Müslüman futbolcu oruç tutmalı mı

Müslüman futbolcunun oruç tutmasına karışılması yanlış. Eğer ramazanda maç içerisinde performansı düşüyorsa 90 dakika değil 70 dakika veya 65 dakika değil 45 dakika oynatmak gerekir. Orucuna karışamaz.

Kıyafet konusundada karışılmasınada karşıyım. Eğer müslümanların top oynamasını istiyorlarsa diz kapaklarına kadar kapatan sort giymelerine müsade etmeleri lazım. Bu konuda müslüman futbolcunun bu konuda riayetli/kararlı olması ve müslüman toplumum bu konuda takipçisi olması ve diğer sporu ve dini ilgilendiren her konuda takipçisi olması gerekir.

Sadece bu değil. Namaz konusundada müslüman futbolcuya ayrıcalık getirilmesi lazım. Gündüzler uzayınca veya kısalında iki vakit namaz arasına denk gelmemesi lazım.

Eğer bu konularda riayetli/kararlı müslüman şartlar oluşmadığı taktirde bence oynamamalı. Mesela namaz islamın şartı, oruç islamın şartı, kılık kıyafet Allah'ın emri(diğerleri gibi). Hiç birini küçümseyemeyiz.

Bu üç konuda müslüman toplum müzakerelere başlamalı ve sporun her dalında kendini göstermeli benim görüşüme göre.

Yoksa nerde kaldı müslümanlığımız.

1. İbadetleri hiçbir şekilde küçümsemedim. Allah'tan korkun.

2. Bu şartları kabul edecek bir kulüp yoktur. Kusura bakmayın ama bu dünya için aşırı iyimsersiniz.
 
1. İbadetleri hiçbir şekilde küçümsemedim. Allah'tan korkun.

2. Bu şartları kabul edecek bir kulüp yoktur. Kusura bakmayın ama bu dünya için aşırı iyimsersiniz.

Küçümsediniz demedim, alınganlık yaptınız.

Evet haklısınız belki bu şartları kabul edecek bir sistem yoktur ama bu seferde müslümanlığın sistemine yaşayışına uymuyor.

Ama müslüman toplumu bu konuda kararlı olsa inanç için bazı değişiklilikler güle oynaya yapılabilir.

Mesela namaz için 1-2 saat oynanabilir. Devre arasına namaz denk getirilebilir.

Şortda uzun olabilir. Oruçta tutulabilir.

Sporda ne olmaz? Bayanlarda büyük sıkıntı olur. Bir çok alanda bayanlar spordan uzaklaşmak zorunda kalabilir.

Ama erkeklerde hiç bir alanda sıkıntı olacağını sanmıyorum.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Unutacak ne var, oruc basina vurdu galiba : ))

Birisi dinle ilgili konu acacak ( kimin actiginin önemi yok ) , Belirli kisiler ise önce saka ile karisik nasil ti ye alinabilecekse konu alinacak, biri cikip dinle dalga gecmeyin derse zaten söylemek istediklerini söylediler ya sonra , " cevir KAZI yanmasin" sahneye konacak...

Konu bu.... Hatirlamissindir umarim.. ;)


Evet haklısın sanırım oruç beni kötü yaptı :)

Eeee bu ilk değil ki konuyu açanın alışması lazım artık
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
Rızık temini farzdır. Din emirlerini yerine getirmek de farzdır. Ancak telafisi mümkün olaylarda dini vecibeleri yerine getirememek fiili dine uygunsa ve mümkünse, sonradan telafi edilebilir" Kim şimdi dandik işlerle uğraşıyor! yada aklı sıra görev çıkartıyor?
 
Din mevzu bahis olunca aklını yitiren arkadaşlar var aramızda. Hemen önyargı mekanizmaları işlemeye başlıyor. Sanıyorlar ki bizler din düşmanıyız. Arkadaş ben çok dindar olmayabilirim ama dinle de dalga geçmem. Din konusunda beni yargılamaya kalkan yobazlara da diyorum ki:

Kendinizi Allah'ın sevgili kullarında zannedip de başkalarını zındık bellemeyin.
 
selam ederim:

kimin oruc tutup tutmayacagina internette karar verilecek denilseydi peygamberimize bundan 1400 yil once, onun sozu su olurdu kanaatimce. `iste o gun insanlari dustukleri bu gafletten kurtaracak mehdi de onlarin aralarindan cikacaktir`,`cunku onlar kildiklari namaz ve tuttuklari oruc ile Allahin sevgisini kazandiklarini zannederek buyuk gaflet icindedirler`,`cok ibadet etmekle Allahi memnun edemezsiniz`,`dusunce ve incelik ister onu memnun etmek`.`ki gercek su ki o yuce Allahin hicbirseye ihtiyacida yoktur onu sevenin kendinedir kazanci`.`inanan ve inanmayan gruplari atesleyerek tartismalar yaratilip din kucumsendiginde bekleyiniz mehdi ortaya cikiyor demektir`,`ama malesef felaketlerle`
 
Rızık temini farzdır. Din emirlerini yerine getirmek de farzdır. Ancak telafisi mümkün olaylarda dini vecibeleri yerine getirememek fiili dine uygunsa ve mümkünse, sonradan telafi edilebilir" Kim şimdi dandik işlerle uğraşıyor! yada aklı sıra görev çıkartıyor?

Hangi durumlarda namaz, oruç ve örtünme daha sonra telafi edilebilir. Bunlarıda yazsaydınız bizim kafamızda soru işareti kalmazdı. Benim kafamda soru işareti kaldı.
 
Üst Alt