• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Motosiklet Sürüşüne Başlayacaklara Öneriler ve Kaza Riskini Azaltma Yolları

Okunuyor :
Motosiklet Sürüşüne Başlayacaklara Öneriler ve Kaza Riskini Azaltma Yolları

1motorcu

Acemi
Üye
Motosiklet Sürücülerine Öneriler
Motosiklet sürücüleri belirlenen kurallara uyduğu zaman ve motosiklet aksesuarları tam olarak yola çıktıklarında güvenli bir sürüş keyfi yaşayabilirler. Zaten motosiklete uzun yıllarını vermiş kişiler yaşadıkları tecrübeler doğrultusunda nasıl davranmaları gerektiğini iyi bilirler. Ancak motosiklete bir hevesle dikkatsiz bir şekilde yeni başlayanların istenmeyen sonuçlarla karşılaşmaları kaçınılmazdır. Sürücülerin en sık yaptığı hata Aceleci davranmalarıdır. Gideceğinizin yolun kısa veya uzun olması hiç fark etmez. Sürüş esnasında kesinlikle aceleci davranmamalısınız. Çünkü telaş sizi dikkatsiz yapacak ve yanlış yapmanıza neden olacaktır.

Sürüş esnasında çevrenizi dikkatle gözetleyin. Her kornada veya sesli uyarılarda telaşa kapılmayın. Soğukkanlı bir şekilde sürüş hâkimiyetinizi kaybetmeden önünüze bakın. Arkanızdaki insanın acelesi olabilir bu yüzden sizi sıkıştırabilir. O zaman yol verin dönüp laf yetiştirmeye çalışırsanız tartışma çıkacak ve olay büyüyecek. Trafikte manevra konusunda 4 tekerlilerden daha avantajlı olduğunuzu unutmayın. Bu yüzden kendinizi riske atacak hamlelerde bulunmayın bakışlarınızı sadece sürüşünüze odaklayın.

Sürüş esnasında dışarıdan gelebilecek darbelere karşı kendinizi de korumalısınız. Motosiklet aksesuarlarınız tam olmadan trafiğe çıkmamalısınız. Çünkü bu ekipmanlar kaza anında sizin zarar görmemeniz için özel olarak tasarlanmıştır. Motosikletinizde sürüş pozisyonuna geçmeden önceKask , Motosiklet Eldivenini, Motosiklet Montunu, Motosiklet Pantolonu ve Motosiklet Botunuzu eksiksiz bir şekilde giymiş olmalısınız. Hafife aldığınız veya göz ardı ettiğiniz motosiklet aksesuarlarınız sağlığınızı birinci dereceden etkilediğini unutmayın. Güvenli bir sürüş için kask, motosiklet montu, motosiklet eldiveni , motosiklet pantolonu gibi motosiklet aksesuarları ile kendi korumanızı sağladıktan sonra motosikletinizi koruyacak adımlar da atmalısınız. Çünkü motosikletinizin zarar görmesi demek trafikte sorun oluşturur ve yine bu durum sizin korumanızı etkiler. Bu yüzden motosikletinizin düzenli olarak bakımlarını yaptırmalı, yağına suyuna baktırmalısınız. Dengenizi sağlamanızda yardımcı olacak lastiklerinizde patlak var mı, havası inmiş mi diye sürüş pozisyonuna geçmeden bir kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca sürüş esnasında lastiğe çivi batabilir veya havası inebilir bu yüzden yanınızda lastik tamir çantanızı bulundurabilirsiniz. Sürüş esnasında siz dikkatli davranabilirsiniz ancak karşınızdaki sürücünün dikkatsizliği de size zarar verebilir. Bu yüzden çevrenizi iyi gözetlemeli ve motosiklet aksesuarlarınız ile kendinizi korumaya almalısınız.

Kaza Risklerini Azaltma Yolları
Motosiklet aksesuarlarınız tam ve donanımlı bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin can güvenliğiniz için belirlenmiş olan kurallara da uyarak kontrollü bir şekilde motosikletinizi sürmelisiniz. Motosiklet sürerken öncelikle kendinizden emin olmalısınız. Sürüş pozisyonuna geçtiğiniz zaman boş güven ve cesaretin size ancak zararı olur. Bu yüzden yaptığınız yanlış bir hamlenin ilk önce size zarar vereceğini aklınızdan çıkarmayın. Gereksiz hız yapmayın! Hız yapılabilecek yollar bulunuyor. Bu yollarda sürüş yaparken hız kurallarına uygun bir şekilde hızınızı arttırabilirsiniz. Önünüzdeki araç ile takip mesafenizi korumalısınız. Bir anda gaza yüklenip takip mesafenizi azaltırsanız önünüzdeki araç aniden durduğu zaman ağır bir çarpışma yaşayabilirsiniz. Bu yüzden takip mesafenizi koruyun ve sürüş esnasında elinizin fren üzerinde kalsın.

Hız yaparak öndeki araçları geçerken sürücüleri gözetleyerek ilerlemelisiniz. Siz geçerken önünüzdeki araç sinyal vermeden şerit değiştirebilir ve size çarpabilir. Kontrollü geçişler yapın. Geçişiniz esnasında öndeki aracı uyaran kısa bir korna çalabilir, selektör yapabilirsiniz. Emniyet şeridinden geçerken araçlarında ani bir şekilde şerit değiştireceğini unutmayın ve hızınızı buna göre ayarlayın. Sürücülerin en sık kaza sebeplerinden biri de kapı açma kazalarıdır. Kapı açma kazalarından kurtulmanın yolları hakkında da bilgi verecek olursak;

Sürüş esnasında yol kontrolünüzü sağlamanın yanı sıra iyi bir gözlemci olmalısınız. En çok karşılaşılan kapı açma kazalarından diğer sürücüleri gözlemleyerek kurtulabilirsiniz. Araç geçişleriniz sırasında kısa korna çalarak veya selektör yaparak kendinizi belli edebilirsiniz. Yavaşlayan araçların yanından geçerken sizde yavaşlayarak kapı açma ihtimalini düşünmelisiniz. İnsanlarımız yol ortasında kontrolsüz bir şekilde yolcu indirmekte bir zarar görmedikleri için motosiklet sürücülerinin tedbirini önceden almaları gereklidir.
Motoplus kontrollü ve kazasız sürüşler diler

Kaynak: motoplus.com.tr
 
Üst Alt