• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Müslüman nasıl olur?

nefisetülilm

2.imza yarışma birincisi
Üye
Müslüman nasıl olur


Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Peygamber efendimize, (Ya Resulallah, Müslüman nasıl olur?) diye sordular. Peygamber efendimiz, (Müslüman güler yüzlü ve tatlı sözlü olur) buyurdu. Güler yüz ve tatlı sözün, dinimizin yayılmasında önemli yeri vardır. Böyle olmayan insanlar, dine fazla faydalı olamazlar. Daima tatlı sözlü ve güler yüzlü olmak, Müslüman olmanın birinci alametidir. Bazı insanlar çok hassastır, çok duygusaldır. Ona bir sert bakarsanız kalbi kırılır, üzülür.

--Karınca hacca gitmeye karar vermiş, demişler ki, sen bu halinle hacca gidebilir misin? Niye gitmeyeyim demiş. Nasıl gidersin, ömrün yetmez demişler. Bir güvercine takılırım. Güvercin uçar, ben de giderim demiş. Dolayısıyla, Allahü teâlâ bizi, böyle karıncayken, uçan bir kuşa rast getirirse yani sevgili bir kulunu tanıtırsa, Kâbe’yi bulabiliriz. Yani Rabbimizin rızasının nerede olduğunu öğreniriz. En zor iş budur. Hadis-i şerifte de bildirildiği gibi, (Ya Rabbi, bana doğruyu doğru olarak, yanlışı yanlış olarak bildir) diye dua etmelidir.

--İnsan bu ölümlü dünyada, kötü bir şeye doğru diye sarılırsa yanar. Eğer doğru bir şeye yanlış diye saldırırsa mahvolur. Onun için dünyada en zor şey, doğru hangisi, eğri hangisi, ayırabilmektir. Bu, insanın kendi başına yapacağı bir şey değildir. İnsan aklı buna yetmez. Bunu daha önce bilen birinin, bize göstermesi lazımdır. Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Ümmetim 73 fırkaya ayrılır, 72’si Cehenneme gider, yalnız bir fırkası kurtulur.) [Tirmizi]

--İtikadları bozuk olduğu için, bu yetmiş ikisi Cehenneme girecek. Ümmetim dediği için de, Cehennemden sonra, gene çıkacak. Dolayısıyla, Cehenneme uğramadan, bu azabı çekmeden, Cennete girecek olan, (Ehl-i sünnet vel-cemaat) fırkasıdır.

--Allahü teâlâ sahipsiz olmaktan korusun! O büyükleri tanımayan, o büyükleri sevmeyen, o büyüklerin yolunda gitmeyen, çok büyük tehlikededir.

--Rast gele çok kitap okumak tehlikelidir; fakat doğru kitabı çok okumak çok iyidir.

--İslamiyet ağaç gibidir. Kökü imandır, gövdesi ameller, ibadetlerdir. Ağaçtan maksat, meyvedir. Ağacın meyvesi de tasavvuftur, sevgidir, ihlâstır. Ağaçsız meyve olmaz, havadan kiraz toplanmaz. Meyveyi yemek için, ağaç lazım. Ağaçtan maksat meyve; ama ağaç olmazsa meyve de olmaz. Demek ki meyveli ağaç makbuldür.

--Mümin, müminin aynasıdır. Bir Müslüman, başka bir Müslümana, sen şöyle kötüsün, böyle kötüsün gibi şeyler söylerse, bilsin ki, o özellikler kendisinde vardır. Aynada kendisini görüyor demektir.

--Rast gele çok kitap okumak tehlikelidir; fakat doğru kitabı çok okumak çok iyidir.


Alıntı
 

yavuz34

Tecrübeli
Üye
Ümmetim Yetmiş üç fırkaya ayrılır.Yetmiş ikisi Cehenneme gider yalnız bir fırkası kurtulur.
Sözü Bir üstü örtülü gönül sözüdür.Gönül sözü olduğu içinde Allah Kelamıdır.
bu gün baktığımızda Müslümanlıkta tabiki değişik mezhepler ve tarikatler vardır. Ama Ne fırkalar 73 adettir. Nede Tarikatler 12 adettirler.
Ve bu sözün şayet kaynağına giderseniz Yesevi ekolüne ait olduğuda ortaya çıkabilir.Çünkü YETMİŞ İKİ DİL YADA YETMİŞ İKİ FIRKADAKİ "YETMİŞ " kelimesinden kasıt İnsanın Nefsi ile tamamlanmasıdır.Yani 70 adet demek değildir.Yedi,yetmiş rakamları Daima YEDİ NEFSİ anlatmak ister.İki ise Nefsin iki kutbudurki birisi AKLI KÜLLİYEDİR. Diğeri ise MUHABBETULLAHTIR. Ama siz bunları birbirinden ayırırsanız şayet.Yani Akıl başka söyler Muhabbet başka söyler ise Bilinki Hal olarak Cehennemdesiniz.İçinizdeki Çoban Koyunlarını otlatmak için salmıştır.Ama Bunlar şayet toplandığında AKIL VE GÖNÜL BERABERLİĞİ oluşurki İşte O zamanda Hal olarak cennettesiniz.Pekiyi cennet kimin içindir? Müslüman halinde olanlar içindir.O Halde Çobanın koyunlarını topladığı andır.İŞTE 73 DEN KASITTA BUDUR.YANİ NEFSTEKİ İKİ KUTBUN BİRLİKTELİĞİDİR.

Kendi makamını bilip arif ol
Kimsenin ayıbını gözetme gönül
YETMİŞ ÜÇ MİLLETE BİR NAZARLA BAK
Hak sevmiş yaratmış sözetme gönül

Sakın kallaş olup lakırdı düzme
Kimsenin alemde gönlünü üzme
Düzelmiş bir işi yanılıp bozma
Isınmış dilleri buz etme gönül

Yüzbin altın alsa yevmiye bir er
Ölürse mirastan sana ne değer
Akraba,kabilen olursa eğer
Hakkına kail ol naz etme gönül

Bu kızıl,şu ak diye hor bakma
Kendini göz göre göre ateşe yakma
Kendi yaptığını aleme takma
Yareli ciğere tuz ekme gönül

Tellalık eyleyip yalanlar atma
Şurada burada halkı aldatma
Köheylandır diye merkebi satma
Alemin gözüne tuz ekme gönül

İki yüzlülükle olma münafık
Tamu ateşine böyleler layık
Anlar Adem değil hayvanı natık
Elhazer anlarda söz etme gönül

İlhami halini düşün bir şöyle
Dünyaya gelmekten maksat ne böyle?
Hakkına nimetine çok şükür eyle
İhmale düşüpte az etme gönül
Nefes Aslında kimseyi tenkit etmiyor.Şayet Akıl ve gönülle bakıldığında Yetmiş ikilik Cehennem halini ve Yetmişüçe ulaşmayı yar gizli gizli anlatmaktadır.Baki selamlar.
 
Son düzenleme:
Üst Alt