Mini Difransiyel

Difransiyel nedir?

Araçların çekiş tekerlerinin ortasında iki tekere de hareket verir. Gerekli midir? Difransiyel kilidi kilitlenerek araçla dönmeye çalışılınca gerekliliği de anlaşılır.
Hani yan yana birkaç sıra olmuş kuyruktaki insanlar yürürken dönmesi gerekirse etrafında dönülen noktaya en yakın kişiler olan iç kısım ile dış kısım nasıl döner? Dışta kalanlar koşarak dönme noktasına en yakın iç kısım olduğu yerde durarak döner. Araçta dönerken iç teker yavaş dış teker hızlıdönmesi gerekir.

Difransiyel dönme anında zorlanan tekerden rahat tekere hareketi iletir. Yani toplam devrin çoğu rahat olan boştaki tekere gider. Dönme olayı dış tekeri hızlı dönmeye iç tekeri yavaş dönmeye zorlar difransiyel de bu olaya imkan sunar.

Difransiyel hareketinin bu özelliği iki aynanın üzerindeki iki pinyonun (mahurti) hareketli makara gibi ortasından tutulmul olmasıdır. Ortasından bağlı olan pinyonlar motor tarafından ortasından tutularak döndürülür. Aynı zamanda da ayna olan büyük dişlilere bağlıdır. Herşey normalken yani araç düz giderken aslında dişlilerin manası yoktur. Aynalar ve mahurtiler eş hızda dişli olmanın hiçbir özelliğine ihtiyaç duymadan döner. Ama dönmedeki farklı devir gereğini mahurtiler (pinyon) bir ayna sabit dururken -ve ya yavaş dönerken) diğer ayna üzerinde dişlerini kaydırarak sağlar. Bir ayna sabit ise ortasından tutulan pinyon normal dönmenin yanında sabit ayna dişlisi yüzünden ek olarak kendi ekseninde döner. Bu kendi ekseninde dönme de diğer aynaya ek dönme sağlar.

Tabi dezavantajı da sadece bir teker çamura saplandığında diğer zorlayabilecek teket durur dönemez kolaydaki çamurdaki teker badanaj atar durur.

Bazı ugulamalarda difransiyel gereksinimi doğar ama uygulama ufaktır. Özel olarak üretilmişleri gördüm ama amatörceydi. Bildiğimiz el aletleri vb aslında çok orjinaldir
Difransiyelde birbirine dik duran dişliler gerekli. Ayna-mahurti. Bu çift spiraldeki helis dişlilerdeki gibidir. Normal bir spiralden eksik olan dişli bir tane daha spiral pinyonu ve dişlisidir. Pinyon ufak olan dişlidir. Bir spiral dağıtılırsa -hurdacılarda dağılmışları ve sadece dişlileri mevcut- ufak dişliden bir tane daha alınırsa uygun mekanizma yapıldığında ini difransiyel elimizde olur.
 
Endüstride kullanılmakta, bir de hypoid dişli yakında öğrendim spiral gibi aletlerde kullanılmaya başlandı ve evet daha kompakt daha küçük dar profil elde ediliyor.
ComparisonWormHypoidBevel2.jpg
02-ITT-spiroid-helicon-in-context.jpg
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt