben ve Satanist arkadasim arasindaki olaylari anlatmaya calisacam.
**
Marsilya_Prag_Londra bu uc kente bir var olus kurami olusturulmustu.
Musluman bir ailenin cocugu olarak yetistirildim.
Fransanin lyon kentinde ailemle beraber buyudum.
Ailemin bana muslumanlikla ilgili anlatiklari ile benim orda gorduklerim genelikle celisiyordu.
Ailem musluman olarak fransizlarda (gavurlarda nefret ederlerdi);
Gavurlarin cehennemlik olduklarini;
Yikanmadiklarini (pis olduklarini),bizim ise musluman olarak cennete gidecegimizi anlatirlardi bize.
Bizde bunlari boyle bilirdik.Buyudukce ogrendiklerimizin gercek olamiyacaginin farkina vardim.
Fransizlar;
Kulturlu,
Temiz giyimli,
Hosgorulu,
Yancilara karsi sonderece yardim sever davrandiklarina sahit oldum.
Fransada yaklasik 400 bin civarinda Turk vardi.
5 milyon civarinda arap musluman vardi.
Araplar genelikle bakimsiz,sokakta insanligi tehdit eden bir davranis sergilerlerdi.
Musluman dini rehberleri insanlari ;dini baskilarla korkutarak yasamlari etkiliyorlar ;hiristiyanlik din rehberleride ayni sistemde idi.
Benim dunyamda inanclarin olmadigi ;
Hak ve hukukun ustun oldugu,
Zengin boburlenmedigi,yoksulun ezilmedigi bir yasam sistemi olmaliydi diye dusunurdum.
Muslumanlarin Allahi muslumanlara cennete mekan ve cehenemden azap yaratmis gorunuyordu.
Hiristiyanlarda ;gokte kralik olusturup bir ustun kube yaratip onlari iyi ve kotu siralamasina koyuyurdu.

Allaha ve kutsal uclu ruh yaratigi canlilarinda saniri intikam almak icin siniyordu.

Dinlere karsi anti sempatimin olustugu donemlerdi.
Ailem beni marsilyaya gonderdi.
Marsilyanin Notre-Dame-de-la-Garde katedrali yaninda bir ev kiraladim.
Burda tanistigm cekli pavel ateizim bana su sekilde tanimliyacakti ;
Ateizmin özü, özgür düsüncedir.
Insanlari ;
Dinlerinde,
Renklerinde,
Cinsiyetinde, rahatsiz etmiyecek.
Yoksulu kesimi azarlamiyacak,zengin kesimi yaratici konumuna getirmiyecek bir inanac sistemi olmaliydi.

ölüm ölümdür. Başka herşey gibi, insan da ölünce ölür.
Ateizm nedir?
Ateizm, bir tanrının varlığına inanmamaktır.
Kelime anlamı olarak; teizm dinsel inancı ve tanrısallığı temsil ederler. Tanrıları ve fizik ötesi inançları reddeden bu görüş, bunun başına bir "a" eki alarak "A-teizm" şeklinde ortaya çıkmıştır. Ateizme göre tanrıların varolmadığı kesin bir doğrudur.
Ateizm, "teizm karşıtı" olabileceği gibi "teizm dışı" anlamında da kullanılır. Yani "teistik olmayan" şeylere "ateistiktir" denebilir. (Örneğin "Laiklik ateistik bir düşüncedir.")

"Ortada evren diye birşey var, o halde bu evrenin bir de nedeni olmalı" şeklinde düşünmek isteyişimizin nedeni, şimdiye kadar gördüğümüz bildiğimiz herseyin bir nedeni olmasıdır.
Peki gerçekten varolan herseyin bir nedeni olmalı mıdır?... Bazı şeylerin de "nedensiz" olması, "ezelden beri" gelmesi (nedeninin yine kendisi olması) mümkün olabilir mi?

Tevrat,
İncil,
Kuran,

Maneviyet =inanc ise;
Inanc=mutlu insan ise;

Sayin CB.3mRe sizin bakis aciniz size manevi olarak size mutlu ediyorsa ne mutlu size.
Inanclar baska insanlarin dusunce ve sekil eri veya yaptigi islerle Kabul edilemez.Tabiki bu noktadan haklisiniz.
Size verecegim su noktalarda beni aydinlatirsaniz sevinirim;
Tum toplumlarin inanclari geregi;
• Budist,Hiristiyan,Yahudi,Hindu gibi inanclara saygi duymamalarin sebebi Kurani Kerim midir?
• Musluman dusuncesinde Allaha tum canlilardan ozu ile her insanda sorumlu olmasi gerekmez mi?
• Allahin nimetleri yalnizca muslumanim veya hiristiyanlar icin mi?
• Muslumanlik temizlikte bahsederken ,temizlik imanin yarisi dir.derken muslumanligin uygulkandigi ulkelerde temizlik kavrami Kurani Kerimle celismiyormu?
• Ister muslumanlik,ister yahudilik ister hiristiyanlik asirlarca insanlari din ugruna oldurmemislermidir?
• Allaha in varligina inanan insanlara ,inanclarindan dolayi saygiliyiz.Bu inanclarin kitaplarini okuyarak ogrenilmezmi?
• Cematler agi kurmak sart mi?
• Bayanin dogal yapisini biliyoruz,carsafmis,turbanmis,peceymis,ciplakmis gibi bayanlarin uzerinde dini somuru yapmak dogrumu dur?
• Bayanin giyimini dini kurallar yerine toplumun kurallari belirlemezmi?
• Hak dinler neden toplumlari inanclarindan dolayi bolerler ve din cemaatlerini yaratma ihtiyaci hisederler.
• Tarihteki din savaslari yuzunde tarihte silinen uluslar ve yok olan toplumlar ,engizasyon mahkemeleri ve kadi yargilarin geri dunulmesi istenen bir durumu dur?

Siz genc biri olarak bu dusuncelerinizi merak ettim dogrusu.
Sayın arkadaş : Sizin yorumlarınızı okudum, keyif aldım açık sözlerinizden. Hepsini okumamakla beraber diyer arkadaşların yorumlarına da şöyle göz attım, kendilerinin iyi niyetlerine bereket dedikten sonra bir tavsiyede bulunacam affınıza sığınarak. O da Müellif adlı arkadaşı bu konuya çekmeniz ve hatta ikinize özel bir paylaşımda buluşmanızdır.
Çünkü İslamiyetin bu asra bakan yüzüne ayne tutuyor paylaşımları.

Amaç doğru bir islamiyeti öğrenmek olunca, bu adresi göztermekte zerre kadar tereddüt etmedim .

wolkan

Acemi
Üye

Yaratıcısına karşı saygılı olmayan bir varlık saygıyı hak etmez diye düşünüyorum.Ateist olan bir yaratılmış saygıyı hak etmez ... Ancak inananların sevgisindende (haline acıyarak)mahrum bırakılmaz

Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt