Mobil SEO Çalışmalarında Yapılması Gerekenler

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO; her türlü mobil cihaz üzerinden yapılan aramalarda web sitelerin görünürlüğünü, bulunabilirliğini arttırmak ve kullanıcılara daha iyi bir mobil cihaz deneyimi sunmak için yapılan arama motoru optimizasyonudur.

Mobil SEO çalışmaları genelde göz ardı edilebilmektedir ya da eksik bir şekilde yapılmaktadır. Bunun etkisinden dolayı mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalarda daha az sonuç görüntülenmektedir ve bu da mobil kısımdaki rekabeti arttırmaktadır. Hangi cihaz türünde olursa olsun kullanıcıların aradığına en hızlı ve en kolay şekilde cevap verebilen web siteler, arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmaktadır. Dolayısıyla bu da doğru bir mobil SEO stratejisi ile mümkündür. Başta Google olmak üzere diğer arama motorları, mobil cihazlar üzerinden yapılan aramaları zorlaştıran web siteler karşısında mobil uyumlu olan ve mobil SEOâda başarılı olan siteleri her zaman ön planda tutmaktadır. Bu da mobil SEOânun önemini ortaya koymaktadır.

Neden Mobil Uyumlu Olmalıdır?

Her geçen gün artan mobil cihaz kullanımı, internet sitelerinin mobil uyumlu olmasını zorunlu hale getirmiş. Çünkü bilgisayarların büyük ekranlarına göre tasarlanan web sitelerin sayfaları, mobil cihazlarda görüntülenirken zorluk çıkartabilmektedir. Mevcut sitede yer alan yazıların mobil cihazlardan da rahat okunabilmesi veya site üzerindeki linklere rahatça tıklanarak site içerisinde kolayca gezinilebilmesi kullanıcı açısından önemli bir faktördür. Böylelikle kullanıcıların mevcut web siteyi mobil cihazlar üzerinden de bilgisayarlarda olduğu gibi verimli bir şekilde kullanabilmesi büyük önem kazanmıştır. Çünkü mobil cihazdan web sitesine giren kişi istediklerini yapamadığı anda o siteden ayrılmaktadır. Bu da kullanıcı kaybına ve site trafiğinin azalmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda sitenin arama motorlarında değer ve sıralama kaybetmesine de neden olmaktadır.

Mobil Site Kullanımı

Mobil uyumlu web site tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan birisi mobil sitenin kullanıcılara nasıl sunulması gerektiğinin önceden belirlenmesidir. Mevcut sitenin olduğu gibi mobil uyumlu hale getirilip kullanıma sunulması ya da farklı tasarımda yapılarak kullanıma sunulması sizin tercihinize bağlıdır. Bu tercihi şekillendirecek faktörler ise web sitenizin kullanım amacı ve kullanıcı kitlesinin durumudur. Mobil site kullanımında tercih edebileceğiniz üç farklı yöntem bulunmaktadır. Şimdi aşağıda sırasıyla bu tasarımların neler olduğuna değinelim.

Responsive Mobil Site Tasarımı

Responsive site tasarımı; masaüstü bilgisayarlardan, tablet ve mobil cihazlardan siteye girildiğinde, sitenin tüm cihazlarda aynı tasarım yapısında açılmasıdır. Ancak CSS kodları kullanılarak görsel ve içerikler her cihaz türünde farklı boyut ve şekilde sunulmaktadır. Responsive tasarım yöntemi ile farklı ekran boyutlarına sahip tüm cihazlardaki tarayıcılar mevcut web siteyi en uygun şekilde kullanıcıya göstermektedir. Tarayıcıların bu tasarımı algılayabilmesi için dokümanın başında yer alan meta etiketlerine âviewportâ etiketi eklenmelidir. Eklenecek olan bu etiket sayesinde tarayıcılar siteye giriş yapılan cihaz türünün çözünürlüğünü algılayarak, yazıların ve görsellerin daha rahat okunabilir şekilde ayarlanmasını sağlamaktadır.

Responsive Tasarımın Avantajları ve Dezavantajları

Responsive tasarımlarda tek bir URL üzerinden son kullanıcıya ulaşılabilmektedir. Bununla beraber yine tek bir URL üzerinden içeriğin paylaşılmasına imkan vermektedir. Responsive tasarıma sahip siteler Google botları tarafından taranırken sadece tek bir siteyi analiz etmek durumunda kalmaktadır. Responsive tasarımlar, yazılım işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Responsive tasarımlarda, mobil sitelerin sebep olabileceği olası problemlerin önüne geçilmektedir. Responsive tasarıma sahip sitelerde herhangi bir yeniden yönlendirmeye ihtiyaç duyulmadığı için yüklenme zamanı kısalmaktadır.

Responsive tasarımın dezavantajlarına bakacak olursak ilk dikkati çeken durum, farklı boyutlardaki cihazlar için içerin ayrı ayrı hazırlanıp sunulması, ekstra tasarım maliyeti oluşturmaktadır. Bir başka durum responsive tasarımlarda mobil ve masaüstü siteler ayrıştırılmamış olunur. Birde son olarak ihtimaller dahilinde, kullanıcı deneyiminin ayrı tasarlanmış olan siteye oranla, responsive sitelerde daha düşük olma durumu vardır.

Dinamik Sunum Mobil Site Tasarımı

Dinamik sunumlu web site tasarımına sahip olan sitelerde, mobil kullanıcılar ile masaüstü kullanıcılara mevcut web site aynı URL üzerinden farklı HTML kodları ile sunulmaktadır. Yani siteye mobilden giriş yapan kullanıcı ile masaüstü cihazdan giriş yapan kullanıcıya farklı içerikler sunulmaktadır. Bu site tasarımının tercih edilmesi noktasında kararı etkileyen faktör, mobil cihazlarda ve masaüstü cihazlarda hedeflenen kitledir. Kullanıcılar doğru şekilde hedeflenmez ise yapılan çalışmalar hüsranla sonuçlanabilir. Ayrıca dinamik sunum mobil site tasarımı tercih edeceklerin, Google botlarını site hakkında en doğru şekilde bilgilendirmeleri gerekmektedir. Bundan dolayı yazılım, kodlama ve tasarıma dahil her şey doğru, düzgün ve açık bir şekilde yapılmalıdır. Bu yöntemi genel olarak haber sitelerinin ve bazı kurumsal sitelerin tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Dinamik Sunum Mobil Site Tasarımının Avantajları ve Dezavantajları

Dinamik sunum yapıdaki tasarımlar, responsive tasarımlara göre daha özgür ve farklı tasarım yapısında olabilmektedir. Farklı tasarım yapısı olacağı için kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma imkanı vardır. Dinamik mobil site tasarımlarında tek URL üzerinden iki tasarım (mobil cihazlar ve masaüstü cihazlar) içinde yayın yapılabilmektedir.
Dinamik sunum mobil site tasarımının dezavantaj sayılabilecek yönlerine bakarsak, teknik alt yapı yönetiminin diğer tasarım türlerine göre daha zor olduğu dikkati çekmektedir. Bir başka durum ise tüm platformlar üzerinden aynı içeriğe ulaşmak isteyen kullanıcıların, deneyimlerinde düşüş yaşanbilmektedir.

Paralel Site Tasarımı

Paralel mobil site tasarımı; mobil sitenin farklı bir subdomain ve farklı bir tasarım ile sunulmasıdır. Paralel site tasarımlarında farklı URL yapıları kullanıldığı için link yönlendirme kurgularının çok iyi yapılması gerekmektedir. Çünkü sistem tarafından, kullanıcıların ve Google botlarının hangi platform üzerinden siteyi ziyaret ettiği en iyi şekilde anlaşılmalıdır. Yani mobil cihaz üzerinden kullanıcının sitenize ait adrese girmeye çalıştığı esnada sistemin mevcut talebin mobil cihaz üzerinden geldiğini anlaması ve kullanıcıyı mobil site üzerindeki linke yönlendirmesi gerekmektedir. Paralel mobil site tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise mobil site ve asıl sitedeki URLâler arasındaki ilişkinin rel=âcanonicalâ ve rel=âalternateâ etiketleri ile belirtilmesi gerekmektedir.

Paralel Site Tasarımının Avantajları ve Dezavantajları

Paralel site tasarımları; mobildeki içeriklerin, masaüstü içeriklerden ayrıştırılmasını sağlamaktadır. Paralel site tasarımlarında tamamen özelleştirilen tasarım yapısı kullanılmasından dolayı daha yüksek oranda kullanıcı deneyimi elde edilmektedir.

Paralel mobil site tasarımlarında yazılım kurgusu doğru yapılmadığı takdirde external duplicate problemi oluşabilmektedir. Bu tasarım seçeneğinde mobil ve masaüstü cihazlarda için link değerleri ikiye bölündüğünden dolayı, mobil ve masaüstü değerleri birleştirilememektedir. Ayrıca paralel site tasarımlarında barındırma ve bakım maliyeti daha yüksektir.

Mobil SEO İçin Tasarım Önerileri

Tasarım Uygunluğu

Kullanıcılar her zaman rahat kullanıma sahip ve istediklerini kolayca yapabilecekleri bir mobil site tasarımı isterler. Mobil site tasarımı tercihe göre ya mevcut site ile aynı tarzda ya da tamamen ayrı bir tasarımdan oluşabilir. Bu site sahibinin tercihine kalmış bir durumdur. Ancak mevcut siteden tamamen ayrı bir site tasarımı geliştirilecek olunsa bile bu yeni mobil site tasarımında kullanılacak renkler, font ve benzeri ögelerin sizi anımsatacak yapıda olması gerekmektedir. Çünkü Aâdan Zâye tasarımı değiştirilmiş olan bir mobil site ziyaretçilerin şüpheye düşmesine sebep olabilir. Masaüstü cihazlardan sitenize girdiklerinde karşılarında olan websitesi ile mobilden girdiklerinde karşılaştıkları site birbiri ile örtüşmüyorsa, kullanıcıların kafasında bir soru işareti olabilir. Bundan dolayı mobil site tasarımını yaparken, kendi markanızı yansıtacak bazı temel ögeleri mobil tasarımda da kullanmalısınız.

Mobil Site Tasarımına Öncelik Verilmesi

Site sahipleri öncelikle web sitesini yapıp, ardından bunu mobil tasarıma uyarlamaktadır. Kimi mevcut siteyi birebir mobile uyarlarken, kimileri tamamen farklı özel bir tasarım ile bu işi yapmaktadır. Ancak burada olaya farklı bir bakış açısıyla bakıp, önce mobil siteyi tasarlamanın da faydalı olacağını belirtmek lazım. İlk önce mobil siteyi tasarlayıp, ardından masaüstü cihazlar için web sitenin tasarlanması da tercih edilecek bir durumdur. İlk olarak mobil sitenin tasarlanması daha sonra ise bu tasarımın masaüstü cihazlara uyarlanması daha kolay ve efektif bir çalışma olacaktır. Çünkü bir telefon ekranına yerleştirilen site unsurlarını, masaüstü cihazlara uyarlamak daha kolaydır. Ancak mevcut web sitenin mobil cihazlara uyumlu hale getirilmesi daha uğraştırıcı ve zaman alıcıdır. Tabi ki bu durum %100 böyle yapılmalıdır diye bir şey söz konusu değildir. Bu sadece sürecin daha kolay olabilmesi için öneridir. Zaten bu öneri, mobil siteyi ve normal web siteyi birebir aynı kullanacaklar için uygundur. Eğer mobil ve masaüstü için yapılacak site tasarımları tamamen birbirinden farklı olacaksa, bu öneri geçerliliğini yitirmektedir.

Mobil Sitelerin Kullanım Kolaylığını Arttıracak Durumlar

Mobil cihazlar üzerinden herhangi bir siteye giren kullanıcıların karşılaştıkları en büyük sorunlardan birisi şüphesiz, sitede yer alan linklere tıklamaktır. Bilgisayarda mouse kullanarak sitenizde gezinen ve menü linklerine vs. oldukça rahat tıklayan bir kullanıcı mobil cihazda aynı rahatlıkta olmamaktadır. Bu yüzden mobil site tasarımınızı yaparken, kullanıcıların parmak boyutlarına uygun olacak şekilde linkler oluşturmaya dikkat edin. Genel olarak ortalama 28×28 piksel ebatlarında olan linkler, kullanıcıların daha rahat tıklama yapabilmesini sağlamaktadır. Link konusuna değinmişken genelde göz ardı edilen ancak önem derecesi yüksek bir durumdan bahsedelim. Masaüstü cihazlara göre mobil cihazlardan tıklanan bağlantılar daha yavaş açılabilmektedir. Site sahiplerinin bu durumu hesaba katarak, bağlantıya tıklayan kullanıcının ilgili yere yönlendirildiğini gösterecek bir feedback vermesi önemlidir. Çünkü ziyaretçinin ilgili sayfaya ulaşıp, ulaşamayacağını anlaması onun sitede kalmasına etki edecek bir durumdur. Yine mobil siteler üzerinde yer alan linklerin tıklanabilir olup, olmadığının kullanıcı tarafından fark edilmesi de mobil siteler için büyük önem taşıyan bir durumdur. Masaüstü bir cihaz ile sitenizde gezinen kullanıcı mouse ile bir görselin ya da metnin üzerine geldiğinde onun tıklanabilecek durumda olup, olmadığını kolaylıkla anlayabilmektedir. Ancak dokunmatik ekranlı mobil cihazlarda bu durum mümkün değildir. Bundan dolayı da eğer ki kullanıcıların mobil sitemizde gerçekten etkileşime geçmelerini istiyorsak, tıklanabilir olan linklerin belli olmasını sağlamalıyız.

Mobil cihazlardan girilen bir sitede yer alan menülerin açılır olup, olmadığının anlaşılması da yine masaüstü cihazlara göre zordur. Bu yüzden kullanıcının gözü bunu anlayabilmek için bir işaret, belirteç aramaktadır. Bu yüzden sitenizdeki menülerin açılır olduğunu belirtmek için işaretler koymanız, kullanıcıların daha rahat bir kullanım gerçekleştirmesini sağlayacaktır. Mobil cihazlarda mouse olmaması, kullanıcılara bu eksikliği hissettirmektedir. Yine aynı şekilde harici bir klavyenin olmaması da eksikliğini hissettiren bir durumdur. Çünkü telefon veya tabletlerin küçük ekranları ve dokunmatik klavyeleri, kullanıcıları uzun yazılar yazmaktan uzaklaştırmaktadır. Ayrıca klavyenin açılmasıyla beraber mevcut ekranın yarısını kaplaması da kullanıcıları, uzun içerik girilecek sayfalara karşı olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı mobil sitenizin içerisinde, kullanıcıları uzun metinler yazmaya zorlayacak alanlar barındırmaktan kaçınmalısınız. Eğer ziyaretçilerinizden doldurulmasını isteyeceğiniz bir form ya da bir üyelik alanı varsa, bu alanları mümkün mertebe kısa sayfalardan oluşturmalısınız. Gereksiz bilgi isteyen alanlardan, arındırmalısınız. Eğer gerçekten uzun bir forma ihtiyacınız varsa da bu alanı birkaç sayfaya bölerek, kullanıcıların sayfaları rahatça doldurup, bir sonraki sayfaya geçmesini sağlayabilirsiniz. Ama ilk tavsiyemiz mümkün mertebe gereksiz bilgi içerecek kısımları bu alanlardan arındırmanızdır.

Mobil Sitenizde Pop-up Kullanmamaya Özen Gösterin

Sitelerde pop-up kullanımı, kullanıcıları harekete geçiren, etkileşime iten bir uygulama olarak bilinmektedir. Ancak aynı durumun mobil cihaz kullanıcıları içinde geçerli olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Çünkü mobil cihazlar üzerinden bir web sitesi ziyaret edildiğinde kullanıcının karşısına çıkan âmobil uygulamayı indirmek ister misiniz ya da web görünümüne devam etmek ister misiniz?â gibi pop-up uygulamalar mobil cihaz kullanıcılarında olumsuzluk uyandırmaktadır. Bu durum ziyaretçilerin mevcut siteyi terk etmelerine sebep verebilmektedir. Bu yüzden bu tarz pop-up uygulamaların mobil sitelerde kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.

Mobil Sitede Flash Ögeler Kullanmayın

Birçok site sahibinin göz ardı ettiği durumlardan biride mobil cihazların flash ögeleri desteklememesidir. Flash içerikli görseller, videolar, sesler ve benzeri ögelerin yer adlığı mobil sitelerin geneli ziyaretçiler tarafından düzgün bir şekilde görüntülenememektedir. Doğal olarak bu da ziyaretçilerin mevcut siteyi terk etmelerine sebebiyet vermektedir.

Mobil SEO İçin Teknik/Kodsal Öneriler

Mobil site için hangi tasarım türünün kullanılacağına karar verilmesinden daha da önemli olan bir durum vardır. O da mobil web sitenin uygulamaya geçirilirken teknik ve kodsal açıdan sisteme doğru entegre edilmesidir. Kurgusu doğru yapılmayan bir mobil site hem kullanıcıları hem de arama motoru botlarını doğru bir şekilde bilgilendiremez. Bundan dolayı mobil sitenin yapımı sırasında kodlamalara ve teknik işlemlere çok dikkat edilmelidir. Şimdi mobil sitelerde dikkat edilmesi gereken teknik ve kodsal konulara bir göz atalım.

JavaScript, CSS ve Görsel Dosyalarını Erişime Açın

Çoğu mobil sitenin daha hızlı açılmasını sağlamak adına site sahipleri tarafından JS, CSS ve resim dosyaları erişime kapatılmaktadır. Ancak bu durum hem kullanıcıların akıllarını karıştırabilir hem de Google dizinlerinde uzun vadede listelenme başarısını düşürebilir. Yani SEO performansını olumsuz etkileyecektir. Bundan dolayı bu dosyaların engellenmesi tavsiye edilmemektedir. Bu dosyaların sizin mobil sitenizde erişime açık olup, olmadığını çeşitli SEO araçlarını kullanarak tespit etmeniz mümkünüdür. Google Webmaster Tools aracını kullanarak, Google örümceklerinin sitenizi taramasını ve bu dosyaların açık mı kapalı mı olduğunu görebilirsiniz. Bir başka yöntem olarak Mobil Uyumluluk testlerini kullanabilirsiniz. Böylelikle mobil web sitenizin uyumlu bir şekilde sisteme aktarılıp, aktarılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yanlış Yönlendirmeler Yapmayın

Genellikle yapılan yanlışlardan birisi hatalı yönlendirmelerdir. Hatalı yönlendirmeler mobil sayfası olmayan sayfalara yönlendirme verilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum hem kullanıcılar için hem de Google açısından sorun teşkil eden bir hatadır. Bu yüzden web sitelerin masaüstü versiyonu ile tam eşleşmeyen sayfalara yönlendirme yapılmamalıdır. Bunun yerine kullanıcı ana sayfada tutulmaya çalışılmalıdır. Çünkü yönlendirme yapmamak, yanlış yönlendirme yapmaktan daha yararlıdır. Bu durum ile karşılaşmamak için masaüstünde görüntülen sitenin sayfalarını, özel sayfa oluşturarak mobile uygulamaktır. Kendi sitenizdeki hataları tespit etmek adına Google Webmaster Toolsâtan faydalanabilirsiniz. Akıllı telefon tarama hataları kısmından, hatalı yönlendirme olup, olmadığını tespit edebilirsiniz.

404 Hata Sayfalarının Oluşturulması

Mobil sitelere yapılan SEO çalışmalarında sıkça karşılaşılan yanlışlardan biri de mobil siteler için uyumlu 404 hata sayfasının olmamasıdır. Mobil sitelerde hatalı-kırık bir bağlantıya tıklandığında 404 sayfasının olmaması hem ziyaretçilere kötü bir deneyim yaşatmakta hem de Google tarafından düzenlenmesi gereken bir hata olduğu anlamına gelmektedir. bu yüzden mobil sitenizdeki hata tespitlerini yaparak, bunları düzenlemelisiniz.

Zorunlu Tıklama Sayfalarının Olması

Mobil sitelerin kullanılmasını kısıtlayan durumlardan biri de uygulama veya reklamlara zorunlu tıklama sunan sayfaların olmasıdır. Bu durumda kullanıcılar ve arama motoru botları istenilen sayfaya ulaşamadığında, siteden ayrılma oranları artmaktadır. Bu yüzden bu durum sitenin geneline zarar veren bir uygulamadır. Kullanıcıların sitenizden hemen çıkmaması için ve arama motoru botlarının sitenizi rahatça tarayabilmesi için kullanım kolaylığı sunmalısınız.

Mobil Sayfaların Açılış Hızlarına Dikkat Edin

Kullanıcılar için en önemli kriterlerden birisi hiç şüphesiz girilen sitenin sayfalarının hızlı açılmasıdır. Yani hızlı erişilebilen bir site kullanıcıların tercihidir. Aynı durum arama motoru botları içinde geçerlidir. Bundan dolayı sayfa hızının yüksek olması kullanıcılar ve arama motorları tarafından olumlu geri dönüş alınmasını sağlamaktadır.

Mobil Site Haritası Kullanın

Eğer mobil siteniz farklı bir subdomain üzerinde bulunuyorsa, tıpkı web sitesinde olduğu gibi mobil sitede de bir site haritası kullanılması gerekmektedir. Mobil sitenizin bir site haritasına sahip olması arama motoru botlarını doğru bir şekilde bilgilendirmek ve sitenin doğru şekilde listelenmesini sağlamak için önemlidir. Örnek mobil site haritası kullanımı;

<?xml version=â1.0¨ encoding=âUTF-8¨ ?>
<urlset xmlns=âhttp://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9â
xmlns:mobile=âhttp://www.google.com/schemas/sitemap-mobile/1.0â>
<url>
<loc>http://mobile.example.com/article100.html</loc>
<mobile:mobile/>
</url> </urlset>

Kaynak: stratejikseo.com
 
Üst Alt