• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Müslümanlarla Hıristiyanlar Çatıştı 500 Ölü

Okunuyor :
Müslümanlarla Hıristiyanlar Çatıştı 500 Ölü

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Nijerya'da Müslümanlarla Hıristiyanlar Çatıştı 500 Ölü

Nijerya'nın Plateau eyaletinde önceki gece patlak veren etnik çatışmalarda en az 500 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Eyalet başkenti Jos yakınlarındaki köylerde çıkan çatışmalarda ölü sayısının en az 500 olduğu, resmi kaynaklar tarafından AFP muhabirine bildirildi.

Olaylarla ilgili olarak 95 kişinin yakalandığını belirten bir hükümet yetkilisi, Berom kabilesine ait üç köyün, göçer Fulani kabilesi mensuplarının saldırısına uğradığını anlattı.

Geçici devlet başkanı Goodluck Jonathan, bölgede emniyet kuvvetlerini teyakkuza geçirdi.

Jos bölgesi dini veya etnik çatışmalara sık sık sahne oluyor.

Ocak ayında Hristiyanlarla Müslümanlar arasında çıkan olaylarda da 300’den fazla kişi ölmüştü.
radikal.com.tr

Doğru olduğuna inanılan düşüncelerin insanlığı bu şekilde birer canavara dönüştürmesi,
o düşüncenin ne kadar gereksiz ve zararlı olduğunu ortaya koymaya devam etmektedir.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

İnsanoğlu " savaş ruhu " taşıyan bir varlıktır.Bu savaşlar türlü nedenlerle olabilmektedir.Konu başlığında nedenlerden biri " dini farklılık " olarak göze çarpmaktadır,doğrudur.

-Din
-Etnik farklılıklar,
-Toprak,
-Öerf-adet-gelenekler,
-Siyaset
-Tabular
-Para
...

Savaş ve çatışmaların nedenleridir.Gönül ister bu farklılıklarımızla yaşabilelim,ancak maalesef...

Sağlıcakla kalınız.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Merhaba,

İnsanoğlu " savaş ruhu " taşıyan bir varlıktır.Bu savaşlar türlü nedenlerle olabilmektedir.Konu başlığında nedenlerden biri " dini farklılık " olarak göze çarpmaktadır,doğrudur.

-Din
-Etnik farklılıklar,
-Toprak,
-Öerf-adet-gelenekler,
-Siyaset
-Tabular
-Para
...

Savaş ve çatışmaların nedenleridir.Gönül ister bu farklılıklarımızla yaşabilelim,ancak maalesef...

Sağlıcakla kalınız.
Sayın bursali kesinlikle çözümü vardır bu olumsuzlukların.
Olumsuz olarak ortaya çıkan etkenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapmak bence en mantıklı olanıdır.
Çünkü insanlığa zarar verdiği ortada.
İnsanlık bu zararla yaşamak zorunda olmamalı.

Belki siz de benim gibi diyorsunuz ama düşüncenizin imkansızlığı ileri adım atmanızı engelliyor sanırım..
Ne demişler;
''DEHA imkansızda mümkünü görebilmektir'':prv:

B

bursali68

Ziyaretci
Sayın bursali kesinlikle çözümü vardır bu olumsuzlukların.
Olumsuz olarak ortaya çıkan etkenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapmak bence en mantıklı olanıdır.
Çünkü insanlığa zarar verdiği ortada.
İnsanlık bu zararla yaşamak zorunda olmamalı.

Belki siz de benim gibi diyorsunuz ama düşüncenizin imkansızlığı ileri adım atmanızı engelliyor sanırım..
Ne demişler;
''DEHA imkansızda mümkünü görebilmektir'':prv:
Merhaba,

Sn.SOSYALIST,iyi niyetli ve teorik(kitapsal) olarak düşünülünce çözümü vardır mutlaka,ancak " pratikte " çözüm yolu bulunamamaktadır,yani evdeki hesap çarşıya uymuyor ne yazık ki.

Hayat sürdüğü müddetçe olumlular ve olumsuzlar iç içe yaşayacaktır.Bunları çatışma ve savaş ortamından uzakta tutabilmek tüm maharet.Ancak işte pratikte bu nasıl mümkündür ???

Bazen en " okumuşu " en zalim ve gaddar olabilirken nasıl teoriği pratiğe dönüştüreceksiniz.Karmaşık olan insan psikolojisinden söz ediyoruz.Bence çok da mümkün gözükmemektedir en azından şu an için ve yakın gelecek için.

Dua etmemekle birlikte bazen insanlar felaketlerde kavgayı-savaşı-çatışmayı bir kenara bırakabiliyor,galiba " bir musibet bin nasihatten iyidir " misali büyük bir felaket ancak insanların kavgasına-savaşına-çatışmasına son verebilir,birlikte hareket etmeyi sağlayabilir,başka türlü zor diyorum.

Sağlıcakla kalınız.

Üst Alt