Motor zor çalışıyor

Motor sicakken

Motor sicak olduğu zaman güç çalişiyorsa, umumiyetle ariza sebebi yakit sisteminin boğulmaya sebep olmasindan ileri gelir. Bu arizalar; “MOTOR NiÇiN ÇALIşMIYOR” kisminda izah edilen sebeplerden ileri gelir. Seyrek de olsa ateşleme bobini bazi hallerde isindiği zaman ateşlemenin bozulmasina sebep olabilir.

Motor soğukken

Motorun soğukken zor çalişmasi: “MOTOR NiÇiN ÇALIşMIYOR” bölümünde belirtilen sebeplerden ileri gelebileceği gibi ayrica aşağida görülecek sebeplerden de ileri gelebilir.

1- Jikle kelebeği iyice kapanmiyor, jikle ayari yapilir.
2- Benzin içinde gaz yaği, su vardir. Yahut depoda buzlanma vardir.
3- Yakit pompasi filtresinde buzlanma vardir, sicak suyla eritilir.
4- Yakit borularinda buzlanma vardir.
5-Marş motoru yavaş çeviriyor;
a) Sifirin altindaki sicakliklarda motor yaği çok kalinlaşmiştir,
b) Akü zayiftir. Fazla soğuk havalarda akünün zayifliği iyice kendini gösterir.
6- Uzak bir ihtimal de olsa su pompasi içindeki suyun donmasiyla pompa rotoru sikişabileceğinden gergin bulunan kayiş motorun dönüşünü geciktirmektedir.

Buhar Tamponu

Benzinin depodan karbüratörde, fiskiyeye gelinceye kadar, geçtiği yerlerde, buharlaşmasiyla boşluklarin yahut kabarciklarin meydana gelmesi halidir. Yakit pompasinin, borularin ve karbüratörün fazla isinmasiyla benzin içeride buharlaşarak boşluklar meydana getirecektir. Benzin uçuculuğunun çok olmasi, buhar tamponunun çoğalmasina sebep olur. Ayrica, hava sicakliğinin yüksek olmasi, otomobili fazla yük altinda kullanmak, soğutma donaniminin arizali oluşu ve yükseklerde hava basincinin azalmasi buhar tamponunu arttiran sebeplerdendir.

Buhar tamponu aşiri değilse, motorun teklemesine ve sicak olduğu zaman güç çalişmasina sebep olacaktir. Aşiri buhar tamponu; çalişmakta olan motoru durduracaği gibi, buhar tamponunun meydana geldiği kisim soğutularak içerdeki buhar yoğunlaştirilmadikça motoru tekrar çaliştirilamayacak duruma da sokabilir.

Yakit Kaynamasi

Yakitin karbüratör içinde isinarak kaynamasi haline yakit kaynamasi denir. Bu olay buhar tamponunun karbüratördeki başlangicidir. Karişimin fakir veya zengin olmasina sebep olur.

Karişim fakir olduğunda motor gücünden kaybeder. Zengin olduğu zaman ise motora ilk hareketi vermek zorlaşir. Bazi karbüratörlere; bu muhtemel arizayi önlemek için buhar boşaltma supapi (anti-perköletör) denilen bir tertibat ilave edilmiştir. Gaz kelebeği bağlantilariyla irtibati olan bu tertibat, gaz kelebeği kapali bulunduğu zaman açilarak, kaynama basincinin açik havaya kaçmasini sağlamaktadir.

Buhar boşalma supapi, öyle ayarlanmalidir ki; gaz kelebeği kapali iken açik bulunmak suretiyle karbüratördeki yakit seviyesini muhafaza etsin ve gaz kelebeği açildiği zaman kapansin.

şayet buhar boşaltma supapi, gaz kelebeği kapali iken çalişmayacak olursa, motor dururken, buhar basinci karbüratörden yakiti emme manifolduna taşirarak motorun boğulmasina sebep olmak suretiyle ilk hareketi güçleştirebilir.(alıntıdır)
 
Üst Alt