• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Mona Lisa hasta

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Mona Lisa hasta

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Mona Lisa hasta çıktı
Rönesansın ünlü ressamı Leanordo da Vinci'nin Mona Lisa'sında yüksek kolesterol bulunduğu iddia edildi.

Tablonun dünyadaki en ünlüler arasında yer almasının ana nedenlerinden biri olan Mona Lisa'nın yüz ifadesinin, kadının sağlık durumu hakkında önemli işaretler taşıdığı belirtildi.

Daily Telegraph'taki habere göre, Palermo Üniversitesinden Vito Franco, bu yüz ifadesinin modelin göz çevresinde yağ asitlerinin biriktiğini gösterdiğini söyledi.

İtalyan bilimadamı, bir ipek taciriyle evli olan, Floransalı bir aileye mensup, asıl adının Lisa del Giocondo olduğu tahmin edilen modelde "ksantelazma" hastalığının bulunduğunu iddia etti.

Modelin sol gözünün çukurunda ksantelazma olduğu belirtildi.

Cildin altında görülen sarımsı kabarcıklara ksantelazma adı veriliyor. Ksantelazmalar göz çevresinde buruna yakın görülüyor. Bunlar kolesterol ve trigliserid belirtisi olarak değerlendiriliyor.

Vito Franco ayrıca, Rönesans döneminin diğer iki önemli tablosunun modellerinde, "Marfan Sendromu" adı verilen, genetik bir anormal bağ dokusu rahatsızlığı bulunduğunu da öne sürdü. Bunlar, Boticelli'nin "Bir Gencin Portresi" ile Parmigianino'nun "Uzun Boyunlu Madonna" adlı eserleri.

.ekolay.net
 
Üst Alt