Mobil Ödeme nedir?

Mobil ödeme çeşitli operatörlerin bazı alışveriş siteleri ve oyunlarla yapmış olduğu anlaşmadan ortaya çıkan online mobil ödeme sistemidir. Alışverişlerde veya oyun içi harcamalar yaptığınız zaman varsa kontörünüzden düşüyor ya da faturanıza yansıyor. Diyelim ki küçük bir çocuğunuz varsa siz telefonu çocuğunuza verdiğiniz zaman haberiniz yokken, yanlışlıkla mobil ödemeyle oyun satın alabilir yada başka şeylere mobil ödeme yapabilir. Bundan dolayı mobil ödemeyi kapatmak uygun olanıdır. Herhangi bir alım yaptığınızda SMS ile sizlere onay mesajı gelir ve işlem gerçekleşmiş olur.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir online alışveriş sitesinden veya android, ios gibi marketlerden alım yapacağınızda mobil ödeme sistemini seçmeniz yeterlidir. Alışveriş sonucunda sizlere onay mesajı gelir ve ilgili kutucuğa onay mesajıyla gelen kodu yazarsanız işlem gerçekleşmiş olur, ancak bazı siteler sms onayı yapmadan mobil ödeme gerçekleştirebilmektedir. Hatta bazı telefonlara giren virüsler sizin haberiniz olmadan mobil ödemeler yapabilir. Ay sonunda şaşırmamak için mobil ödeme nasıl kapatılır onu öğrenmek gerekir.

Mobil Ödeme Nasıl Kapatılır?

  • Turkcell hattını kullanıyorsanız, mobil ödemeyi kapatmak istiyorsanız Müşteri Hizmetleri 0850 622 60 60 numarayı arayabilirsiniz.
  • Türk Telekom (Avea) hattını kullanıyorsanız, ve mobil ödemeyi kapatmak için hemen mesaj bölümüne MOBILODEME IPTAL yazıp 5555’e kısa mesaj atabilirsiniz.
  • Vodafone hattını kullanıyor ve mobil ödemeyi kapatmak istiyorsanız, telefonunuzun mesaj kısmına MOBILODEME KAPAT yazıp, 7878’e kısa mesaj atabilirsiniz.

Mobil Ödeme Nasıl Açılır?

  • Türk Telekom (Avea) için mobil ödemeyi açmak istiyorsanız, telefonunuzun mesaj kısmına MOBILODEME KAYIT yazıp, 5555’e kısa mesaj atabilirsiniz. Türk Telekom mobil ödeme limiti aylık 500 liradır. Her mobil ödeme servis bedeli de 0,50 TL’dir.
  • Vodafone kullanıcısı iseniz ve mobil ödemeyi açmak istiyorsanız telefonunuzun mesaj bölümüne MOBILODEME AC yazarak 7878’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Kısa mesaj sonrası mobil ödeme sistemi açılacaktır. Vodafone ile her mobil ödeme yaptığınızda SMS başı sizden vergiler dahil 41 kuruş alınacaktır. HGS ile mobil ödeme yapıldığında ise 1,65 TL işlem ücreti alınacaktır. Tek seferlik mobil ödeme limiti de 100 liradır. Aylık toplam mobil ödeme ise 200 TL’dir.
  • Turkcell kullanıyorsanız mobil ödemeyi açmak için, müşteri hizmetleri olan 0850 622 60 numarayı aramanız gerekiyor.

Mobil Ödeme Dolandırıcılığı

Böylelikle mobil ödeme dolandırıcılığı konusunda daha bilgili olursunuz. Mobil ödeme günümüzde pek tercih edilmeyen ödemelerin başında geliyor. Bundan dolayı mobil ödeme nasıl kapatılır, nasıl açılır sorusunun cevabını iyi bilmeniz gerekiyor. Mobil ödeme sistemi dolandırıcıların en sevdiği ödeme yöntemidir. Çünkü yapmış oldukları online virüsler ile sizin haberiniz olmadan mobil hattınızdan paralar çekip, sizi oyunlara veya uygulamalara abone edebiliyorlar. Kontörlerinizin ve paralarınızın biran önce bitmemesini istiyorsanız Avea(Türk Telekom, Turkcell, Vodafone hatlarının mobil ödeme sistemlerinin nasıl kapatılacağını bilmek gerekir.
Eğer mobil ödemeyi kapatma işlemini yapamadıysanız bizlere yorum kısmından yazabilirsiniz.
 
Üst Alt