• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Mikhael Durnenkov

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Yeni Metin Yeni Tiyatro Mikhael Durnekov’la devam ediyor
Rusya’daki “Yeni Drama” akımının öncü isimlerinden oyun yazarı Mikhael Durnenkov; “Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında 15-18 Kasım 2009 tarihleri arasında İstanbul’a geliyor.

Mikhael Durnenkov’un bol ödüllü oyunu “LEŞ!”; proje kapsamında, okuma tiyatrosu olarak tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunun çevirisini ve rejisini, St. Petersburg Tiyatro Akademisi Drama Fakültesi’nde yönetmenlik alanında eğitim almış olan Ömer Akgüllü üstleniyor. Oyun; “Acınacak biri bir anda bir katile ya da bir kahramana dönüşebilir mi?” sorusu üzerine kurulu.
“LEŞ!” adlı oyunun okuma tiyatrosu; 15 Kasım 2009, Pazar günü saat 18:00’de, Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Mikhael Durnenkov; okuma tiyatrosunun yanı sıra, 17-18 Kasım 2009 tarihlerinde “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi dâhilindeki oyun yazarlarının katılacağı bir yazarlık atölyesi düzenleyecek.

‘Leş’ Hakkında
Senarist Philip, tarihe geçmiş insanların hikayeleriyle ilgilenir. Özellikle Virginia Üniversitesi Kampüsü'nde katliam yapan Koreli üniversite öğrencisinin hikayesi ile ilgilenmektedir. Bunu yapmaya onu neyin mecbur ettiğini anlamak ister. “Acınacak biri bir anda bir katile ya da bir kahramana dönüşebilir mi?” sorusu üzerine kurulu olan ‘Leş’; ayrı zamanlarda, ayrı mekânlarda ve ayrı ritimlerde süren üç hikayeden oluşuyor. Oyunda tüm karakterlerin yolları bir ikinci el dükkanında kesişiyor..

Mikhail Durnenkov'un 'Leş’ adlı oyunu Rusya'nın önde gelen oyun yazarlığı yarışmalarından "Euroasia"da, 2008 yılında büyük ödülü almıştır. Oyun, yaşadığımız dünyaya keskin ve geniş bir açıdan bakarken, karşı karşıya kaldığımız paradokslara bilgece değinir.

Mikhael Durnenkov Kimdir?
Durnenkov, 1978 yılında Rusya’nın Amur bölgesinin Tynda kasabasında dünyaya geldi. Bekçi, metal işçisi, yönetmen, oyuncu, mühendis, televizyon muhabiri ve spiker olarak çalıştı. Çocukluğunu ve gençlik yıllarını Kuzey Rusya’da geçirdi. 1995-2005 yılları arasında Togliatti’de yaşadı.

Mikhail Durnenkov, onlarca oyun ve senaryo kaleme aldı. 2001 yılından beri “May Readings”, “Lubimovka” ve “Yeni Drama” (New Drama) oyun yazarlığı festivallerinin devamlı katılımcısıdır. Bu bağlamda kardeşiyle birlikte kaleme aldığı oyunlarla da Rusya’daki “Yeni Drama” akımının öncüsüdür.

Royal Shakespeare Company, The Baltic House, Verbatim in Gorky Leninskiye (Rusya, British Council ortaklığıyla), Free Theatre, Sibaltera ve Euroasia adlı festivallerde atölye çalışmalarında bulunmuştur ve “LEŞ!” adlı oyunuyla ülkesinde pek çok tiyatro ödülünün sahibidir.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi Nedir?
2001 yılında, oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy Gülan’ın kurduğu çağdaş tiyatro topluluğu “Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından yürütülen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” adlı projeyle; Türk tiyatrosunun evrensel boyutta tanınması alanında şimdiye kadar hiçbir topluluğun veya kurumun bu derece önem göstermediği çağdaş oyun yazımı ve çağdaş oyun yazarlığı konusuna dikkat çekiliyor.
Türkiye’de çağdaş oyun yazımı konusunda önemli bir sayfa açmak gibi bir dertle yola çıkılan, metin odaklı projenin yaratılma nedenleri arasında; tiyatronun diğer araçlarını da göz önünde bulundurarak, yeni oyun metinlerinin nasıl bir reji, oyunculuk, dramaturgi ve sahne tasarımı anlayışı içerdiğini ve metnin içerdiği bu potansiyelin eleştirmen ve akademisyenlerce nasıl değerlendirildiğini tartışmaya açmak bulunuyor.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında bugüne dek; çağdaş tiyatronun farklı alanlarından isimlerle söyleşiler ve yeni yazarların oyun okumaları gibi çeşitli etkinlikler düzenlendi. Oyun yazarlarının okumalarının yanı sıra yazarlık ve çeviri atölyelerinin de yer aldığı proje dâhilinde, geçtiğimiz tiyatro sezonu 4 ülkeden (Yunanistan, Portekiz, İspanya, Romanya) 4 çağdaş yazar davet edilerek ve tüm oyun yazarlarının oyunları kendi orijinal lisanlarından Türkçeye çevrilerek Türk seyircisine tanıtıldı.

Bu sezon sırasıyla Romanya, İran, Rusya ve İspanya’dan yazarlar İstanbul’a gelmeye devam ediyorlar. Oyun okumaları ve atölyeler gerçekleşecek. Çeviri Atölyelerinin yanı sıra yeni yazarların oyun okumaları ve yazarlık atölyeleri de bu senenin etkinlikleri arasında olacak.

Bilgi için:
GalataPerform
Adres: Büyük Hendek Cad. No:21 Galata Kuledibi Beyoğlu ISTANBUL
(0 212) 243 99 91
Web: Galata Pe&#102orm,
 
Üst Alt