• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Muhammet suresi 2. Ve 3. Ayetler bizlere nasıl bir ders veriyor?

Okunuyor :
Muhammet suresi 2. Ve 3. Ayetler bizlere nasıl bir ders veriyor?

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Karambol mü??:shocked::Winlk_Tongue:
Evet karambol. Karambol sporda tam bu manada değil ama yakın, ben şu manada kullandım.
Bi maçta esas oyuncular ve esas bir oyun kurgusu vardır, bir de , araya girip kalabalığa neden olan ve aslında olup olmamaları sonuca tesir etmemekle beraber, yarattıkları kalabalık nedeniyle esas oyuncuların birbirine daha geç rastlamasına neden olan oyuncular vardır. İşte bu tarz oyuncuların kalabalık olduğu pozisyonlara karambol diyorum. Tartışmada bunu nasıl anlamak lazımdır, orasını sizin taktirinize bırakıyorum. :)
 

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Evet karambol. Karambol sporda tam bu manada değil ama yakın, ben
Karambol yani!!!

Aslında karambolü çıkartan siz değilsiniz Kardeş!! Konuyu açan kişi çıkartıyor karambolü!!! Laf kalabalığına getirerek kafalarda şübheler oluşturmaya çalışıyor. İnsanların zihnine tereddüt tohumları ekmek ve bulanıklık yaratmak. Hiç bir şey olmasa bilmeyen, konulardan biraz uzak kalmış kimseler de böylece yalan yanlış şeyleri gerçek zannetmiş olacaklar, hiç bir şey olmasa bir tereddür ve şübhe durumu olmuş olacak ki bu bile yeter yani ona. Ayette ''Mü'min Olanlar Allah'tan Hakk olarak indirilene inanırlar..Yani Kur'an'a..'' diyor; ama arkadaş ne diyor?? ''Bize öğretilen böyle midir??'' diye çokbilmiş çokbilmiş soruyor.. Ya neymiş bize öğretilen beyefendi!!! Bize öğretilen neymiş!!! Başka bir kitaba inanmamız mı öğretildi bize.. Bu apaçık bir zihin bulandırmaca ve kandırmaca değil midir???

Biz müslümanlar Kitaba(kur'an-ı Kerim) ve daha önceki indirilmiş olan kitablara da ve diğer peygamberlere de inanılması gerektiğini Akaid olarak öğrenir ve böyle inanırız. Siz neden nifak atıyorsunuz ortaya!!

''Kur'an özet bilgidir dediler bize...'' diyorsunuz.. Böyle bir şey diyen yok. Tam tersine Kur'anı- Kerim bizim başucu kitabımızdır. Hatta edille-i şer'iyyenin temeli Kur'an'dır. Neden bu saptırmacacılıkta ısrar ediyorsunuz ve bulandırmacada ısrar ediyorsunuz..Diğer yazılarınızda da aynı minvalde yaptınız. Ayetlere yanlış manalar yüklemeye kalktınız. Sizi uyardık. Tefsir İlminiz yok. Ayetleri kafanıza göre yorumlamanız çok bütük hatalar doğurur. Bu işin bazı şartları vardır. Buna kendiniz de dikkat etmiyorsunuz başkalarını da bu yönteme yöneltmeye çalışıyorsunuz. Efendim direkt rehberin kendinden öğrenin diye de ortaya çok sakat bi söz atıyorsunuz. Eshab-ı Kiram direkt rehberin kendinden mi öğrendi efendim? Hz. Peygamber(SAV) yok muydu? Ondan öğrenmemişler miydi? Neden böyle saçma sözleri atıyorsunuz ortaya!!!!

Kendinize gelin. Ayet yorumlamak için bazı ön çalışmalara ve bilgilere, ilime ihtiyac vardır. Sebeb-i nüzul önemlidir; siyak ve sibak önemlidir; hadisler önemlidir; konunun amacı önemlidir; genel olarak Kur'an'ın kendi havası önemlidir; başka ilim adamlarının anladıkları önemlidir. Nasıl olur da açar Meal'den direkt olara gördüğümüzü böyle tefsirleştirebiliriz??? Hele arabçaya vakıf olmadan nasıl oluyor da bu kadar tefsir işine girişebiliyorsunuz? Bu ne cür'et!!!

Batıl diyorsunuz nedir size göre ''Emin olmadığımız bilgi ve sözler..'' diye sallıyorsunuz kafanızdan!! Batıl boş ve temelsiz; Allah'ın emirlerinden gayri olan sistem ve akımlar, inanışlar, gayriislami ideolojiler demektir. Ama size göre ''emin olunmayan bilgi ve sözler..'' demek.. Ohh ne güzel tefsir.. Eğer emin olursanız tamam o zaman.. Elin gavuru çıkar ve ''Ben eminim bu sistemden; o zaman ben batıl değilim...'' diyebilir demek ki..

Olmuyor dostum olmuyor!!! Belki iyi niyetlisiniz ama ifadeniz kastınızı aşıyor ve sizi kasten saptırıcı ve tahrif edici duruma düşürüyor.. Başka bir yazınızda da sizi uyarmıştık. Ayetleri yanlış yorumluyorsunuz ve Murad-ı İlahiyi tağyir ediyorsunuz demiş idik. Fakat görüyoruz ki aynı yolunuzda berdevamsınız. Bu demek ki inadına yaptığınızı göstermekte...

Belirttiğiniz ayetlerde mü'minlerin durumları açıklanmakta; bir de Mü'minun Suresi'nde de var. Bence iyice bi incelemenizi tavsiye ediyorum acizane.. Tabi bu kadar ulemaya mana bulup onları suçlayan birine yol göstermek ne derecede doğru bilemem!!!!

Selamlar sunuyorum.
sevmekesas:eek:k:
 
Son düzenleme:
Üst Alt