Milletvekili Seçilme Kriterleri Yeterli mi?

İ

İNCİ

Ziyaretci
Ülkemizde eğitim durumuna baktığımız zaman yüksekokul mezunlarının ülke nüfusuna oranı % 29.8,lise mezunu %31.4,ortaokul %10.7,ilkokul % 18.6,okul bitirmemiş %4.4,yüksek lisans doktora mezunları ise %5.Şimdi bu verileri incelediğimizde ülkemizde en yüksek oran yüksekokul mezunu+yüksek lisans doktora mezunları %34.8 bu azımsanacak bir oran değil.

İlkokulda sadece okuma-yazma, sayılar gigi temel bilgiler öğretiliyor. Oysa ki günümüzde yapılan en acımasız savaşlardan tutun da( İsrail-Lübnan orantılı kuvvet kullanma hakkı!) en doğal müdahelelere kadar (Türkiye'nin GKRC'yi tanımaması) her şey hukuka dayandırılıyor.

Bu sorun nasıl aşılabilir,nasıl bir düzenleme yapılabilir, diğer ülkelerde milletvekili seçilmek için eğitim şartı nedir bilmiyorum ama ilkokul mezunluğu şartı benim gözüme çok yetersiz gözüküyor. İlkokul mezunlarına ehliyet verilmeyecek artık. Lise diploması olmayanlar çöp toplama işinde bile çalışamıyorlar. Ülkeyi idare eden milletvekillerinin ilkokul mezunu olması ise yeterli oluyor.

Sıradan eleman alımlarında bile lise mezunuyiyeti şartı aranırken, ülkeyi yönetecek insanlarda böyle bir şart aranmaması adilmi??
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

İlkokul mezunları hakkındaki tesbitiniz doğru , artık ehliyet dahi alamayacaklar...Araç kullanmada ehliyet alamayacakların ülke yönetiminde ehliyet sahibi olmaları sanırım ters bir durum...Bunun değiştirilmesi düşüncesindeyim...

Avrupada Üniversite mezunları ile lise mezunları arasında çok yüksek oranda en azından kültürel bağlamda farklılık yok...Bizde ise sanırım uçurum var...Eğitim sorunu onlarda aşılmış bizde ise halen aşılamamış durumda...Ayrıca avrupalılar ile bir farkımız daha var ki sanırım eğitim sorununun aşılamamasının en büyük etkeni...Onlar da hükümetler gelir-gider ancak " eğitim " yçn değiştirmez...Bizde ise her hükümet geliş gidişinde hükümetlere göre eğitim de yön değiştirir...Ne zaman ME sabitleşir ortak bir Milli Eğitim Politikası , müfredatları...belirlenir sanırım o zaman okul mezuniyet dereceleri de yükselmeye başlar,kültürel faklılıklar azalmaya başlar...

Yani kısa vadede çözüme kavuşacak bir yapı oluşmaz diye düşünüyorum...

Sağlıcakla kalınız....
 
  • Etiketler
    milletvekili kriteri
  • Üst Alt