Mutluluk için 10 sihirli formül!!

Blog yazarlarından biri mutlu olmak için 10 sihirli formül diye bir yazı yazmış. Tabi ki her zamanki gibi oldukça klasik maddeler: İşini doğru yapacaksın, seveceksin, sinirlendiğinde durmayı bileceksin, eğleneceksin, yaşamayı ciddiye almayacaksın, iyi insan olacaksın, çocuklarınla vakit geçireceksin, yaşadıklarını yazacaksın, ruhun için sanattan kopmayacaksın, kendi özünü arayacaksın Bende kısaca gerçek mutluluğa asıl nasıl ulaşacağınızı anlatayım.

Şimdi bakalım, bu on maddeyi yerine getiren milyonlarca insan mutlu mu oluyor bu dünyada? İnsanlar mutluluğu, huzuru, sevinci, neşeyi ne kadar da boş şeylerde arıyorlar. Birçok insan tanıyorum, işini çok iyi yapan, sinirlendiğinde duran, çocuklarıyla vakit geçiren ve daha birçok maddeyi yerine getiren! Ama hiçbiri gerçek anlamda mutlu değil, hiçbiri gerçek anlamda huzurlu değil. Hepsi derin korkularla yaşıyor, kiminde gelecek korkusu var, kiminde terk edilme korkusu, kiminde ölüm korkusu, kiminde yaşlanma korkusu

Bu dünyada mutlu olmanın tek bir formülü var, o da iman etmek ve kalbi Allaha bağlamaktır.İman etmeyen, Allahı unutan, bomboş dünyaya dalan, ahireti unutan bir insanın bu dünyada gerçek anlamda mutlu olması ve huzur bulması mümkün değildir. Çünkü o Allahı unutmuş, Allah da onu unutmuştur. Kalbe huzuru veren, mutluluğu veren, sevinci veren Allahtır. Allahı unutan bir insana Allah bu dünyada gerçek mutluluğu tattırmaz. Allahı sevmeyen insanları da sevemez. Allahı fark edemeyen zaten kastedilen akılda ve şuurda yaşamadığı için gerçek anlamda mutlu olamaz. İman etmeyen bir kişi kendisini sürekli küçük zevklerle mutlu etmeye çalışır. Ama her seferinde derin bir boşlukla karşılaşır. Birini gözünde büyütür, ondan karşılık göremez. Mal mülk alır, bir süre sonra o da zevk vermez. İş yerinde başarılı olmak için didinir, bu sefer de hırs onu yiyip bitirir.İnsanların anlamadığı konu şudur: Mane ölen maddeten de ölür.

Mutlu olmak için her şeyden önce Allahı sevin, neden bu dünyaya geldiğinizi düşünün, bu dünya için değil ahiret için yaşayın.Sürekli size verilen nimetlere şükredin, isyan etmeyi, olumsuz düşünmeyi bırakın. Allah için çok güzel bir ahlakı ruhunuza giydirin. Kuran ahlakıyla yaşayın. Bağışlayın, affedin, daima güzel söz söyleyin, güler yüzlü olun. Bunların hepsi Kuran ahlakıdır. İnsanların rızasını bırakın ve yalnızca Allaha yönelin. Gün içinde sürekli Allahı anın. Unutmayın ki Allahı anmak kalbi sürekli huzurla doldurur.

Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah'ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur. (Ra'd Suresi, 28)

İnsanların bu dünyada çektikleri mutsuzluğun, huzursuzluğun, öfkenin tek nedeni imansızlıktır. Şeytan onları sürekli boş amellerle oyalar ve ahireti unutturur. İman etmeyen insanlar da hayatları boyunca o hayallerinde canlandırdıkları, filmlerde gördükleri mutluluğu yakalamaya çalışırlar. İman edenler ise hem tüm dünya nimetlerinden faydalanır, hem şükreder, hem gerçek sevgiyi ve dostluğu yaşar, hem de sonsuza kadar mutlu olacakları ahireti özlemle beklerler. Dünya hayatı onlar için sadece bir köprüdür, asıl ölümden sonra gerçek hayat başlayacaktır. Asıl mutluluk ve huzur cennette yaşanacaktır.

Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir. (Ali İmran Suresi, 185)

Bu dünya hayatı, yalnızca bir oyun ve '(eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır'. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Bir bilselerdi. (Ankebut Suresi, 64)
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt