• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Miao...

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Miao...

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

En güzel köy

Miao milliyeti toplu halde Guizhou eyaletinin güneydoğusunda yaşıyor ve o bölgede sayısız Miao köyü bulunuyor.

Ancak Xijiang kasabasında yaşayan Miao ailelerinin sayısı 1000’i, nüfusu da 6 bini buldu ve Çin’deki en büyük Miao köyü durumunda.

Miaolar ahşaptan yapılan asmalı evlerde yaşıyor. Xijiang kasabasındaki dağ yamaçlarında kurulan asmalı evler yan yana, üst üste, dağı sımsıkı kuşatmış durumda ve uzaktan bakıldığında asmalı evlerden oluşan bir ormanı andırıyor.

Xijiang’daki asmalı evlerin hepsi çınar ağacından yapılıyor ve sonbahar akşamlarında kızıl çınar yaprakları arasında ayakta duran koyu kızıl renkteki asmalı evler ve evlerin bacalarından yükselen ve havada yarı bulut, yarı sisi andıran dumanlar harika bir manzara oluşturuyor.

Miao köyüne gelen turistler Miaoların özgün yemeklerini tatmanın yanı sıra genç Miao kızlarının şarkı söyleyerek sunduğu içkiyi kabul edebilir ve kızların söylediği cennet sesini andıran güzel şarkıları dinleyebilir. Geceleri Miaoların asmalı evlerinde konaklayan turistler, asmalı evlerin balkona çıkıp sayısız asmalı evin pencerelerinden görülen ışıkları seyredebilir.

Maio köyünden ayrılırken yakınlarınıza, dostlarınıza Miao milliyetinin geleneksel gümüş takılarını alabilirsiniz. Xijiang’da yaklaşık 20 yıldır gümüş işlemesi yapan usta Li Shining şunları kaydetti: ’Nesillerdir gümüşçülük yapıyoruz. Çeşitlerimiz çok zengin. Ülkenin dört yanından gelen turistler bizden gümüş takılar alıyorlar.’

gezikolik.com
 
Üst Alt