Morarma Siyanoz

Tanım
Kandaki oksijen eksikliğinden kaynaklanan deri ve muköz zarların mavimsi renk değişikliğidir.

Doktorunuza başvurun

açıklanamayan , şiddetli veya uzamış siyanoz varsa ...

Nedir
Deri rengi derideki pigment miktarı ve deri altındaki kan akışıyla belirlenir. Oksijenli kan parlak kırmızıdır. Oksijensiz kan koyu mavimsi-kırmızıdır.

Oksijen eksikliği ( boğulma veya siyanotik kalp hastalığı gibi ) , anormal hemoglobin ( methemoglobinemi gibi ) ve toksinler ( siyanid gibi ) siyanoza neden olabilirler. Doğuştan kalp hastalığı , akciğer hastalığı veya kardiyopulmoner arrest gibi ölümcül bir olayın sonucunda da siyanoz ortaya çıkabilir.

Hafif siyanozun tespit edilmesi zordur. Çoğunlukla tespit öncesi kanın oksijen doymuşluğu % 80 in altındadır.

Özellikle esmer insanlarda muköz zarlarda ve tırnak yataklarında siyanoz belirgindir. Siyanoz ayaklarda , burun ve kulakta da görülebilir.

Sık rastlanan nedenleri kronik obstrüktif akciğer hastalığı şiddetli pnömoni ( zatürre ) akciğer ödemi şok hiyalin membran hastalığı ( prematürelikle ilgilidir ) bronşiolit krup astma konjenital kalp hastalığı epiglottit aspirasyon nöbet geçirme yüksek dozda ilaç alımı soğuk hava veya suya maruz kalma yüksek bir yerde bulunma solunum durması

NOT : Siyanozun başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım
soğuğa maruz kalma nedeniyle ortaya çıkan siyanozda hastaya sıcak tutan giysiler giyindirmeli veya kişiyi iyice ısıtılmış odada bekletmelidir.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular

Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır. Şok gibi acil durumlarda ilk olarak hastanın stabilizasyonu sağlanmalıdır.

Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : zamanı ne zaman gelişti ? aniden mi ortaya çıktı ? yavaş yavaş mı ortaya çıktı ? özelliği dudaklar mavileşti mi ? tırnak yatakları mavileşti mi ? tüm vücut mavileşti mi ? kötüleştiren faktörler soğuğa maruz kaldınız mı ? yüksek bir yere çıktınız mı ? herhangi bir şey soludunuz mu ?

diğer başka belirtiler var mı ? solunumda zorlanma var mı ? öksürük var mı ? ayak bileği , ayak ve bacaklarda şişme var mı ?

Tanısal testler şunları içerebilir :
· arteryel kan gazı analizi
· tam kan sayımı
· göğüs filmi
· elektrokardiyografi

NOT : Siyanoz ve kısa solunum için oksijen desteği sağlanmalıdır.
hekimonline.com
 
Üst Alt