Müzik aleti çalınan eve melek girer mi?

selam ederim;

bu soruyu cevaplamadan önce meleklerin ne olduklarını açıklığa kavuşturmak gerekir. neyden yaratıldıklarını hepimiz biliyoruz.

daha açık konuşmak gerekirse;

insanla hiç karşılaşmamış bir varlığa Kur'an a dayandırarak insanı nasıl tanımlarsınız?

çamurdan ve kan pıhtısından yaratılmış, yüksek eğolu varlıklar olarak öyle değilmi?

peki biz birbirimize bakınca çamur ve kan pıhtısımı göruyoruz?

hayır.

peki bu anlatım bilimsel olarakta doğrumu?

evet.

işte meleklerin tasviri Kur'an a göre doğrudur fakat bizim kafamızda yaratıp tasavur ettiğimiz gibi değillerdir.

kanatları olan ve etraflarına iyilik saçmaları için yaratılmamışlardır. görevlerinin bilincinde olan ve onu icra eden varlıklardır. sanatın her dalında melekler zaten mevcuttur. insanla iç içedirler. insanın niyetini duyup harekete geçerler. insan hep kendisi yapıyor sanır fakat icranın sahibi ulu Allah dır ve icraatın kudretine melekler vesile olurlar. her işte perdedirler insan ile ulu Allah arasında.

dolayısı ile niyet iyi ise melekler oradadırlar. kötü ise kötü olanlar oradadır insanın dilegine göre gereken kudreti insana ilham ederler.

onların girip çıkamayacağı yer yoktur. fakat iyiler ve kotuler insanın ameline göre değişiklik gösterir.

bu bilgiyide din adamlarının bildigini sanmıyorum. izin verildi paylaştım sizlerle.

saygılar
 
bunu dogru olarak kabul edersek, su an müslümanlar dahil hic bir eve melegin girmiyeceginide kabul etmemiz gerekir... oysa inaniyoruzki okadar cok görevli melek varki bazilarinin bazi zamanlar bazi yerlere girmedigini biliyoruz, mesela insan vücudunda görevli olan melekler hic insandan ayrilmazlar... yine biliyoruzki tuvalete girerken etrafimizdaki meleklerin bir kismi oraya bizimle girmezler, yine biliyoruzki insan yanliz oldugu zaman dahi cirilciplak olmamali mesela banyoda eger orasi 4 m kareden büyükse (burda alimler bir atin girip dönemiyecegi büyüklügünde bir yerde ciblak olunmasina cevaz verilmistir) bir pestemal ile banyo yapmasi takva yönüyle tavsiye edilir...oradaki meleklerden haya geregi...
onun icin bilhassa masivanin (günahlarin ) yapildigi yerlerde oralarda melekten cok seytanlar vardir ki böyle yerlerde kisiler bir birlerine selam verirlerken "seytaniniz bol olsun derler"

tabu bu tamamen inananlar icin dir, seytan ve melek vardir ve haktir... herbiri görevlerini yaparlar...
 
Son düzenleme:
selam ederim;

sevgili forumdayım, günahların yapıldığı yer neresidir?

benim yorumum akıl dışı gelebilir, fakat sizin yorumunuz benimkinden daha uçuk olmuş sevgili forumdaşım. din alimlerinin her açıklamasını dogru kabul edemeyiz. muhakeme edip bir gerçeğe dayanması gerekir. örnegin, 4 m2 den fazla yer kaplar bir melek ve banyonuz 4m2 den büyükse oraya melek sığabilir. tabi omuzlarımızdaki meleklerin 2şer m2 kapladığını düşünebilirizde. ozaman 2 m2 de olabilir bir meleğin hacmi gibi...

sadece şunu eklemek isterim, Kur'an da geçen biz yarattık biz verdik gibi ifadeler cebrail as vasıtası ile melekleri bildirir. ulu Allahın emrinden sonra onlar yaparlar görev ne ise. yaratırken insanı peştemal ile yaratmadı melekler. bunlar gereksiz uydurulmuş bilgilerdir. bir bakıma zorlaştırmadır hepsi.

meleklerin giremeyeceği yer yoktur ulu Allahın katından başka. onlara bu şekilde saygı sunamayız. sunarsakda gereksizdir. gun içersinde anıp bir selam vermedikden sonra, meleklerle heran birlikte olduğumuzu unutup, birçok yanlış is yaptıktan sonra bir manası yoktur kıyafetle saygı göstermenin. saygı kıyafetle değil güzel dilek ve düşünce hatta icraat ile verilir. her namazda onlarıda anarak selam verebiliriz örneğin.

doğrudur kıyafet ve dış görüntümüz önemlidir biz insanlar için, fakat meleklerin işi insanın içi ile alakalıdır. maneviyata bakar mesele. sığ düşünceler, zorlaştırmalar sadece bizi onlardan uzaklaştırır. oysa onlarla iç içedir insan. tıpkı her an ulu Allah ile beraber olduğu gibi.

bu birlikteliği idrak eden insan sizce nasıl olmalıdır?

kıyafete gelene kadar sabah olur dostlarım. bolbol selam verin ve selam alın benden size tavsiyedir.

saygılar
 
Son düzenleme:
Kur'an da geçen biz yarattık biz verdik gibi ifadeler cebrail as vasıtası ile melekleri bildirir. ulu Allahın emrinden sonra onlar yaparlar görev ne ise.

burdaki BIZ ifadesi Allah cc zatini kasdetmistir, o bizin icine melekler dahil degildir...
diger hususlardaki fikir ayriligini dogal karsiliyorum...
 
Son düzenleme:
selam ederim;

biz çoğul bir ifadedir ve ulu Allahın zatı tektir. bunudamı tartışacagız hayret doğrusu. ulu Allah ben demiyor şeytani diye diyorsunuz muhterem farkındamısınız neye inandığınızın?

islam düşünce muhakeme işidir. sizin din alimi dedikleriniz arapça öğrenip, KUR'AN I hatmeden kişilerdir. söylemlerinizin hiçbir dayanağı olmadığı gibi, dayandırdığınız alimlerinde hiçbir dayanağı malesef yoktur. akıl işidir islam. akıla ve mantığa inmiştir. ulu Allah şeytani diye sözmü söyleyemeyecek kendisine tek başınayken biz diye hitap edecek insana?

muhterem kardeşim inandığınız şeyi tekrar düşünün. benlik ulu Allah'a mahsustur. ulu Allah şeytanıda yaratmıştır. küfürüde yaratmıştır. yarattığından mı sakınacak? küfürde şeytanda kudretin sahibi ulu Allaha secde eder. görevlerini icra ederler.

m2 hesabını atın dönüşü ile tabir edip uyduran alimlerin her dediği gerçek olsaydı dünya bugün düz olurdu. suçlular hala topraga yarı bedenleri ile gömülüp taş ile öldürülürlerdi. daha çok sayabilirim ama devam etmek istemiyorum açıkçası. çünkü bugünkü anlayışta geriliğe sebep din adamlarıdır. bir kaç tanesi hariç alimlik adı altında hepsi zarar vermişlerdir. benlik duygularına yenilmiş, itibar gördükleri an başlamışlardır islamda yeri olmayan saçma inanışlara saçma uygulamalara. KUR'AN ın alimi olamaz. onu tasfir eden iyi arapça bilen olabilir. KUR'AN ın alimi, sünnetin ehili bunu yaşantısına yansıtandır. benim ise en son bildiğim alim barış mançodur. bu size komik bile gelebilir. işte bu kadar uzaktır ehli kitap ile insan ehlinin arası. alimler kitap ehli barışmanço ise insan ehlidir vesselam.

ilahiyat diye uydurulan ezber anlaşıyı BİZ ifadesini bile ben algılatıyor insanlara. çözüp anlayamadıkları herşeye bir yorumları var maşallah. incelik, düşünce, muhakemeden zerre eser yokken, melekleri insan omuzunda yaşayan bir süs gibi anlatırken, namazlarımızdan sonra kime selam verdiğimizden habersiz yaşarlar. sonrada eklerler tuvalete girince melekler kapıda bekler.

vala arkadaşlar sizin inandığınız şeyler benim inandığımdan çok daha uçlarda. ama inanılmışı sorgulamak zor hatta günah iken, malesef aynı yerde buluşma şansımız öyle düşükki. ne diyelim herkezin inancı kendine demenin burada yararlı olacağını düşünüyorum.

örnekler paylaşalımda insanları yanlış bilgilendirmeyelim insanlar kendileri karar versinler, en güzel yolu bu sanırım. rica ederim sorgulayın kendinizi ve inancınızı bu işin takvayla değil akıl ile yakından ilişkisi vardır. takvadan önce akıl gelirki insan neye inandığını neden inandığını idrak etsin.

"Ey İsrailoğulları! Size ihsan ettiğim nimetlerimi hatırlayın ve son peygambere iman edeceğinize dair Bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki, Ben de size verdiğim sözü yerine getirip mükâfatınızı vereyim. Ve sadece Benden korkun." (Bakara, 2/40-41)

"Kullarım senden Beni sordukları vakit de ki, muhakkak Ben çok yakınım. Bana dua ettiği zaman, dua edenin duasına cevap veririm. Öyle ise onlar da Benim davetime uysunlar. Bana iman etsinler ki, doğru yolu bulmuş olsunlar."(Bakara, 2/186)

"Bana dua edin, icabet edeyim." (Mü'minûn, 23/60)

ben cinleri ve insanları ancak Bana ibadet etsinler diye yarattım."(Zâriyat, 51/56)


burada meleklerin görevinden biz diye bahseden cebrail as dır. anlamak için sadece okumanız yeterlidir alime gerek yoktur.
"Kur'ân'ı kesinlikle Biz indirdik, elbette onu yine Biz koruyacağız."(Hicr, 15/9)

75:17 - Kuşkusuz onu toplamak ve okumak bize aittir.

75:18 - O halde biz onu okuduğumuz zaman sen onun okunuşunu takip et.

76:23 - Kur'ân'ı sana kısım kısım biz indirdik.

bunları açıklarken inanın üzülüyorum. çünkü bir ilkokul öğrencisi yalın bir dil ile okusa ve hiçbir dine mensup olmasa manayı okuduğu an anlayacaktır. işte bütün bu kafaları karıştıran çok değerli alimlerdir. hizmet için yapılan karmaşık yorumlar, her geçen yıl anlayışları geriye götürmüştür. islam akıl işinden çıkmış, uygulamalarda akıl dışı olmuştur. ateizmin yayılmasına baş neden, dini yanlış anlaşılmalar, anlatımlar olmuştur. oysa islamın doğru bir dil ile sade anlatımı top yekün bütün insanlığı, medeniyette, adalette, hukukda, huzur ve mutlulukda daha ileriye götürecek insanlık ilmi olmalıydı. biz ise hala ben ve biz arasındaki farkın ne olduğunun tartışması içersindeyiz. sene 2014. 1400 yılda bu konuda bile hem fikir olamadık. ne büyük kayıp.
 
Son düzenleme:
bencede hic tatismiyalim...

Kur'an'ı Kerim'de, Cenab-ı Allah zaman zaman zatıyla ilgili yerlerde "biz" ifadesi kullanmaktadır. Bahsettiğiniz ayetin haricinde daha pek çok ayetlerler de vardır. Misal :
"Hiç şüphe yok ki, Kur'ân'ı biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız." (Hicr Suresi, 9)
"Biz insanı en güzel biçimde yarattık." (Tin Suresi, 4)

Mufessirler bu gibi ayetlerde kullanılan çoğul kipinin "azamet" ifade ettiğini bildirirler. Türkçede bunun bir örneğini "siz" ifadesinde görürüz. Bizden büyük olanlara hurmeten "sen" demek yerine "siz" demeyi tercih ederiz. Buradaki "siz" ifadesi, mesela kendimizin yap,is oldugu bir is icin bu isi ben yaptim yerine biz yaptik derkende cogul kasdi yoktur, tek olan Allah (c.c.) hakkında bazı ayetlerde geçen "biz" ifadesi de çokluk anlamına gelmez.
Dikkat edersek, Cenab-ı Hakk'ın "biz" dediği yerlerde sebeblerin kullanımı da söz konusudur. Misal olarak verdiğimiz ayetlere bile baktığımızda, Kur'an'ın indirilişi ve insanın yartılışı anlatılmaktadır. Kur'an'ın indirilmesinde Hz. Cebrail, insanın yaratılmasında ise anne ve babası sebep olarak görev yapmaktadır.

Yine Kur'an-ı Kerim'de birinci tekil şahıs olarak "ben" ifadeleri geçer:
"Bana' verdiğiniz sözü yerine getirin ki, 'Ben' de size verdiğim sözü yerine getirip mükâfatınızı vereyim. Ve sadece 'Benden' korkun." (Bakara suresi 40 -41)
"Kullarım senden 'Beni' sordukları vakit de ki; muhakkak 'Ben' çok yakınım. 'Bana' dua ettiği zaman, dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse onlar da 'Benim' davetime uysunlar. 'Bana' iman etsinler ki, doğru yolu bulmuş olsunlar." (Bakara suresi 186)
"'Bana' dua edin, cevap vereyim." (Mu'minun 60)

benim hatam ben ifadesuni hic zati icin kullanmamis gibi ifade etmis olmamdir...
 
Son düzenleme:
Üst Alt