• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Mobbing nedir hangi hareketler Mobbing sayılır?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Mobbing nedir
İş yerinde psikolojik taciz, çalışanların arasında bir ya da birden fazla kişinin, bir diğer çalışana yönelttiği sistematik ve kasıtlı olarak yapılan aşağılama, küçümseme, dışlama, şahsiyetin ve onurun zedelenmesi gibi davranışlardan oluşan gayri ahlaki ve etiğe aykırı psikolojik bir taciz türüdür.

İş yerinde yapılan hangi hareketler mobbing sayılır?

Çalışanın diğer iş arkadaşlarının yanında sürekli olarak azarlanması, kendisine yüksek sesle bağırılması, iş arkadaşlarının yanında onurunun gururunun kırılması, hakkında olumsuz dedikoduların çıkarılması, normal şartlarda bir günde bitirilecek bir işin bir saatte yapılmasının beklenmesi, kendisinin işi beceremiyormuş gibi lanse edilmesi ve kendine olan güveninin zedelenmesi gibi sistematik ve kasıtlı olarak yapılan davranışlar mobbinge birer örnektir.

Mobbing'e uğrayan çalışan hangi yasal yollara başvurabilir?


6098 sayılı Borçlar Kanununun 417. Maddesinde, işçinin hem kişiliğinin, hem de yaşam ve vücut bütünlüğünün korunmasına yönelik olarak düzenleme yapılmıştır. Maddede, işveren-işçi hizmet ilişkisinde işçinin kişiliğini korumak, saygı göstermek, işyerinde dürüstlük ilkelerine uygun bir düzeni sağlamak, özellikle işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları ve bu tür tacizlere uğramış olanların daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür hükmüne yer verilmiştir.

Ayrıca bu kanun maddesinde, işveren, işçiye ait kişisel verileri, ancak işçinin işe yatkınlığıyla ilgili veya hizmet sözleşmesinin ifası için zorunlu olduğu ölçüde kullanabilir. Ancak özel kanun hükümleri saklıdır.
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
İş yerinde yöneticiler ya da patronlar neden mobbing yaparlar?

4857 sayılı iş yasasının işçiyi koruyucu hükümlerinden yararlanmanın engellenmesi bakımından iş veren iş akdini sonlandırmamak amacıyla işyerinden işçiyi çıkartmak için mobbing uygulayarak işçiyi istifaya zorlamaktadır.

Yani özellikle işçiyi istifaya zorlama durumlarında mobbing çok sık uygulanmaktadır.
 
Üst Alt