nabucco kazığı

aslnyrkli

Amatör
Üye
NABUCCO deyince aklınıza ne geliyor?
Benim aklımda kalan üç-beş önemli satır var. Paylaşayım; “...Avrupa Türkiye’nin istediği%15’lik payı da sıfır noktasına kadar düşürdü! Türkiye’ye sadece temel geçiş ücreti ile yetin baskısı yapıyor. Proje 6 milyar dolardan büyük bir yatırımla ortaya çıkacak. İş çok büyük ama Türkiye için getirisi neredeyse yok gibi...”
Sevgili dostlar, bu cümleler daha önce Türk kamuoyuna tek başıma kalma pahasına aktardığım iddialarımın özeti... İddialar çok daha vahim noktalara ulaşıyor. İşin en can alıcı noktası bu sözlerin kaynağı ben de değilim; konu hakkında konuşan gerçekten “işi bilen” ve konuya sadece Türkiye odaklı bakan bir enerji bakanlığı üst düzey bürokratı! Peki neden Türkiye için durum bu kadar “vahim” ve imza “anlamsız”?
Sorgulayalım ve sondan başlayalım. Bundan aylar önce tam projenin imzasına haftalar kala; AB, Türkiye’ye şu tez eşliğinde bir Nabucco açıklaması gönderdi: “Avrupa üstündeki Rus tekelini kırmak için Nabucco’nun hayata geçmesi gerekmektedir, projenin ‘kârlı olması için’ Türkiye’nin Avrupa menfatleri doğrultusunda istediği% 15’ten vazgeçmesi gerekir...”
Korkunç ama istek gerçek ve resmi! Siz bedavaya bu işin olmasına izin verin, Avrupa kazansın! Evet, istek buydu ve malesef TÜRKİYE KABUL ETTİ!
Sevgili dostlarım, iş bu kadar basit de değil... Teknik detayları da aktarayım, siz de tartışmaya katılın...
1- Nabucco’nun verilerine gelince. Nabucco Projesi 6 ortaktan oluşmaktadır. Bu ortaklar;
* RWE (Almanya)
* OMV (Avusturya)
* MOL (Macaristan)
* Transgaz (Romanya)
* Bulgargaz Holding (Bulgaristan)
* BOTAŞ (Turkiye)
2- Bu ortaklar Avusturya Viyana’da kurulu Nabucco Gas Pipeline International GmbH’nin yüzde 16.67 ortağıdır. İnşa edilecek münhasır boru hattının en büyük bölümü 2000 km ve 4.766 milyar Euro maliyet ile Türkiye- ’de olacak!
3- Yukarıda da görüldüğü gibi En büyük yatırımı Botaş yapacak. Bunun % 30 özkaynak % 70 kredi ile yapılması planlanmakta. Ancak her ülke şirketi kendi ülkesindeki boru hattının kullanımına ilişkin tüm hakları Nabucco Gas Pipeline International GmbH’ye kayıtsız ve şartsız devretmeyi kabul etmiş durumda!
4- Nabucco şirketi ile Botaş, Bulgargaz, Transgaz, MOL Genel Taşıma Anlaşmaları imzalayacaklar... Ve “kontrolü devredecekler”!
5- Ekim 2008’de açıklanan Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nda aynen şu ifadeler yer almakta:
“Türk makamları projenin gerçekleştirilmesine olan taahhütlerini müteaddit defalar teyit etmişlerdir...” Merak etmeyin; KAÇ- MAYIZ!
Sevgili dostlar, “temel ve teknik” verileri olanca açıklığıyla aktardım... Şimdi gelelim “sonuç” bölümlerine ve “çıkarımlara”!
* BOTAŞ projenin en büyük kısmının geçtiği Türkiye’deki kısmını finanse edecek.
* BOTAŞ’ın iletim sisteminden izole olacak.
* Türkiye’nin arz güvenliğine hiçbir faydası olmayacak.
* Bu izole boru hattına ilişkin tüm haklarını devredecek.
* BOTAŞ sadece basit bir taşıma ücretini alıp oturacak.
* Nabucco şirketi tüm ticari faaliyetleri, kapasite tahsislerini kendisi yapacak.
* Ana şirket Viyana’da yerleşik olduğu için tüm kurumlar vergisini Avusturya’da ödeyecek.
Sonuç 1: Tüm detayları aktardım... İşin bir vahim tarafı daha var; Türkiye- ’nin 4.5 milyar Euro vergi alacağını iddia edenler var, bu iddia kesinlikle doğru değil! Türkiye, gaz bulunur da bu hat çalışırsa; 200 milyon dolardan bir dolar fazla alamaz! Alırsa, Taksim Meydanı’na kendimi asarım, bu kadar kesin eminim.
Sonuç 2: Türkiye adına “vicdani” görevimi yapıyorum. Ruslar “işi bozacak” ama ya bozulmazsa korkum var ve kamuoyunu uyarmak istiyorum!
Sonuç 3: Türkiye’nin Güneydoğu ve Doğu bölgelerine yatırım yapmayan birtakım sermaye bildiğiniz gibi Kuzey Irak’ı parsellemiş durumda! Şimdi şu tezi ortaya atıyorlar, sizler de okuyorsunuz; Kuzey Irak gazı NABUCCO’ya pompalanacak! Tezgâh net değil mi!
Son söz: Türkiye NABUCCO gibi ve Türk piyasalarını ele geçirmeye çalışan kartellere karşı uyanık olmalı! Yeni Dünya burası ve bizi bedavaya “kapatırız” hevesinde olanlar çok yol almış durumdalar

NABUCCO kazığında Kürt gazı perdesi! - Haberturk.com
 
Üst Alt