Miyomların Cerrahi Tedavisi

Miyomların kesin tedavisi cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Miyomun rahimin hangi tabakasında olduğuna ve miyomun boyutuna göre yapılacak ameliyat belirlenir.

Mesela miyom rahim iç tabakasından kaynaklanıyorsa ve vajina içerisine doğru büyümüşse ameliyatta miyom vajina içerisinden çıkartılır. Yine iç tabakadan kaynaklanan submüköz miyomlar histeroskopik (rahim içerisine kamera ile girilmesi) olarak çıkartılır. Miyomun büyüklüğüne göre histeroskopik tek seans veya birkaç hafta arayla yapılan birkaç seans eşliğinde submüköz miyomlar çıkartılır. Eğer miyomlar intramural veya subserozal ise laparoskopik, robot eşliğinde veya açık ameliyat ile çıkarılmalıdır.

Günümüzde laparoskopinin ve robotun teknolojik olarak çok gelişmesi nedeniyle deneyimli cerrahlar miyom ameliyatlarını genellikle laparoskopik veya robot eşliğinde gerçekleştirmektedirler.

Laparoskopinin açık ameliyata göre avantajları; hastanede daha kısa süre kalma, ameliyat sonrası daha az ağrı olması, daha kısa sürede iyileşme, günlük hayata daha kısa sürede dönüş ve daha az kan kaybı olmasıdır. Robot ise laparoskopinin avantajlarına ek olarak daha iyi bir derinlik hissi sağlayarak zor olan miyomların daha kolay çıkarılmasını sağlar. Günümüzde çok büyük ve çok sayıda miyomların çıkarılması dışında laparoskopi ve robotta deneyimli cerrahlar açık ameliyatı pek tercih etmezler.

Miyom ameliyatlarının en önemli riski çıkarılan miyomun çıkarıldığı yerden bir sonraki gebelik esnasında yırtılma olmasıdır. Bunu önlemek için miyom çıkarıldıktan sonra miyom yatağının çok iyi dikilerek doldurulmasıdır. Onun için miyom ameliyatının işinde deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Miyomlar ameliyattan sonra tekrar gelişebilirler. Eğer hastanın çocuk isteği yoksa, multiple ve büyük boyutlarda miyomları varsa, miyom ameliyatı sırasında kanama gerçekleştiyse veya miyom ameliyatı sonrasında miyom tekrarlarsa rahim alma ameliyatı (histerektomi) yapılmaktadır. Rahim alındıktan sonra miyomlar bir daha tekrarlayamaz ve hasta kesin tedavi edilmiş olur. Miyomların diğer bir tedavisi ise rahimi besleyen damarların radyolojik olarak kapatılmasıdır. Bu yönteme ‘uterin arter embolizasyonu’ denir. Fakat bu yöntem çocuk isteği olan kadınlarda kullanılamaz.

Doç. Dr. Taner Usta
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
 
Üst Alt