• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Muhammet suresi 2. Ve 3. Ayetler bizlere nasıl bir ders veriyor?

Okunuyor :
Muhammet suresi 2. Ve 3. Ayetler bizlere nasıl bir ders veriyor?

halukgta

Tecrübeli
Üye
Bizler ne yazık ki inancımızı, imanımızı Rabbin rehberinden direk birebir almak yerine, aracı koyarak bir başkasından almanın, öğrenmenin daha doğru olduğuna inandırılmışız. Çünkü bizlerin Rabbin kelamını okuduğumuzda anlayamayacağımız öğretildi de ondan. Bu yetmedi Rabbin sizlere rehber olsun, bir güneş olsun diye gönderdim dediği kur’an için, orada her şey yazmaz İslam ı tam ve doğru öğrenmek için fıkıh kitaplarına ihtiyacımız vardır diyerek, Rabbin rehberini yeterli görmemişiz, Allah bizleri affetsin. İşin kötüsü her mezhep kendi fıkhını yarattığı içinde, Rabbin rehberliğinden uzaklaşan bizler hangi kapıya sığınacağımızın telâşesin de imanımızı yaşar olmuşuz. Bunu söyleyenlere, hatırlatanlara da, sen onca âlimi devre dışımı bırakıyorsun, sen onlardan daha mı akıllısın türünden sert cevaplar verilmektedir. Hâlbuki unutulan en önemli konu ise Rabbin rehber olsun diye gönderdiği açık ve anlaşılır olduğunu da özellikle belirttiği halde, kur’anı yeterli görmediğimiz gözden kaçmakta beşerin kitaplarının dini, İslam ı açıklayabileceğini söyleyerek Rahmana yaptığımız saygısızlığın farkında bile değiliz. Rabbin hadi bir benzerini getirsinler dediği kitabın açık olmadığını ve herkesin anlayamayacağının söylenmesi, sizce günahların en büyüğü değil de nedir? Rahman sizleri bu kitaptan sorumlu tutacağım dedikten sonra, acaba bizleri yemin ederek kolaylaştırdığını söylediği kitabı, tam tersini yapıp anlaşılması zor yaparak, bizleri zor anlaşılan bir kitaptan mı hesaba çeker? Birazcık düşündüğümüzde yaptığımız saygısızlığın farkına varmak sanırım çok kolay, yeter ki Rabbin rehberinin ışığından, güneşinden istifade edebilelim. Eğer bu çabamızın önünde, beşerin el lambası varsa asla gerçekleri göstermeyeceğini gözlerimize perde indirip, gönüllerimizi mühürleyeceğini söyleyen Rabbim e artık kulak verelim.

Sizlere aşağıda Muhammet Suresi 2 ve 3. ayeti hatırlatarak üzerinde düşünmeye davet etmek istiyorum. Aşağıda yazdığım ayetler peygamberimiz devrinde ona inanan ve inanmamakta ısrar eden toplumun dikkatini çekmek adına indirilmiştir. Ayetlere çok dikkat edelim ve sözcüklerin üzerinde iyice düşünelim. Önce ayetleri yazalım.

Muhammet 2: İman edip yararlı işler yapanların, Rableri tarafından hak olarak Muhammed'e indirilene inananların günahlarını Allah örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.3. Bunun sebebi, inkâr edenlerin batıla uymaları, inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır. İşte böylece Allah, insanlara kendilerinden misallerini anlatır.

Muhammet suresi 2. ayette Rabbim iman edip yararlı işler yapanların ve çok dikkat edelim, bakın daha sonra ne diyor? (Rableri tarafından hak olarak Muhammed'e indirilene inananların…) Burada özellikle belirtilene dikkat edelim. Rabbin günahlarını affettiği ve hallerini düzelttiği insanların nereye inandığını söylüyor Rabbim? (hak olarak Muhammed'e indirilene..) Peki, bize böylemi öğrettiler? Kur’anda her şey yoktur O özet bilgidir demediler mi? Demek ki bize öğretilen ile Rabbin sözleri arasında çok büyük farklar var. Şimdide ayetin devamında aslında iman etmeyen inkâr edenlere bir sesleniş var. Fakat sanırım buradan bizler günümüzde de çok büyük dersler çıkarmalıyız. Bakın rabbim ne diyor iman etmeyenlere? (Bunun sebebi, inkâr edenlerin batıla uymaları, inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır.) Rabbim e şükürler olsun bu kadar açık sözleri de anlayamıyorsak, önce elimizi başımızın arasına koyup çok iyi düşünmeliyiz. Bakın Allah hiç iman etmeyenlerin inandıklarına nasıl işaret ediyor ve ne diyor? (inkâr edenlerin batıla uymaları.) İman edenler için ne diyor burası çok önemli. (inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır) Rabbimden gelen hakkın da kur’an olduğunu ayetin başından anlıyoruz.

Şimdide inkâr edenler ve iman etmeyenler için Rabbim nereye iman ediyorlar diyordu?( inkâr edenlerin batıla uymaları.) Burada bahsedilen batıl ne olabilir sizce? Elbette emin olmadığımız bilgi ve sözler. Emin olunan bilgi ise elbette KURAN. Ya da kur’anın onayından geçmeyen sözlere de batıl diyebiliriz. Peygamberimiz bizlere kur’an ile hükmetme görevi aldığı birçok ayette açıkça belirtilmiştir. Peygamberimiz kur’an dışına asla çıkmayacağına göre, onun sözüdür diye nakledilen her bilgiyi kur’an süzgecinden geçirip öyle kabul etmeliyiz. Eğer peygamberimizi seviyor onun yolundan gittiğimizi iddia ediyorsak, ona saygı duyuyorsak bunu mutlaka yapmalıyız. Onun adına uydurulan hurafelere inanmayarak peygamberimize karşı sevgimizi saygımızı göstermeliyiz. Bu ayetten çıkarmamız gereken en önemli ders, peygamberimiz devrinde iman etmeyerek batıla iman edenler ile günümüzde kur’anın hiç bahsetmediği, hüküm vermediği bir bilgiyi şüphe etmeden peygamberimizin sözüdür dediklerinde alıp kabul edersek, sanırım iman etmeyip hurafelere iman edenlerle Allah korusun aynı hataya düşmüş olmuyor muyuz? Çünkü bakın bir hadisinde bizleri nasıl uyarıyordu hatırlayalım peygamberimiz. Bu örneği birçok kez verdim, çünkü ders alınacak ve üzerinde dikkatle düşünmemiz gereken bir uyarısıdır peygamberimizin.

Benden sonra, benim adıma söylenecek çok söz duyacaksınız, Bu sözleri KURAN İLE KARŞILAŞTIRINIZ ki, benim sözüm olup olmadığı hakkında delalete düşmeyesiniz. Her kim ki, ben söylemediğim halde bu sözü peygamber söyledi dese BUYURSUN KENDİNİ CEHENNEMDEKİ YERİNE HAZIRLASIN.

İşte bizler bu kadar güzel ve asil bir peygamberin takipçileriyiz, şükürler olsun Rabbim e. Sizlere son olarak bir ayet daha hatırlatmak istiyorum. İman etmekte zorlanan insanlara hitaben yazılan bu ayetten, sanırım bizler günümüzde daha çok ders almalıyız. Kur’anı herkez anlayamaz onu veli insanlar anlar diyenlere de, güzel bir cevabı sanırım Rabbim onlara veriyor.

Muhammet 24: Peki bunlar, Kur'an'ın anlamını inceden inceye düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpler üzerinde o kalplerin kilitleri mi var?

Rahman iman etmeyen ya da iman etmekte zorlanan topluma bakın ne diyor? Kur’anın anlamını inceden inceye düşünmüyorlar mı? Demek ki düşündüğünüzde anlaşılması zor bir kitap değil, anlaşılabilecek bir kitapmış. Fakat bizler sanırım kur’anı anladığımız dilden hiç okumadığımızdan bunun farkına bile varamıyoruz. Ya ayetin devamındaki sözlere ne dersiniz? Ben buna yorum yapmak istemiyorum. Kalplerinde mühür olmayanlar hemen Rabbin ne söylediğini anlayacaktır.
(Yoksa kalpler üzerinde o kalplerin kilitleri mi var?)

Dilerim Rabbimden kalpleri mühürlenmeyen, gözlerine perde inmemiş kulları arasına bizleri alması dileklerimle. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
OKuduğumda kalbimin ferahladığını hissetiğim bir sure

yapılan yanlış yorumlar beni üzdü doğrusu
rabbim hidayet versin cümlemize
 
Son düzenleme:

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Bakınız aynı minvalde devam ettiğinizi görmekteyiz HalukGTA!! Halâ önce kafana göre bir iki ayet belirliyorsun ve sonra da içinde bulunan yalan yanlış öngörülerini enjekte etmeye çalışıyorsun. Direkt olarak Ayetlerin anlaşılabilmesi gerektiğini savunuyorsun. Ayet-i kerimeler bazı önbilgiler olmak şartıyle(nüzul, sebebi nüzul, dil, Allah'ın esması ve sıfatları, siyer, Hz. Peygamber'in(SAV) islam içindeki yeri ve konumu vs vs) muhakkak ki anlaşılabilir. Ama görüyorum ki hiç bir yerde biraz araştıralım, peygamber(SAV)'e bakalım, bazı önbilgiler edinelim gibi bir yöneltim yok. Direkt okuyalım anlayalım anladığımızı söylemi içindesiniz. madem direkt olarak anlayabileceğiz ne diye o zaman bir sayfa dolusu yazı yazarak kafanızdaki yanlış bilgileri aktarma ihtiyacı hissediyorsunuz? Ne diye bu kadar açıklamaya gerek duyuyorsunuz? Madem ki o ulemaya, müfessirine, alime ihtiyaç yok, hatta peygamber(sav) dahi size göre sadece bir hamal kidir-haşa- peki siz ne diye satırlarca bir şeyler açıklıyorsunuz??? Bu yaptığınız yanlış olmuyor mu? Bu bir çelişki değil midir? Müslümanlar muhakkak bi şeyler öğrenmek isterlerse açıp da kaynakları karıştırmak ve birilerinden bir şeyler öğrenmek durumunda değil midirler?

Bakın daha önce de sizi şöyle eleştirmiştim:

Alıntı:
Peygambersiz(SAV) bir İslam'ı savunuyorlar. Sanki çölün orta yerine düşürülmüş bir kitabtan bahsediyorlar. Kaldı ki böyle tesadüfen(!) bulunmuş bir kitab bile olsa bu kitabı getirip(!) insanlara gösterecek bir kişiye(!) ihtiyaç vardır. Hiç mi önemsenmemeli bu kitabı ilân eden kişi Ya Hu!!!???? Sanki herkes okusun da nasıl anlarsa öyle yapsın deniliyor? Öyleyse ne diye ayetlerin altına açıklamalar yazıyorsun Kardeşim sen, HalukGTA namlı kişi???? Madem ki biz okumalıyız ve kendimiz anlamalıyız, öyleyse sen de açıklamalar yazmasana ayetlerin altına!!!

Çelişkidesin dostum çelişkidesin!!!!
Ama kendinizi hiç gözden geçirmiyorsunuz. Devamlı olarak Kur'an üzerinde çalışmış, ömürlerini vermiş ulemamıza söz ediyorsunuz. Sanki o alimler Kur'an'a bir şey sokmuşlar gibi lanse ediyor ve onları kötüleme çabasına giriyorsunuz. Neymişmiş
Alıntı:
Bizler ne yazık ki inancımızı, imanımızı Rabbin rehberinden direk birebir almak yerine, aracı koyarak bir başkasından almanın, öğrenmenin daha doğru olduğuna inandırılmışız
diyorsunuz. Bu açık bir iftiradır! Neden bu iftiracılıkta devam ediyorsunuz ki? Nedir yani bu fitnecilik??? Rabb'in rehberi dediğiniz nedir?? Kur'an değil mi? Onu açıklayan peygamber değil mi? Bunları aktaran kitaplar değil mi?
Bu ne fitnecilik. Bakın alakasız alakasız ne yazmışsınız
Alıntı:
Bu yetmedi Rabbin sizlere rehber olsun, bir güneş olsun diye gönderdim dediği kur’an için, orada her şey yazmaz İslam ı tam ve doğru öğrenmek için fıkıh kitaplarına ihtiyacımız vardır diyerek,
Burda da bilgisizliğinizi ortaya koyuyorsunuz. veyahut kastınızı. Bi defa Fıkıh kitabları ''İslam'ı tam ve doğru öğrenmek'' gerekçesi ile DEĞİL; ortaya çıkan çeşitli sorunlara çözüm üretmek amacıyla ortaya koyulmuştur. İslam Dini dediğimiz inanç ilkelerini ise Kur'an ve sünnet dediğimiz kaynaklardan her müslüman zaten öğrenir. Bunun için de yine makbul öğreticiler(ulema) tabii ki de gereklidir. Bakın siz bile çıkmış müsvedde bir alim niteliğinde arı endam ediyorsunuz. Yani başka alimlere çamur atıyor ama kendiniz ise alimlik taslıyorsunuz. Bu mudur Muhammed Suresi ilk ayetlerinde geçen ''Amel-i Salih'' olmak yani??
Alıntı:
Hâlbuki unutulan en önemli konu ise Rabbin rehber olsun diye gönderdiği açık ve anlaşılır olduğunu da özellikle belirttiği halde, kur’anı yeterli görmediğimiz gözden kaçmakta beşerin kitaplarının dini, İslam ı açıklayabileceğini söyleyerek
Bu yazıları herkes okuyor bunu da unutma. Kuran'ı kimmiş o yetersiz gören!! İftiracı!!! nasıl olsa fitnemi salar giderim diyorsun ama yazdıkların gözden kaçıyor zannetmeyesin sakın misyoner kişisi!!!!
Alıntı:
Muhammet suresi 2. ayette Rabbim iman edip yararlı işler yapanların ve çok dikkat edelim, bakın daha sonra ne diyor? (Rableri tarafından hak olarak Muhammed'e indirilene inananların…) Burada özellikle belirtilene dikkat edelim. Rabbin günahlarını affettiği ve hallerini düzelttiği insanların nereye inandığını söylüyor Rabbim? (hak olarak Muhammed'e indirilene..) Peki, bize böylemi öğrettiler? Kur’anda her şey yoktur O özet bilgidir demediler mi? Demek ki bize öğretilen ile Rabbin sözleri arasında çok büyük farklar var. Şimdide ayetin devamında aslında iman etmeyen inkâr edenlere bir sesleniş var.
Nedir bu yalancılık, uydurmacacılık, iftiracılık, saptırmacacılık???? ''o Kur'an Hak olarak Muhammed'e indirilmiştir'' ayeti bize nasıl öğretilmişmiş??? Yalancı..Haydi konuş.. Aynen tüm müslümanlara aynı şekilde Kur'an nasıl demişse öyle öğretilmiştir. Kur'an tam ve kâmil bir kitab, İslamiyet tam ve kamil bir din olarak öğretilmiş bulunmaktadır. Bu dediğin ithamları da kendin uydurmuşsun ve temiz, pâk ulemamıza iftira atmaya kalkışıyorsun. Bu açık bir fesad değil midir?? yazıklar olsun sana bee!! Ve de senin gibi yalancı reformist misyonerlere!!!

Daha fazlasını analiz etmeye gerek görmüyorum. Adetin şu senin geliyorsun fesat ve nifakını kusuyorsun orta yere; sonra ise hiç bir şey olmamış gibi çekip gidiyorsun.. Daha sonra ise bi zaman sonra yine başka bi ayet bulup bunları ileri sürerek yine müslüman önderlere ve alimlere kinini kusup yine çekilip gidiyorsun!!!

Yapma bunu!! Bizim ulemamıza dil uzatma!! Onları kötülemekle eline bir şey geçmez!! Kendin de alimlik taslamakla sadece kendini küçük düşürmüş olursun. Şeytanın sıfatı ile büyüklenmiş olursun!! Çokbilmişlik yapmanın İslam ahlakıyla bağdaşır bir yanı yoktur. Önce başkasına saygı duymayı öğrenmen gerek. Bir açılım yapacaksan da başkalarını kötüleyerek değil varsa kendi dağarcığındakini orta yere koyarak yapacaksın bunu!! Olmuyor dostum olmuyor!!!

Bence Muhammed Suresi'ni iyice bir okuman ama daha önce de Muminun suresini bi okumanda yarar var bence.. Bakara'nın ikinci sayfasını da dikkatlice bi okumalısın bence...

Yoksa durumun vahim!!!!
sevmekesas🆗
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,.

Sn.halukgta,emeğine sağlık,Kur'an bu tarz ayetlerin bulunduğu bir kitap.Okuyup anlamaya çalışmalı...

Sağlıcakla kalınız.
 

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Merhaba,.

Sn.halukgta,emeğine sağlık,Kur'an bu tarz ayetlerin bulunduğu bir kitap.Okuyup anlamaya çalışmalı...

Sağlıcakla kalınız.
Bursalı Kardeşim!! Olur olmaz çeşitli İslami yorumlara hemen olumsuz anlamda yazmaktasınız, hatta çoğu kez polemize etmektesiniz ama bu arkadaşımızın(!) sırf İslami ilimleri aşağılayan, okumayı, ilim yapmayı gereksiz sayan, peygamber öğretilerinde dahi şübheler oluşturan batıl yazılarına ise ses çıkartmıyorsunuz, bakıyorum da??? Bu mudur yani? Böyle mi yapmalıyız???

Gördüğünüz gibi ''Aç kur'an'ı oku. İlime, sormaya, çeşitli açıklamalar gerek yok'' diyor. Ama kendisi de bu bağlamda çıkıyor alimlik taslıyor ve araştırmamamızı öğütlediği ilim adamları yerine ahkâm kesiyor. Siz ise çıkıyor ve takdir eder bir pozisyonda, tşk etmekte bir beis görmüyorsunuz. Nerde kaldı Hakk'ın ve HakkLı'nın yanında olma prensibi!!!! nerde kaldı yanlış olanı elle, dille uyarmak olmuyorsa kalben karşı olmak prensibi.. Olmuyor dostum olmuyor!!!:No:

sevmekesas:eek:k:
 
B

bursali68

Ziyaretci
Bursalı Kardeşim!! Olur olmaz çeşitli İslami yorumlara hemen olumsuz anlamda yazmaktasınız, hatta çoğu kez polemize etmektesiniz ama bu arkadaşımızın(!) sırf İslami ilimleri aşağılayan, okumayı, ilim yapmayı gereksiz sayan, peygamber öğretilerinde dahi şübheler oluşturan batıl yazılarına ise ses çıkartmıyorsunuz, bakıyorum da??? Bu mudur yani? Böyle mi yapmalıyız???

Gördüğünüz gibi ''Aç kur'an'ı oku. İlime, sormaya, çeşitli açıklamalar gerek yok'' diyor. Ama kendisi de bu bağlamda çıkıyor alimlik taslıyor ve araştırmamamızı öğütlediği ilim adamları yerine ahkâm kesiyor. Siz ise çıkıyor ve takdir eder bir pozisyonda, tşk etmekte bir beis görmüyorsunuz. Nerde kaldı Hakk'ın ve HakkLı'nın yanında olma prensibi!!!! nerde kaldı yanlış olanı elle, dille uyarmak olmuyorsa kalben karşı olmak prensibi.. Olmuyor dostum olmuyor!!!:No:

sevmekesas:eek:k:
Merhaba,

Sn.sevmekesas,hangi yazı veya yorumu okuduğumuzda hak verip vermeyeceğimizi SİZE Mİ SORACAĞIZ...!!! Siz insanları kendi başlarına bilgileri derecesinde düşünemeyeceklerini mi sanıyorsunuz...Siz de o ardakadaşın yazdığını yorumluyorsunuz...Ben de yorumluyorum.Siz de kendinize göre yazılanların yanlış olduğunu hatta daha da ileri giderek arkadaşı " FİTNECİ FESATCI " olarak niteleyip " aba altından sopa " gösterenlerden hiç ama hiç bir farkınız yok...

Bırakınız insanlar rahatça görüşlerini sunsunlar...O kadar yazıda ayetler hakkındaki görüşünüzü yansıtmıyor,ayetler hakkında yazılmış olanları eleştiriyorsunuz.Arkadaşım siz de ayetler hakkında neye inanıyorsanız onu ortaya koyun,sizi tutan mı var.Sonra da ben ardaşa teşekkür ederim,hemen saldırıda bulunursunuz,daha önceki bir konusunda Sn.mopsy selamladı arkadaşı onu eleştirdiniz,siz kimsiniz kuzum,BİLİRKİŞİ Mİ...Size mi soracağız nasıl inanmamız gerektiğini.Bir beyin sizde mi var...Bizimki boş kase mi...Nedir niyetiniz...

Sn.sevmekesas,herkesin kendine göre bir bilgisi vardır ve bu bilgisi dahilinde de hayatındaki inanç şekillernir.Siz bunu dahi kabul edemeyen tiplerdensiniz...İyi de siz " kendi " bilginizin doğru olduğunu nasıl ki kabul ediyorsanız,bizler de " kendi " bilgilerimizin doğruluğunu kabul ediyoruz.Ama siz kişisel nezakete uymadan " tarikatçı şeyhçiklere " özenerek kelimelerinizi ve eleştirilerinizi yazıyorsunuz...Size bu yolda uğurlar ola...!!!

Çok kısaca,ulema,alim...lerin içerisinde çok saygıdeğer insanlar,çok bilgili insanların olduğuna kimsenin itirazı yok.Ancak Kur'an ayetlerini kendi bilgileri doğrultusunda açıklamaları demek bunların " tam doğru " olduğu anlamı taşımadığı gibi KUR'AN yerine de GEÇEMEZ...Bundan dolayıdır ki isteyen bu kaynakları kabul eder,isteyen baştacı eder,isteyen yalın haliyle Kur'an'ı anlamaya,çözmeye çalışır.Sizin gibiler de çıkar 3.şıkkı uygulamaya çalışanları " fesat çıkarmak,kafir,bölücü..." suçlamalarıyla güya haklılığınızı ortaya koymaya çalışırsınız...Sizi dinlemiyoruz Sn.sevmekesas...BAŞKA KAPIYA....

Sağlıcakla kalınız.
 

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Dediğinizi anladım. Kusura bakmayın. Bu yaklaşımım için özür diliyorum. Ancak şunu söylemeden de geçemeyeceğim:
.Bundan dolayıdır ki isteyen bu kaynakları kabul eder,isteyen baştacı eder,isteyen yalın haliyle Kur'an'ı anlamaya,çözmeye çalışır.
Bu dediğinize katılabiliriz tabii ki ama bu şakşakçılığını yaptığınız kişi kendi indî görüşlerini ortaya koyar, anladıklarını anlatır, sonra da kenara durur. Bu durumda siz haklısınız. Ama kişi kalkıyor islam bilginlerine fütursuzca dil uzatıyor. guya bu ulema ''biz nasıl dersek din budur; siz kur'an'dan bir şey anlayamassınız; sakın okumayın.. vs vs'' kabilinden sözler söylüyor ve guya insanlara karşı Kur'an'ı saptırıyor ve gözlerden saklıyormuşmuşşş.. Temiz ve pâk imamlarımıza, ilim adamlarımıza dil uzatan gerici misyoner bozuntularının yaklaşımlarıdır bunlar. Suret-i haktan görünüp ortaya fitne ve nifak salanların yöntemidir bu.. Hadi bunları anladık, anladık da onlara alkış tutup şakşakçılığını yapan münafıklara ne demeli?????

sevmekesas:eek:k:
 

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Güzel bir çalışma.
24 / NÛR - 46 Andolsun, biz açıklayıcı âyetler indirdik. Allah, dilediği kimseyi doğru yola iletir.
isra (9-10) Gerçekten bu Kur’an en doğru olan yola götürür ve iyi işler yapan mü’minler için büyük bir mükâfat olduğunu ve ahirete inanmayanlar için elem dolu bir azap hazırladığımızı müjdeler.

yanlız;

Tebbet 1. Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da.

2. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.

# Münâfikûn/4
Onlara baktığın zaman cüsseleri hoşuna gider; konuşurlarsa sözlerini dinlersin; tıpkı, sıralanmış kof kütük gibidirler; her çığlığı kendi aleyhlerine sayarlar; onlar düşmandır, onlardan çekin; Allah canlarını alsın, nasıl da aldatılıp döndürülüyorlar.

Abese/17
Canı çıksın o insanın, o ne nankördür!

Kur'an, amacı doğrultusunda kullanıldığında, en doğru yola götürür. Birinci parağrafta, bunun gerekçesi olan bazı ayetler hatırlatıldı. Ancak, fütürsuzca , saygısızca ya da amacı dışında kullanıldığında, tehlikelidir de. Bu tehlikeye neden olabilecek bazı ayetler 2.kısımda örneklenmiştir.

Kuan'ı tek başına okuyup anlamak ve bundan çıkardığı sonuca göre tartışma taraftarıyım. ancak, her ayeti herkesin kendi anladığı şekilde yazması, dahası bunları silah edinme riski ve tehlikesi bulunduğundan, genç arkadaşlarımızı doğru şekilde yönlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Sonra bu arkadaşlardan bir çoğu o ağırlığı taşıyamayıp sapıtabiliyor. eminim ki siz çok görmüşsünüzdür, bende çok gördüm. Allah hiç kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez; ancak genç ve cahil arkadaşlarımız bazen, şartları zorlayarak kendileri ağır yük alıyorlar ve sonra da o yükün altında kalıyorlar.

Bu hususlara da dikkat etmek gerekir.

-etmeyene de niye etmiyorsun demem- :)
 
B

bursali68

Ziyaretci
Dediğinizi anladım. Kusura bakmayın. Bu yaklaşımım için özür diliyorum. Ancak şunu söylemeden de geçemeyeceğim:Bu dediğinize katılabiliriz tabii ki ama bu şakşakçılığını yaptığınız kişi kendi indî görüşlerini ortaya koyar, anladıklarını anlatır, sonra da kenara durur. Bu durumda siz haklısınız. Ama kişi kalkıyor islam bilginlerine fütursuzca dil uzatıyor. guya bu ulema ''biz nasıl dersek din budur; siz kur'an'dan bir şey anlayamassınız; sakın okumayın.. vs vs'' kabilinden sözler söylüyor ve guya insanlara karşı Kur'an'ı saptırıyor ve gözlerden saklıyormuşmuşşş.. Temiz ve pâk imamlarımıza, ilim adamlarımıza dil uzatan gerici misyoner bozuntularının yaklaşımlarıdır bunlar. Suret-i haktan görünüp ortaya fitne ve nifak salanların yöntemidir bu.. Hadi bunları anladık, anladık da onlara alkış tutup şakşakçılığını yapan münafıklara ne demeli?????

sevmekesas:eek:k:
Merhaba,

Sn.sevmekesas,konuyu yorumlarken bakış açısı farkını unutmayınız.Siz özellikle bu tür yazıları yazanların " misyoner,farklı din inancında,fesad çıkaranlar..." gibi algılarsanız durum farklıdır,her insan farklı düşünebilir deyip yaklaşımda bulunursanız durum farklıdır...Her eleştiri yapan İslama zarar vermiyor Sn.sevmekesas,bazı gün ışığı görmemiş,ısrarla gizlenmiş veya bilinçsizce atlanmış konuların gündeme gelmesini sağlıyor...Bu da bazen " tekere çomak sokmak " gibi algılanıyor veya anşlaşılıyor...Oysaki Yukarıdaki ayetlerden de benim anladığım,hatta Kur'an'ın genelinden benim anladığım KULA KUL OLUNMAMASI gerektiğidir...Okumak bilgi sahibi olmak başka birşey,gözü kapalı " her alim,ulema ..." doğru söylemiştir demek başka birşey.İşte ben ikincisini maalesef ki söyleyemiyorum ki bunu söyleyemeyeşimdeki etkenler bu forumda defalarca yazıldı...Geçmiş yazılara bakabilirsiniz...3-5 yazıyla kimseyi anlayamazsınız...

Not : Özellikle de kimseye " kulp " takmamanız dileklerimle...

Sağlıcakla kalınız.
 

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Sığının bakalım. daha ne kadar sığınacaksınız. bi gün sığınağınızda yangın çıkınca bakalım nereye koşacaksınız.
:D

bu ne ya

:) ;=) ;)
 
Üst Alt