Milletvekili Nasıl Olunur?

Nasıl Milletvekili Olunur?​

Milletvekili Nasıl Olunur?,Nasıl milletvekili olunur? ,milletvekili olma şartları,Milletvekili Adayı Olma

Milletvekili seçilebilmek için anayasanın koyduğu şartları karşılamalı ve seçimler öncesinde bolca koşturmayı ve para harcamayı gözden çıkarmak durumundasınız.

Milletvekili seçilmek için

Anayasanın 76. Maddesine göre; onsekiz yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir.

En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler.

Hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, yükseköğretim kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve silahlı kuvvetler mensupları, görevlerinden çekilmedikçe, aday olamazlar ve milletvekili seçilemezler.

Dolayısıyla 25 yaşını doldurduysanız, en az ilkokul mezunuysanız, kanunda bahsedilen suçlara karışmadıysanız(bunun için Anayasanın 76. Maddesini ve Milletvekili seçimi kanununun 11 ve 18inci maddelerini okumakta yarar var.) ve kanunda bahsedilen kamu görevindeyseniz ve görevinizden çekildiyseniz (eğer kamu görevlisi değilseniz zaten sorun yok) milletvekili olma şartlarını taşıyorsunuz demektir. Görevden çekilme tarihlerini Yüksek Seçim Kurulu açıklıyor ve seçilememe durumunda göreve dönme şansınız var.

Milletvekili aday adaylığı ücretleri

Bu şartları taşıyorsanız milletvekili olmak istediğiniz partiye milletvekilliği aday adaylığı için başvurmanız gerekli. Siyasi partilerin çoğu aday adaylığı başvurularında ücret talep ediyor.

Bu ücretler her parti için farklı olmakla birlikte kadın ve engelli aday adayları için pozitif ayrımcılık uygulanabiliyor. Eğer aday adaylığı ücreti talep etmeyen bir partiden adaylık koyabiliyorsanız şanslısınız diyemeyeceğiz çünkü ücret talep etmeyen partiler genellikle oy oranı düşük ve gösterecek aday bulamayan partiler olabiliyor.

Milletvekilliği aday adaylığı

Aday adaylığı başvurusu için partiler farklı belgeler talep edebiliyor. Bu belgeleri adayı olmak istediğiniz partiden öğrenebilirsiniz. Aday adaylığı süreci sonunda milletvekili adayları bazı partilerde önseçimle belirleniyor bazı partilerde ise üst yönetim veya lider tarafından belirlenebiliyor.

Ön seçimlerde aday adayı olduğunuz ilin delegelerinin oylamaları sonucu aday sıraları belirleniyor. Birçok parti de illerde anket yaptırarak hangi adayların daha şanslı olduğuna göre bir sıralama yaptırıyor. Neticede adaylık şansınız biraz sizin popülaritenize, iyi lobicilik faaliyetlerinize ve ilişkiler ağınıza bakıyor. Bir şekilde ön seçim, anket, sağlam lobi, vs. derken adaylık şansınızı yakaladıysanız artık milletvekili adayısınız.

Bundan sonraki aşama seçme
 
  • Etiketler
    milletvekili milletvekili adayı milletvekili şartları
  • Üst Alt