Milli Piyango haram mıdır?

Milli Piyango tarafından dağıtılan ikramiyeler kimseye hayır getirmiyor. Önceki yıllarda büyük ikramiyeyi kazanan -sözde- talihlilerin pek çoğu bugün sefalet içinde yaşıyor.

Milli Piyango her yıl ibretlik hikayeler ortaya koysa da halen satılmaya devam ediliyor. İşte ibretlik hikayelerden bazıları

ÖNCE EŞİNDEN BOŞANDI SONRA İNTİHAR ETTİ
9 çocuk babası ve işsiz olan Ahmet Bayram'a, Milli Piyango'nun 2005 yılındaki çekilişinde, çeyrek biletine büyük ikramiye isabet etmişti. 1 milyon 250 bin TL kazanarak bir anda zengin olan Bayram, ilk iş olarak eşini boşadı. Sonrasında bir gece kulüplerine gitmeye başlayan Bayram, tüm parasını kumarda yedikten sonra evinin banyosunda intihar etmiş vaziyette bulundu.

BAŞLADIĞI YERE GERİ DÖNDÜ
Ordu'da 2003 yılında Sayısal Loto'dan tek başına 844 milyar lira kazanan çaycı Hayri Kaya, kazandığı parayı tüketince yeniden çaycılık yapmaya başladı. Kaya, sürekli şans oyunları oynadığını, 2003 yılında şanslı 6 numarayı bilerek büyük ikramiyeyi kazandığını belirterek, kazandığı paranın kendisine şans değil adeta uğursuzluk getirdiğini ifade etti.

CENAZESİNİ BİLE KALDIRAN OLMADI
Mehmet Sarıoğlu'nun 1975 yılında aldığı Milli Piyango biletine ikramiye çıktı. Hiç evlenmeyen ve amelelik yaparak geçimi sağlayan Sarıoğlu'nun çeyrek biletine ikramiye çıkmasıyla birden hayatı değişti. O yıllardaki para ile 25 bin lira kazanan Sarıoğlu, bir anda zengin oldu. Çalıştığı işyerinden ayrılarak kayıplara karışan Sarıoğlu, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde parayı bitirdi. 83 yaşında vefat ettiğinde elinde avucunda hiçbir şey kalmamıştı. Cenaze giderleri yaşlılık maaşından temin edildi.

MİLYONLAR KAZANDI AMA PARA HAYIR ETMEDİ
Mustafa Salgan kendisi hakkında "Kaybedebilme Kabiliyeti" adlı bir belgesel çekilen yoksul bir piyango hastasıydı. 1979'da 100 bin liralık ilk ikramiyesini kazandı. 1982'de yeniden 30 milyon lira tutturdu. 1984'te 15 milyon lira 1987'de ise 2 milyon lira kazandı. Belgeseli çekildiğinde ise hala ayakkabı boyacılığı yapıyordu.

"ESKİDEN DAHA GÜZEL BİR HAYATIM VARDI"
1995'in talihlisi Ayhan Yalçınkaya devlet memuruydu. Büyük ikramiyenin sahibi olunca memuriyetten istifa etti ve ticarete atıldı. İkramiyeyi kazandıktan sonra tanıdıkları borç için kapısına yığıldı. Bütün dostlarını kaybetti. Psikolojisi bozuldu ve bir yıl dışarı çıkamadı. Nihayet nakit parası bitti. Hasta oldu; doktora gidemedi. Yalçınkaya bir röportajında, "Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Memurluğa dönmek istiyorum" diyordu.
haber7.com
 
selam ederim;

Provokasyon Nedir, Provokasyon Ne Demek, Provokasyon Anlamı
Kişileri veya toplulukları, bir fikre, bir amaca veya zihniyete karşı kışkırtmaya provokasyon denir. Ayrıca ikili diyaloglarda karşıdaki konuşmacıyı tahrik etmek de bu fiilin kaps***** girer. Provokasyon yapan kişiye ise provokatif denir. Bazı kişiler Fransızca kökenli provokasyon kelimesinin yerine İngilizce karşılığı olan provoke kelimesini de kullanmaktadırlar.

Siz siz olun kışkırtmalara ve tahriklere karşı uyanık olun.
 
Milli Piyango'nun Yılbaşı Özel Çekilişi sonrası yeniden gündemde gelen "şans oyunarı kumar sayılır mı?" sorusuna yanıt veren Yaşar Nuri Öztürk, "Milli piyango resmileştirilmiş bir kumardır." dedi.

Öztürk: "Milli piyango resmileştirilmiş bir kumardır. Başbakan şans oyunlarını yasaklamalı'' dedi.
 
bu haberde taraf tutulmuş objektiflikten eser yok ben bir vatandaş olarak bu haberi yapanları kınıyorum konu önemli değil. insanlara, kendi bakış açılarıyla bakıp yanlış olduğuna kanat getirip haber diye sunulması çok yanlış nerde diğer yıllardaki talihlilerin haberleri niye 5 sene arka arkaya talihlileri almamışlarda seçipte almışlar çünkü haberi yapanlar okuyanların görmesini istediklerini sunmuşlar iyi olanları sunsalar düşüncelerine zıt düşer.

konuya gelirsek haksız yere kazanılan her türlü para haram değilmi burdan gelicek para benm hakkımdı ben çalıştım kazandım diyen yoksa tabiki haram.
 
Üst Alt