MySQLDumper ile yedek alma

Örneğin vBulletin AdminCP'den veya wBB Admin Control PAnelden Backup yaparken; DB büyük boyuttaysa veya Server SafeMode=1 (Güvenli Modda) çalışıyorsa, Backup yapmak imkansız.

Safe Mode=1 çalışan serverler, Web-Hacking durumlarında son derece güvenlidir fakat işlem yaptırma süresi 30 saniye ile kısıtlıdır. Yani herhangi bir yükleme,uplaod,..vb. işlem süresi 30 saniyeyi geçerse; server otomatik olarak Time Out oluyor(bağlantıyı kesiyor) ve işlem başarısız oluyor.

MySQL Dumper çok akıllı birşekilde işlem yaptırıyor. Yani Safe Mode çalışan serverlerde; Time-Out ve Max-Uplaod-Size(servere göre 2M,8M,16MB olarak de işiklik gösterir) de erlerini dikkate alarak backup yapıyor. Ayrıca örneğin: 50MB büyükülüğündeki bir DB'yi backup yaptığında, sıkıştırarak 8MB gibi bir backup dosyası oluşturuyor. Bu dosyayı otomatik olarak, serverdeki "/mysqldumper/work/backup" klasörünün içine kaydediyor. İsteyen ayrıca PC'sine indirebiliyor ve geri yükleme işlemi yaparkende; gerek serverde kayıtlı olan ve gerekse PC'de kayıtlı olan backup dosyasını upload edi** yükletilebiliniyor.

1. açılan sayfadan MySQL Dumper indir.

2. zip paketini aç ve "mysqldumper" klasöründe bulunan "config.php" text editörle açı** DataBase isim+şifre kısmını kendine göre düzelt:

3. mysqldumper klasörünü olduğu gibi serverinin ana-dizinine upload et.

4. "mysqldumper" klasörünün içine: "work" isminde yeni bir klasör oluştur. Bu klasörün ve config.php nin CHMOD değerlerini 777 (yazdırılabilir) yapıyoruz:

5. "mysqldumper/work" klasörünün içine 4 tane yeni klasör( backup , config , log , structure ) oluştur ve CHMOD değerlerini 777 yap.

Tüm yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, internet browseri açıp şu adresi gir:

www.senin-site-adresin.com/mysqldumper

Bu şekilde installation işlemi başlar. İşlem tamamladıktan sonra artık Backup yapabilirsin.

Tabi önce alttaki resimde gözüken linke tıklayı** bu sayfaya başkalarının girmemesi için şifre koruması oluştur:

Backup Yapmak İçin:
önce:

Bu şekilde backup işlemi yapılmış olur.

MySQL Dumper - DB Backup Geri Yükleme:

1. Eğer Backup dosyanız serverde bulunuyorsa; "Restore" Linkine tıkla.

2. Eğer Backup dosyanız PC nizde bulunuyorsa; "File Administration" Linkine tıkla.

Not: Eğer PC 'nden upload etmek istediğin Backup dosyası çok büyükse; FTP ile "site-anadizini/mysqldumper/work/backup/" upload et ve bu dosya için CHMOD degerini 777 yap.

İkinci metodu kullanarak, Backup-upload yaptıktan sonra: Geri yükleme işlemini, 1. resimde gösterilen şekilde devam et.
alıntıdır..
 
Üst Alt