MOTOR ÇALIŞTIRMA PROBLEMLERİ

ATEŞLEME OLMAMASI

Bozuk yada zayif pil, kötü elektrik bağlantisi, yanmiş buji. Bujinin elektrik verildiğinde kizarip kizarmadiğini kontrol et.(Parlak kirmizi olmali) Eğer yukaridakiler tamamsa yakit gelmiyordur.

MOTOR ÇALIşIYOR, DEVRi DÜşÜYOR VE STOP EDiYOR:

Motor çok zengin çalişiyor. iğne valfi kapat. Motoru çaliştir. Motor çalişip tam devir alip daha sonra stop edecektir. Motor çalişmayincaya kadar birkaç kez çaliştir. Böylece motorun içindeki fazla yakit atilmiş olur. Daha sonra iğne valfi tekrar aç.Motoru çaliştirarak ayarini yap.

MOTOR DÜşÜK GÜÇTE ÇALIşIYOR, BiRKAÇ SANiYE ÇALIşIP STOP EDiYOR

Motora yeterli yakit gelmiyor, motor çok fakir çalişiyor. iğne valfi çok az açip motoru çaliştirin. Devam ediyorsa biraz daha açin. Eğer problem devem ediyorsa başka yerlerde problem var demektir. Karbüratörün temiz olduğundan, karbüratörde tikanma olup olamadiğindan emin olun. Gerekiyorsa yakit hattini ve tankini temizleyin. Yakit hortumunun herhangi bir yerde sikişip sikişmadiğindan emin olup.

MOTOR ZOR DÖNÜYOR,ÇALIşMIYOR YADA HiÇ DÖNMÜYOR

Motorunuz boğulmuştur. (Flooded) iğne valfi tamamen kapayin ve bujiyi sökün. Motoru ters çevirip, pervaneyi birkaç tur döndürün. Böylece içerideki yakiti dişari atarsiniz. Bujiyi kurutup yerine takin. iğne valfi ayarli açip çaliştirin. ilk anda motoru fakir tutun. Fakir motoru çaliştirmak daha kolaydir. iğneyi fazla açarak motorun tekrar boğulmamasina dikkat edin.

MOTOR TiTREşiMLi ÇALIşIYOR

Pervane balanssizdir. Krank mili eğri olabilir. (Özellikle kazalardan sonra). Spinnerde problem vardir. Motor bilyalari aşinmiştir (alıntıdır)
 
Üst Alt