• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Mizah Zekanın Zekatıdır

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 2
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Mizah Zekanın Zekatıdır

İnci

Kıdemli
Üye
Günlerden bir gün, büyük kitap mağazalarından birinde dolaşırken, başlığıyla dikkatimi çeken bir kitap bu. Kitabın kapağında gülen sevimli bir adam vardı. Açıkçası kitaptaki söyleşinin konusunu hayatı olan "Tarık Minkari" ismini daha önce hiç duymamıştım. Kitabın arkasını çevirip de önyazıyı okuduğumda, Tarık Minkari'nin bir cerrah olduğunu öğrenmiştim. Bunun üzerine kitabı hemen almış, eve geldiğimde okumaya başlamıştım.

Türkiye İş Bankası Yayınları'ndan çıkan, "Mizah Zekanın Zekatıdır", aynen üzerinde yazdığı gibi bir Tarık Minkari kitabı.Peki kimdir Tarık Minkari? Akademik anlamda "Minkari Teknikleri" ile ünlü, benim için ise kabaca "Cerrah yazar".

Kitap içeriğini anlatmak gerekirse, Tarık Minkari ile yapılan röportajda, sayın hocamızın hayatı, anıları ile o sıradaki Türkiye tıp dünyası gelişimleri anlatılıyor. Okurken müthiş keyif aldığım, bir solukta sayfaların geçtiği, gerçekten harikulade bir kitap olduğunun altını çizmek istiyorum.

Tıp öğrencileri doktor anılarına bayılır, onların anlattıklarını, hayat hikayelerini dinlemek için ölür biterler. Sanıyorum bunun nedeni, henüz doktor ünvanına kavuşmamış öğrencilerin, bu anılar ile birlikte kendilerini o dünyaya daha ait hissetmeleri. Bunu söylememin nedeni, kendimi düşünüyor olmam, bu benim için böyleydi; anılar, hikayeler hep bana ayrı bir keyif verirdi. Bu açıdan düşündüğünüzde "Mizah Zekanın Zekatıdır" isimli kitap da sizin tüm bu ihtiyacınıza cevap verecek nitelikte. Anlatım tarzının söyleşi olması, sanki beni Tarık Minkari ile karşılıklı konuşuyormuşum gibi hissettirdirdi. Tarık Minkari'nin sorulan sorulara cevapları öylesine keyifli ki, umarım ki ben de dahil her doktor, meslek hayatının tüm zamanlarında böylesine keyifli böylesine neşeli olur. Kitap içerisinde Tarık Minkari'nin hayatındaki, sevinç, üzüntü, boşluk hissi dahil her türlü duygusuna tanık olacaksınız.

Kitabı okurken birçok tıp gerçeğinin daha o zamanlardan var olduğuna tanık olacak, zaman zaman gururlanacaksınız. Buna örnek vermek gerekirse, daha o zamanlar cerrahların tanı konulamayan hastalar için kullandıkları sözü hemen yazmak istiyorum : "Açaarız, bakaarız, olmazsa kaaparız!".
Hep dillerde olan Türkiye'nin gerçekleri, eski zamanlarda tıp nasıldı? vardır. Tarık Minkari bunları kitap içerisinde harika bir şekilde anlatmış. Okurken gerçekten ibretle okuyacağınız, "Vayy be!" diyeceğiniz bölümler mevcut.

Son bir söz yazmak gerekirse, ben herkesin okuması gerektiği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tıp konulu kitaplar içerisinde gerçek bir hazine değerinde bence.Her meslektaşım için böylesine güzel, böylesine gelgitli, ama sonunda böylesine canlı bir hayat diliyorum.
beyazonluk.com
 
Üst Alt