• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Millet ve Milliyet Farki

Okunuyor :
Millet ve Milliyet Farki

evrensel-insan

Amatör
Üye
Saygideger yazarlar;

Millet ve milliyet ayni kavramlar degildir. Milliyet; toprak parcasinin ve cografyasinin adini tasir, millet ise; aslinda o toprak parcasi icinde yasayan halklarin ve topluluklarin butunudur.

Bakildiginda; bu gercegin soyuta tasinabileni olan; milliyetciliktir, ve bilinen milletcilik diye bir terim yoktur. Bir kisinin; bir yasadigi ve ait oldugu bir cografyasi ve toprak parcasi vardir. Bir de ait oldugu bir milli kokeni. Bir kisi icin; bu ikisinin ayni olabilecegi kadar; farkli olabilmesi de; mumkundur.

Dolayisiyle; milliyetciligin, toprak parcasindan mi?, yoksa milli kokendenmi kaynaklandigi Turkiye' de pek acik degildir. Verilen dusunsel savas; milliyet uzerine mi, yoksa millet uzerinemi kurulmustur?

Bu temelde; yurt-vatan ve ulus uzerine uretilecek soyut kavramlarda; yani, yurtseverlik-vatanseverlik ve ulusculuk, ulusalcilik ta pek acik degildir.

Oyuzden, kendisini milliyetci, uluscu, ulusalci olarak tanimliyanlarin; neyi belirtmek istedigini onun sadece kendisinden dinlemek ve ogrenmek gerekir. Aksi taktirde, bir kisinin ne oldugu, baska bir kisi tarafindan etiketlenirse; burada yanilma payi oldukca yuksektir.

Saygilarimla;
evrensel-insan
 

simqe

Kıdemli
Üye
Milliyetçiyim ama Atatürk milliyetçisi,
aynı zamanda ulusalcıyım..
ne olursa olsun,nasıl tanımlanırsa tanımlansın..vatanımı ve milletimi seviyorum..
vatan,millet ahde vefa..diyorum:)
 

efyubideapo

Tecrübeli
Üye
Türküm, milliyetçiyim. Boş milliyetçi değilim. Reklam milliyetçisi hiç değilim. Irkçı değilim. Bu topraklarda yaşamak isteyene yol veririm. İçerden ve dışardan yıkmak isteyenlere ötekileştirmek niyetinde olanlara dur derim. İnsan olana, ondan öte insan olabilene değer veririm. Gerisi boş hikaye.
 

erkişi1

Tecrübeli
Üye
Varolmanın ve mensubiyetin süslenmeden özlendiği gibi söylendiği ve yaşandığı biçim milliyetçiliktir. Mesela, bir milliyetçilik özlem ve tarifi için bir şiir. Ben şu veya bu milliyetçisiyim demek değil ne olduğunu bilmek ve hiç sakınmadan söze yansıtabilmektir. İnşallah okuyanların çoğunluğu anlar.

bahtiyar vahapzadenin kitap kitap sözlerinin yazarının ona dili öğreten, okumayı bilmeyen annesi olduğunu söylediği güzel şiir.
Savadsızdır
Adını da yaza bilmir
Menim anam...
Ancak mene
Say öğredip
Ay öğredip
il öğredip
En vacibi dil öğredip
Menim anam.
Bu dil ile tanımışam
Hem sevinci
Hem de gamı
Bu dil le yaratmışam
Her şiirimi
Her nağmemi,
Yoh men heçem
Men yalanam

Kitap kitap sözlerimin
Müellifi menim anam![/COLOR]

Sadece baştaki iki satırı açıklamak isterim, zevkle Benim annem okuma yazma bilmez ama benim dilimin (şiir ve yazı dilim) Müellifidir. Gerçek öğreteni ve sahibidir.
 
Üst Alt