• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Motosiklet Gidonlarının Beden Pozisyonuna Etkisi Nedir?

Okunuyor :
Motosiklet Gidonlarının Beden Pozisyonuna Etkisi Nedir?

Moto Plus

Acemi
Uzaklaştırıldı
Motosiklet Gidonlarının Beden Pozisyonuna Etkisi

Gidon, motosiklet ve bisiklette, ön tekerleğe yön verme işlevini gerçekleştiren ve iki ucunda tutma yeri bulunan enlemesine uzanan bir çubuktur. Vücudun motosiklet ile temas ettiği noktalardan biride gidondur. Motosiklet sürüşünüz boyunca el, kollar ve sırt bölgenizin rahat etmesi, ağrımaması, uyuşmaması ve karıncalaşmaması sağlıklı bir sürüş için çok önemlidir. Bu konuda motosiklet üzerindeki rahatlığınızı belirleyen önemli noktalardan bir gidonun tipi ve gidonun pozisyonudur.

Motosiklet gidonunuzun farklı pozisyonlarda tutuşa izin vermesi önemli bir durumdur. Ellerinizde, kollarınızda oluşacak karıncalanma hissini ve omuz, sırt bölgesindeki ağrıyı önlemek ancak uygun gidon ve elcikler ile size göre ölçülmüş ve ayarlanmış oturma pozisyonu ile mümkündür.

Gidonun bedeninize uygunluğu konusunda genellikle gözden kaçan noktalardan biride gidon genişliğidir. Bu yüzden motosiklet alırken ya da motosiklet bakımınızı yaptırırken, omuz genişliğinizi ölçtürerek, gidon genişliğinizi ayarlamayı unutmayın. Motosiklet gidonunun kendisi kadar, doğru sürüş pozisyonu için gidon boğazı da önemli bir unsurdur. Bedeninize uygun gidon ve gidon boğazı, size gidon yüksekliği ve gidon-sele arasındaki mesafeyi ayarlama konusunda imkan verecektir.

Motosiklet sürüşlerinde, parmaklarınızın gidonu tutması için değişik şekillerde dönmesi gerekmektedir. Bu da bilek bölgesindeki medyan sinirleri üzerinde baskı yaratmaktadır. Beraberinde ise karıncalanma ve ellerde halsizlik hissine sebep olmaktadır. Dirsekler ise genellikle motosiklet sürücüsünün gövdesinden uzak bir pozisyonda, yukarı doğru açılır ve motosikletten dışa doğru döndürülür. Bu durumda unlar sinirleri üzerinde baskı oluşturmaktadır. Omuzlar ise sürekli esnetilir ve döndürülür. Motosiklet sürücüleri dirsekleri yukarıda tutmak için bu hareketi yaparlar. Aynı zamanda elcikleri tutabilmek için öne doğru uzanma hareketi yapılır. Ancak bu hareketler dönüşü sağlayan tendonlarda şişme ve yanma yapabilir. Bu durumda ağrı ve halsizlik hissine sebebiyet verir. Sırt bölgesinde yaşanan ağrıların sebebi ise omuzların bükülmesinden kaynaklanmaktadır. Omuzların bükülmesi, omurganın bükülmesini sağlayan birçok kas grubunun esnetilmesi anlamına gelmektedir. Omurgadaki bu kasların devamlı hareket halinde olması alt sırt bölgesinde ağrılara sebebiyet vermektedir.

Motosiklet sürüşlerinizde vücudunuzda, bu bahsedilen ağrılardan, karıncalaşmalardan meydana geliyorsa, beden pozisyonunuzun motosikletinize uygun olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için gidonunuzu değiştirebilir ya da gidon yükseltme aparatları ile daha iyi bir oturma pozisyonu elde edebilirsiniz. Motosiklet gidonları konusunda SW Motech markası oldukça başarılı ürünlere sahiptir. Motosiklet gidonları belli standart ölçülerde üretilmekle birlikte, motosiklete göre de özel ölçülerde üretilmektedir.

Son olarak, motosiklet gidonu alırken ya da mevcut motosikletinizdeki gidonun uygunluğunu değerlendirmek için; gidon yüksekliği, gidon ve sele arasındaki mesafe ve gidonun genişliğine dikkat ediniz.
 
Üst Alt