Modaya ayak uydurmak için ayak sağlığınızdan olmayın

Yanlış ayakkabı seçiminin getirdiği rahatsızlıklar ve dikkat edilmesi gereken konular...

Sivri burunlu, yüksek topuklu rengarenk ayakkabıların kadınları cezbettiğini ancak görsel olarak hoşa giden bu ayakkabıların bazen ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirten uzmanlar, "Ayakkabı tercihinde model ve renkten önce rahatlığına bakın. Önemli olan ayakkabı seçerken aynı zamanda da ayak sağlığını göz ardı etmemek" diyor.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Op. Dr. Yalın Dirik, yanlış ayakkabı seçiminin getirdiği rahatsızlıklar ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Ayak problemlerinin önemli bölümünün yanlış ayakkabı seçiminden ortaya çıktığını ifade eden Dirik, "Bilinçli ayakkabı seçimi ise yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebilir. Ayak sağlığı için, öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçmeye özen göstermek gerekir. Rastgele, 'Sonradan genişler' düşüncesiyle alınan ayakkabılar ayak sağlığını olumsuz etkiler. Bu tür ayakkabılar parmaklarda şekil bozukluğu, basma bozukluğu, tırnak batması, ayak mantarı, nasır, yorulma, bilek burkulması, ayak, bacak ve bel ağrısına neden olabilir" dedi.

"YÜKSEK TOPUK, SİVRİ BURUN TEHLİKELİ"

"Model ve renkten önce rahatlığına bakın" tavsiyesinde bulunan Dirik sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayakkabı seçerken model ve renkten önce ayakkabının rahatlığına, doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmelidir. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar birçok sağlık problemlerine davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca ayakkabı seçerken kişinin çalışma koşullarını da göz önünde bulundurması gerekmektedir. Özellikle yüksek topuk ve sivri burunlu ayakkabı tercih eden bayanların ayak başparmağı dışa doğru yönelir, ayağın iç yan kenarında da kemik çıkıntısı oluşur. Halluk Valgus denilen bu sorun, ayakkabı tercihleri nedeniyle kadınlarda erkeklere oranla 5 kat fazla görülmektedir. Hastalar hekime ağrılı iç ayak çıkıntısı, ikinci parmağın ayakkabının tavanına sürtmesi, ayak tabanında ağrılı nasır bulunması, ayakkabı sorunları, bazen de tamamen kozmetik nedenlerle gelirler. İlerleyen durumlarda başparmak ekleminde kireçlenme görülür. Yürüme çok olumsuz etkilenir. Birçok tedavi seçeneğinin söz konusu olduğu bu sorunun çözümünde hasta-hekim iletişimi çok önemlidir. Hastalığın derecesine göre parmak arası makara, gece atelleri, metatarsal petler, uygun ayakkabılar ve çeşitli ameliyatlar (yumuşak doku-kemik) söz konusudur. Ayakların hava almaması ameliyata dahi neden olabilir. Uygun olmayan ayakkabılar, ayağın yeterli şekilde havalandırılmasını engelleyen sentetik çorap ve ayakkabılarla, yanlış tırnak kesimi özellikle baş parmakta etin tırnağa batmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda kişi şiddetli bir ağrı duyar. Bu arada eklenen enfeksiyonlarla ağrı duyarlılık, akıntı, batan tırnak çevresinde şişlik gelişir. İlerleyen vakalarda kemik iltihabı gelişmesine yol açabilir."

YANLIŞ AYAKKABI SEÇİMİNİN ZARARLARI

Dr Yalın Dirik, yanlış ayakkabı seçiminin zararlarını ise şöyle sıraladı: "Parmaklar, ayakkabının ucuna doğru itildiğinde, biçimsiz olarak kıvrılır ve parmağın orta eklemi bükülerek oluşan şekil bozukluğu, ayakkabının üst kısmına baskı sonucu ağrıya neden olur. Ayakkabı ile ayağınız arasındaki sürtünme sonucu derinin sertleşip kalınlaşmasıyla nasır oluşur. Daha çok parmak altında veya parmak aralarında görülür. Yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve insan parmak ucunda yürüyormuş gibi olur. Ağırlığı destekleme alanı daraldığı için de dengenin çabuk bozulması sonucu düşme, ayak burkulması ve ayak bileğinde incinmeler meydana gelebilir.Yüksek topuklu ayakkabı zamanla baldır kaslarında kısalmalara neden olur. İlaveten vücut ağırlık merkezinin öne kayması nedeniyle bacak kaslarında aşırı zorlanma ve ağrılar görülebilir. Yüksek topuklu ayakkabı giymek vücudun ağırlık merkezini öne kaydırarak dize ilave yük bindirir. Bu da dizlerde ağrı ve ileri yaşlarda kireçlenmelere neden olur. Vücudun ağırlık merkezinin öne kayması belde kavis artışına neden olur. Bu da bel kaslarında aşırı gerginlik ve ağrı yapar. Fazla kilolar, bu ağrıyı daha da çoğaltır."

"AYAKKABIYI AKŞAMA DOĞRU ALIN"

Dr. Dirik, ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle açıkladı:

"Ayakkabılarınızı akşama doğru alın. Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklar şişer ve genişler. Böylece akşam alınan ayakkabı rahat ise gün boyu giydiğinizde rahatsız etmez. Ayakkabının uzunluğu ve genişliği ayağınızla orantılı olmalıdır. Yaş ilerledikçe ayak tabanında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler, bu nedenle ayak numaranızı aralıklı olarak kontrol edin. Ayakkabı ayakta üzerine basarak denenmelidir. Çünkü yük bindiğinde ayak genişler ve uzar. Ayakkabı alırken her iki ayakkabı da denenmelidir. Çoğu kişide iki ayağın boy ve genişliği aynı değildir. Ayak bileği burkulmalarını önlemek için daha geniş ve daha kısa topuklu olanları tercih edin. Ayakkabının topuk yüksekliği 2,5 santimetreyi aşmamalıdır. Parmaklarınızın normal şeklini korumak için, sivri burunlu ayakkabılardan kaçının. Ayakkabı seçerken altının "şok alıcı" özelliği olmasına dikkat edin. Tahta veya benzeri çok kalın ve esnek olmayan ya da çok ince olan ayakkabılar, ayak bağ ve eklemlerine aşırı yük bindirerek ağrıya neden olur. Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı ve ayağın doğal yapısına yani ayak kavislerine destek verecek biçimde olmalı. Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvıracak kadar yüksek ya da esnek olmalı. Kesinlikle satıcının, ayakkabının açılıp ayağınıza uyacağı sözlerine kanmayın. Düzgün ayakkabıda böyle şey olmaz. Ayağınızın hava almasına izin veren materyalleri, örneğin kle baş parmakta etin tırna köseleyi tercih edin, naylon ve benzeri ayakkabılardan kaçının. Ayağınıza tam uyum gösteren numarayı alın. Ayağınızın anatomik yapısına uymayan ve büyük ya da sıkan ayakkabıyı giymek hem sakıncalıdır hem de ayakkabıyı deforme eder. En uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır."

İHA
 
Üst Alt