Müslümanlık hoşgörü,sabır,anlayış,saygı diniyse insanlar niye saygısız tahammülsüz?

Bu durumda yanlış olan insanların biyolojik yapısı-yönlenirmesi değil, insanları şekillendiren, çaresiz bırakan, saygısız ve tahammülsüz kılan kapitalizmdir.
Müslümanlığın en büyük handikapı da insanlara bu kapitalist yaşamı önermesidir..
 
yahu sayın sosyalist allayıp pullayıp yine suçu islama attınız ya daha nediyim size yahu :))))))
hep aynı şeyleri söylüyorsunuz size anlatılıyor ama siz bunu anlamak istemiyorsunuz yine soracam size islam nasıl kapitalizme teşvik ediyormuş ?

bana özel mülkiyet demeyin sakın size islamda özel mülkiyet kavramını daha önce sayın ümmi yeterince açıkladı başka bir şey söylerseniz iyi oolur hee aklınızda böyle birşey yoksada dikkate almayın son paragrafı ozmn, ben fazla mesaj olamasın diye baştan uyardım :))
 
efenim müslümanlık elbette sabır,hoşgörü ve anlayışlı olmayı teşvik eder .Bununla birlikte sana tokat atana öbür yanağını çevir diyen hristiyanlık anlayışıyla karıştırmamak lazım.Müslümanlık sana haksız yere tokat atana bi sillede senin çakmana kısas der efenim.ve meşrudur.
 
Müslümanlık hoşgörü,sabır,anlayış,saygı dini ise insanlarımız neden saygısız ve tahammülsüz?

insanlarimiz derken bunun icine galiba sizde dahil hepimiz giriyoruz.. Simdi burada benimde iki sorum olacak...

1.si Dogangünes, yüksel komando ümmi sosyalist ve cogaltin bu isimleri forumdaki aktif üyelerin bircogu diyelim ki hepsi islam dininden , ve diyelim ki hepside hosgörüsüz sabirsiz anlayissiz... simdi bu negatif özellikler kisilerin kendi zaafiyetlerimi , yoksa bagli olduklari din islam in sucumu..?

Ayrica her dinden insanlarda bu negatif karakter özelliklerini tasiyan insanlar var mi..? varsa neden sürekli negatif durumlar islam üzerinden örneklendirilir...?

Bunu biraz daha acacak olursak mesela Avrupa ülkelerinin tamami hristiyan, Irkcilik , baska ülke ve dinden olanlara hosgörüsü yok esit davranmasi söz konusu degil , kücük görmesi asagilamasi yok saymasi ve dahi bircok sey yazilabilir adil olmayisi devlet eli ile mahkemelerde ayni sucu isleyen kendi vatandasi ile yabanci uyruklu birinin aldigi cezalarda bile daglar kadar farklarin olusu ... Hristiyanligin kitabi incilde bunlari yapin demiyor Tipki Islamin Kitabi Kuran in da demedigi gibi , peki bunu baska dinden olan insanlar yapinca o yapanin hatasi oluyorda müslüman biri yapinca neden bu islamin hatasi gibi lanse ediliyor...?

Son örnek onca cani ve katil vahset ... haberleri tüm dünya ülkelerindeki tv ve basinda hergün yer aliyor.. Hic bir cinayet haberinde siz duydunuzmu Hristiyan terörü diye...?
Ama adam sadece müslümandir, özel hayatinda belki cumalari vakit bulursa camiye gider, hatta senede 2, 3 defa camide görünmüs olsa bile bu kisi bilhassa Avrupa ülkelerinden birinde ya$ayan biri ise ve bir cinayet islese tüm tv ve gazetelerin ilk sür mansetten haberi $u
Islami Terör..!!! neden baska dinlerden olan biri ayni sucu islediginde o kisi islemistir ,o kisinin yanlisidir denir de, müslüman biri yaptiginda islamda aranir bu suc...?


2. sorum ise müslümanlar icinde hosgörülü, anlayisli ,yardim sever düzgün hayat yasayan hicmi kimse yok..!

Mesela buradaki üyelerin ( Elhamdülillah Bizde müslümaniz diyenlerin ) aileleri anne-babalari inaniyorum ki karakterli , anlayisli yardim sever vs.. peki neden bu güzel hasletler hemde kendi anne-babamizda var dedigimiz seyler islamin güzelligi ve tavsiyeleri sebebi ile kisilerde olgunlasmistir, bakin benim annem de babamda $u $u güzel hareketler duygular mevcuttur demeyiz de etrafta gördügümüz olumsuzluklari o olumsuzluklari yapan kisilerin ya dinine yada milliyetine etiketler sunum yapariz...?
 
Hemen $unu belirteyim ki bu yukaridaki yazimin asla Sayin Adminim Dogangünesle direk alakasi yok, birebir konuyu kendisi actigi icin ona sormuyorum..konuyu acan elbette kendisidir ama bu sorgulamayi cok ama cook defa hep duyariz yada yapariz yaparlar..bence hepimiz önce bu acidan bakip bunlarin sorgusunu yapmak durumundayiz...

Ayrica Dogangünes e böyle bir soru ile konu actigi icin hakikaten tesekkür ederim, hic degilse beyin sorgulamasinin ilk adimini attirdi bize
 
Öyleyse sizden alalım sorunun cevabını sn.china.

Buyrun işte soru:

size nekadar saçma nekadar mantıklı gelir bilmem ama benm mantığım ve aklım bu durumu şöyle açıklıyor:
biz insanlar akıla iradeye nefise ve daha bir çok soyut kavrama sahibiz ve bu dünyaya iyi ile kötülerin ayırt edilmesi için gönderildik şimdi düşünün dünya üzerinde bir tek kötü insan yok bir tek yanlış yolda insan yok bir tek farklı fikir yok ozmn ortada amaçta olmaz sebebte olmaz çünkü zaten herkes 1 ne bu dünyaya nede dinlere ihtiyaç kalır düzenden bahsetmek için etrafta eşyaların olaması gerekir iyilikten bahsetmek içinde etrafta kötülerin olması gerekir.
belki size saçma gelir ama insanlar iradeleriyle akıllarıyla hareket ederler siz şuan bu yazıyı okuyorsanız kendi aklınız kendi iradenız doğrultusunda okuyorsunuz ve şu an siz bu yazıyı okurken bir başkası bir insanı öldürüyorsa onunda sizden farkı yoktur oda o işi kendi aklı ve iradesiyle yapıyordur .

müslüman olanda ateist olanda insandır islamda bir kitap ve bir peygamber vardır dinimizi tanıtmak ve daha iyi bir insanlık için insanlar bu kurallara uyar yahut uymaz bunun cezasını rabbimiz verecektir.
siz doğru yolda giderken yanlış yolda gidenleri uyarmanız onlara doğruyu teşvik etmeniz doğru birşey fakat onlara hesap sormaya kimsenin hakkı yok .
 
Anladım sayın china.
Sistemin hiç suçu yokmuş.
İnsanlar doğuştan kötüymüş.
Dünyadaki bu rezalet çok normalmiş.
Çünkü dinlerin gereğinin yerine getirilmesi gerekiyormuş.
Böyle kötülükler olmasa dinler olmaz ve anlmsızlaşırmış.

Bir nevi aileye indirgeyecek olursak söylemlerinizi, aile içinde huzursuzluğun olması gerekir ki doğru yol bulunsun, dinlerin varlığı anlaşılsın, iyilikler çıksın ortaya, öyle mi?
 
Üst Alt