Mühendislik Kısımları

Mühendislik bölümlerinde açılmasını istediğiniz kısımları/alt forumları, istediğiniz bölümleri buradan yazabilirsiniz.

Makina mühendisliği için mühendislik anabilim dalları; Enerji, Konstrüksiyon ve İmalat, Makina Teorisi ve Dinamiği, Termodinamik, Mekanik, Otomotiv . Bunlar üniversitelerde olan yani akademik olan. Aslında otomotiv anabilim dalı her üniversitede yok zaten otomotiv mühendisliği diye ayrı bir mühendislik bölümü var.
Akademik olan ile forum alemine uygun olan aynı olmayabilir. Foruma bi heves ile gelen forumcuları akademik literatüre boğmaktansa ilgilerini odaklamayı da düşünebiliriz ve ya forumcuların akademik yolla kendilerini geliştirmesi için akademik usulü de tercih edebiliriz.
Makina ana bilim dallarından enerji ve termodinamik birbirine yakın. makina teorisi ve dinamiği ile mekanik anabilim dalları da birbirine yakınlar. Enerji ana bilim dalı; su pompaları, barajlar vb sistemlerini, termdinamik ana bilim dalı;enerji dönüşümlerini, ısı pompası(klimalar) çalışma çevrimlerini inceler. Şimdi enerji ve termodinamik tek isimde mesela enerji isminde birleştirilebilir. Alt başlık olarak içerisine birşeyler eklenebilir. Makina Teorisi ve Dinamiği ana bilim dalı ile mekanik ana bilim dalları da birbirine yakın. Bu ana bilim dalları hareket biçimlerini incelerken mekanizmaları ele alırlar. Yani mekanizmalar ismi ile birleştirilebilirler. Aslında mekanik içine mukavemeti de ele alıyor ama mukavemet zaten ayrı bir bölüm vasfında.

Şimdi bizim önemli gördüğümüz makina mühendisliği kısımları;
Hidrolik-Pnömatik - Isı Transferi - Mekanizma Tekniği - Makina elemanları - Mukavemet - Termodinamik(termik çevrimler) - Bilgisayar Destekli Çizim Bunlardan ısı transferi ve termodinamik birleştirilebilir.Mukavemet ve Makina Elemanları da... Sonuç;
Hidrolik-Pnömatik....Isıl Sistemler.....Mekanizmalar....Mukavemet....Çizim....Enerji
HidrolikPnömatik: Hidrolik mantık devrelerini, hidrolik basınç-pompa sistem bilgilerini içerir. İş makinaları dozer-kepçe vb bu kısmın içindedir.
Isıl Sistemler: Buhar türbinleri, ısı transferi, klima(ısı pompası) çalışma mantık çevrimleri bu kısımdadır.
Mekanizma: Makinaların işlev görmesini sağlayan birleşenleri, makinaya istenen hareketi yaptıran gerekli özellikleri kazandıran yapıtaşları bu kısmın inceleme alanındadır. Mesela mekanizma parçalarının ani dönme merkezleri, coriolis ivmesi vb.
Mukavemet: Makina parçalarının çalışma şartlarında sertlik-sağlamlık vb mekanik özelliklerinin incelenmesi bu kısmın konusudur. Eğilme, burkulma, çalışma ömrü hesabı vb bu kısımdadır.
Çizim: Bilgisayar çizim programları ve ya elle çizim bu konu
Enerji: Enerji dönüşümleri, hareket-hız, darbe enerjisi vb bilgiler

Bölümler birbiri ile ilgi kurabiliyor yeri geliyor aynı sorunu sahiplenebiliyor. Bu durumda bir konunun hangi kısımda olması gerektiği sorunu ortaya çıkacaktır ama ne olursa olsun konular hep birbiri ile ilgili olacağından kısımlara dağılan bilgileri toplamayı bilmek forumcuya kalacaktır.

Açılmasını geliştirilmesini istediğiniz kısımları yazabilirsiniz, açılmış bölümler hakkında rahatlıkla eleştirilerde bulunabilirsiniz...Amacımız gelişmektir. Gelişirken de bir yeri körü körüne takip etmek değil, bi yerleri de etkisi altına alabilecek ilmi tarzda ilerlemektir yolumuz...
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt