Mobil SEO Güncellemesi: Google Mobile First İndexing Hakkında

Google Mobil İndexleme

İnternet kullanımının her geçen gün artması ve toplum içerisinde yaygınlaşması, internetin insan yaşamının bir parçası olduğunu göstermektedir. İnternetin yaygınlaşmasında, teknolojinin sürekli gelişmesi ana faktörlerdendir. Birbirini tetikleyen bu iki faktör beraberinde mobil cihaz kullanımını da yaygınlaştırmıştır. İnsanlar artık internet erişimi için masa başında bir bilgisayara bağımlı olmaktan kurtulmaktadır. Hatta Statcounter tarafından yayınlanan rapora göre dünya genelinde mobil internet kullanımı bu sene ilk kez masaüstü kullanımını geçmiştir. Türkiyede ise mobil internet kullanımı daha önceden masaüstünü geçmişti. Mobil cihaz kullanımı ve mobil internet kullanımının yaygınlaşması ile Googleda bu konuda çalışmalara başladı. Google, öncelikle mobil seo için uyumluluk kavramını, ardından mobil hızlandırılmış sayfalar (AMP) kavramını ve son olarak Mobile First İndexing kavramını bizlere duyurdu. Peki, mobile ciddi şekilde önem verdiğini hissettiren Googleın yeni ortaya koyduğu mobile first indexing (mobil öncelikli indeksleme) nedir?

Google Mobil Öncelikli İndeksleme Nedir?

Googleın ürün yöneticisi Doantam Phan kasım ayı içerisinde Googleın resmi blogu Webmaster Central Blogda Googleın mobile first indexinge geçmeye hazırlandığını duyuran bir makale yayınladı. Google bu açıklamasından öncesine kadar responsive sitelerde ya da mobil sitelerde, Google mobilde dahil olmak üzere tüm arama sonuçlarında masaüstü indeksini kullanmaktaydı. Yani içerik olarak kaliteli ve zengin olmayan mobil sayfalar yerine masaüstü sayfalara bakarak, masaüstü ve mobildeki sıralamaları belirlemekteydi.

Bu açıklama sonrası Google bundan böyle mobil öncelikli indeksleme yapacağını belirtmektedir. Yani mobile first indexing ile Google mobil siteleri dikkate alarak hem masaüstü hem mobil sıralama sonuçlarını ayrı ayrı belirleyerek, listeleme yapacaktır. Mobil öncelikli indekslemenin ciddi bir algoritma güncellemesi olacağının farkında olan Google, mobil first indexing algoritmasını ufak denemeler yaparak, iyileştirme çalışmalarına devam etmektedir. Ocak 2017 ile birlikte ise tamamen uygulamaya geçmesi beklenen mobil öncelikli indeksleme algoritması sonrası, mobil aramalarda siteler için ciddi sıra kayıpları yaşanacağını beklenmektedir. Çünkü web sitesi için SEO çalışması yapan firmaların bundan böyle mobile siteleri içinde ayrı SEO çalışmaları yürütmesi gerekmektedir. Doğal olarak mobil SEO çalışması yapmamış olan ya da yapmayan siteler mobil aramalarda düşüşte olacak. Peki, henüz tamamen uygulamaya geçmeyen Google mobile öncelikle indeksleme algoritmasından olumsuz etkilenmemek için site sahipleri ne gibi önlemler alabilir?

Google Mobil Öncelikli İndekslemeden Olumsuz Etkilenmemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sahip olduğunuz mobile site responsive ya da dinamik sunum bir siteyse ve aynı zamanda mobilde ve masaüstünde asıl içerikler ile kullanılan mikro veriler aynıysa bir değişiklik yapılmamalıdır. Ancak sitenizin mobil versiyonu ile masaüstü versiyonu arasında farklılık var ise mevcut mikro veriler düzenlenmelidir. Düzenleme sonrası her ikisinin de aynı olduğundan emin olunmalı ve varsa eksiklikler giderilmelidir. Mobil ve masaüstünü karşılaştırmak için ise Googleın structured data testing tool aracından faydalanabilirsiniz.

Mobil site düzenlenirken, mikro veri kullanımı sırasında özel bilgiler veren içerikler haricinde, uzun işaretlemeler yapılmamalıdır.

Google botlarının mobil sitenize ulaşma esnasında erişim problemi yaşamadığından emin olmalısınız. Bu konudaki eksiklikleri tespit etmek için ise Google Search Consoledaki test aracı ile robots.txt dosyalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Mevcut canonical link yapısının doğruluğundan emin olunmalıdır. Eğer ki canonical link yapısında bir yanlışlık ve hata varsa, düzeltilmelidir.

Mobil siteniz eğer Search Consoleda mülk olarak ekli değilse, eklenmelidir.

Son olarak mobil sitenizde eksiklikler varsa ve masaüstü site versiyonuz ile tam olarak entegre olmamışsa mobil siteyi yayına almayın. Mobil sitenizdeki mevcut eksiklikleri gidererek, sitenizi tam anlamıyla hazır hale getirdikten sonra yayına alın.

Googleı Mobil Öncelikli İndeksleme Algoritmasına İten Sebep Nedir?

Bunun temel sebebi artan mobil cihaz kullanımı ve artan mobil internet kullanımıdır. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucu elde edilen verilere göre gelişmiş ülkelerde ve bazı gelişmekte olan ülkelerde mobil internet kullanımı yüzde olarak masaüstü internet kullanımını geride bırakmış durumdadır. Yapılan incelemelere göre 2015 yılında %52,7 oran ile masaüstü internet kullanımını geçen mobil internet kullanımının, 2016 yılının sonunda %56,1e ulaşması beklenmektedir. Temelde sadece internet kullanımının artmadığı, mobil cihaz kullanımının da arttığı bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı da mobil olmak terimine uygun hareket etmek gerekmektedir. Mobil internet kullanımının, masaüstü kullanımını geride bıraktığı şu zamanlarda, Google tarafından yapılan bu hamle ile mobil sitelerin trafik kaybetmemek adına daha verimli ve kullanışlı hale getirilmesi de şart olmuştur. Mobil uyumluluk konusunda mevcut yenilikleri yakalayamamış olan web ve mobil sitelerin organik trafik anlamında ciddi kayıplarının olacağı yüksek bir ihtimaldir.

Sonuç olarak; Google Mobile First İndexing güncellemesi doğrultusunda artık Google, mobil sayfaların içeriklerine göre mobil sayfa sıralaması yapacaktır. Bunun yanında mobil SEO çalışmalarına fazlaca önem verilmesi gerekmektedir. Ayrıca site içi optimizasyon çalışmalarında mikro verilerin, Google için ne kadar önemli olduğu da kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Kaynak: stratejikseo.com
 
Üst Alt