• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Meyan kökü, nane, papatya

  • Konbuyu başlatan ZAAX
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Meyan kökü, nane, papatya

ZAAX

Amatör
Üye
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

MEYANKÖKÜ , BAHÇENANESİ YAPRAĞI , PAPATYA ÇİÇEĞİ

Alman resmi gazetesinde 11.03.1992 tarihinde yayınlanarak ( Heftnummer:49, ATC-Code:A16AY) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. Doktor reçetesine göre eczanelerde hazırlanmaktadır.

Etkileri: İltihaplanmayı önler, yaraların iyileşmesini hızlandırır, mide ülserinin iyileşmesini çabuklaştırır ve kramp gidericidir.

Kullanıldığı yerler: Mide-bağırsak bölgesinde kramp şeklinde şikayetlerle görülen mide kaygan dokusundaki ( Mukoza) iltihaplanmalarda (akut ve kronik gastrit) kullanılır.

Kullanılmaması gereken haller: Hamilelik ve emzirme döneminde, karaciğerdeki safra sistemi hastalıkları, karaciğer sirozu, potasyum yetersizliği, ağır böbrek yetersizliği halinde kullanılmamalıdır.

İstenmeyen Etkileri: Günlük 100 mg glycyrrhizin’e kadar kullanımda yok.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Tuz kaybına neden olan idrar artırıcı ilaçlar potasyum kaybını artırır. Potasyum kaybıyla digitalisglikosidlere hassasiyet artar.

Kullanım miktarı: Meyankökü, Bahçenanesi yaprağı ve Papatya çiçeği ilgili bölümlerinde belirtilen her birisinin günlük kullanım miktarlarının % 50-75 ‘i kadarı birlikte kullanılır.

Örnek bir karışım şöyle olabilir:
Meyankökü (kıyılmış) 40 gr
Bahçenanesi yaprağı (kıyılmış) 20 gr
Papatya çiçeği (kıyılmış) 40 gr

Kullanım şekli: 1 yemek kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3 defa yemek aralarında içilir.

Kullanım süresi: Hekim tavsiyesi olmadan 4-6 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Kaynak:
Alman Kanunlarına Göre
Düzenlenip İzin Verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Pratik Uygulamalar
Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
ISBN: 978-9944-790-31-4
0212 5285076-5286005
 
Üst Alt