Kullanımı

Kod:
<HEAD>
<META NAME="Author" *********"supermeydan.net">
...
...
</HEAD>
şeklindedir.

Kullanılabilecek meta taglar

Websayfalarında kullanabileceğiniz çok sayıda meta tag bulunmaktadır. Bu meta tagların bazıları browserler için geliştirilmiştir ve sadece browsere özgü çalışırlar. Yine bir çoğu ise aramamotorlarına kayıt için kullanılırlar.

Abstract meta tagı

Abstract meta tagı websayfası hakkında tek satırlık genel bir bilgi verir. Kullanımı description tagına benzer. Bu tag aramamotorları tarafından sıklıkla kullanılmamakla beraber kullanılmasında fayda olabilir. Bu neden ile bu tagın kullanılması tavsiye edilebilir.

Abstract meta tagının kullanımı

Kod:
<META NAME="Abstract" *********"Sayfanın genel içeriği">

yukarıda görüldüğü gibidir

Author meta tagı

Author meta tagı sayfa içeriğini hazırlayan hakkında bilgi vermek için kullanılır. Bu tag ile verilen bilgi sayfa içeriğini hazırlayanın ismi, e-mail adresi veya sayfayı hazırlayan kurumun adı olabilir. Aramamotorları indexleme yaparken Author meta tagını sıklıkla kullanmazlar. Bu nedenle eğer sayfayı hazırlayan hakkında bilgi vermek istenirse bu tag kullanılabilinir.

Bu tagın kullanım şekli

Kod:
<META NAME="Author" *********"Sayfayı_hazırlayan">

yukarıda görüldüğü şekildedir.

Copyright meta tagı
Copyriht meta tagı websayfası içeriği hakkında bir telif hakkı ifadesi yerleştirmek için kullanılır. Eğer sayfa içeriğinde telif hakkı bilgilerinin bulunması isteniyorsa bu tag kullanılabilir. İçerebileceği bilgiler ticari marka, patern numarası gibi bilgiler olabilir. Aramamotorları genel olarak bu tagı kullanmazlar. Eğer telif hakkı bilgisi kullanmak istiyorsanız bu tagı kullanabilirsiniz.
Kullanım şekli

Kod:
<META NAME="Copyright" *********"Telif hakkı bilgisi">

yukarıda görüldüğü şekildedir.

Description meta tagı
Description meta tagı kullanılması gerekli olan taglardandır. Bu tag sayfa içeriğini anlatan kısa bir bilgi içerir. Yaklaşık olarak 20 kelime kadar bir bilgi bulundurabilir. Aramamotorları indexleme yaparken bu tagı sıklıkla kullanırlar. Genel olarak sayfa başlığı altındaki açıklama olarak gösterirler. Bu nedenle kısa ve anlaşılır bir şekilde sayfa içeriği mutlaka bu tag ile bildirilmelidir.
Böylece aramamotorlarında arama yapan bir ziyaretçi sayfa başlığı altındaki bu açıklamayı okuyarak sayfanız hakkında bir fikir edinebilir ve isterlerse sizin sayfanıza gelebilir. Mutlaka kullanılması tavsiye edilir.

Kullanımı

Kod:
<META NAME="Description" *********"Sayfa içeriğini anlatan ifade">

yukarıda görüldüğü şekildedir.

Expires meta tagı
Expires meta tagı sayfanın kullanımdan kalkacağı zamanı bildirmek için kullanılır. Eğer sayfa belli bir süre sonra gösterimden kalkacak ise bu tag kullanılarak aramamotorlarına bildirilir. Böylece aramamotorları belirtilen zamanda indexlerinden belirtilen sayfayı kaldıracaktır. Bu ziyaretçilerin boş bir sayfaya gitmeleri önleceyecektir. Eğer sayfanız belli bir süre sonunda gösterimden kalkacak ise bu tagı kullanmanız gerekmektedir.
Ayrıca revist meta tagı ile birlikte kullanılarak sayfa içeriğinin devamlı olarak değiştiği sayfalarda aramamotorlarının sayfayı indexlerinden silmeleri ve tekrar yeni içerik ile indexlemeleri sağlanabilir.

Kullanımı

Kod:
<META NAME="Expires" *********"Sat,14 July 2001 22:00:00 GTM">

şeklindedir. İçerik olarak sayfanın hangi tarihte gösterimden kaldırılacağı belirtilir. Burada Sat haftanın gününü belirtir ve ingilizce ilk üç harfi içerir. 14 ayın hangi günü olduğunu, July ingilizce olarak ayın ismini ve 2006 ise yılı belirtir. Sonrasında saat bilgisi bulunmaktadır.

Keywords meta tagı

Aramamotorları bu tagı sayfayı hangi katogoride indexleyeceklerini belirlemek için kullanırlar. Bu tag sayfa içeriği ile ilişkili kelimeleri içerir. Aramamotorlarıda bu kelimeleri kullanarak sayfanın hangi katogoride indexleneceklerini belirlerler. Bu nedenle mutlaka kullanılması gereken bir tagdır ve sayfa içeriğini anlatan bir ve iki kelimeden oluşan ilişkili kelimelerin bir dizisini kullanmaları gerekmektedir. Genel olarak 20 kadar kelime kullanılabilir ( meta, meta tag, metatag, geliştirme, tasarım geliştirme gibi ).
Kullanımı

Kod:
<META NAME="Keywords" *********"birinci kelime,
            ikincikelime, üçüncü kelime, ...">

şeklidedir.

Language meta tagı

Language meta tagı sayfa içeriğinin hangi dilde olduğunu belirtmek için kullanılır. Aramamotorları bu tagı kullanarak sayfayı içerdiği dile göre indexleme yapmakta kullanırlar. Böylece ziyaretçi bir aramamotorunda istediği dilde arama yapmasını sağlaması kolaylaştırılmış olacaktır. Türkçe için TR açıklaması kullanılabilir.
Kullanım şekli

Kod:
<META NAME="Language" *********"Dil tanımı">

Örnek olarak Türçe içerik için bu tag şu şekilde kullanılabilir.

Kod:
<META NAME="Language" *********"Tr">

******* meta tagı

******* meta tagı sayfanın tazeleneceği zamanı belirtmek için kullanılır. Bu tag kullanıldığında belirtilen saniye sonunda sayfa istenilen adrese yönledirilir. Bu adres sayfanın bulunduğu adres olabileceği gibi farklı bir adreste olabilir. Aramamotorları genel olarak bu tagı kullanmazlar ve ayrıca bazı aramamotorları bu tagı tespit ettiğinde sayfanın farklı bir içerikteki bir sayfaya yönlendirildiğini düşünerek böyle sayfaları indexlemezler. Bu nedenle ******* meta tagının kullanılması tavsiye edilmez. Bu tag sadece sunun amaçlı olarak kullanılabilir. Mesela görsel bir efekt vermek ve geçişli sayfalar ile sunum yapmak istediğinizde peşpeşe sayfalarda ******* meta tagını kullanarak sayfadan sayfaya atlanarak bir sunum yapabilirsiniz.
Kullanım şekli

Kod:
<META NAME="*******"
         CONTETN="X,URL=http://www.gidileceksayfa.com">

yukarıdaki gibidir. Burada X kaç saniye sonra sayfanın yenileneceğini URL ise hangi sayfanın açılacağını belirtir.

Revisit meta tagı
Revisit meta tagı genel olarak aramamotorlarını tekrar indexleme yapacakları zamanı bildirir. Devamlı olarak içerik değiştiren sitelerde bu tag kullanılarak aramamotorlarının tekrar bu sayfayı ziyaret ederek yeniden indexleme yapmaları sağlanır. Böylece güncel içerik ile aramamotorlarına kayıt edilmiş olacaktır.
Kullanımı

Kod:
<META NAME="Revisit-After" CONTETN="X Days">

şeklindedir ve X yerine kaç gün sonra indexlenme yapılacağını belirten bir sayı gelir.

Robot meta tagı

Robot meta tagı aramamotorlarına sayfanın nasıl indexleneceğini bildirir. Bu tag kullanılarak sayfanın indexlenip indexlenmeyeceğini veya hangi sayfaların indexleceği bildirilebilir. Butaga göre aramamotorları sayfanın nasıl indexleneceğini belirler. Alabileceği değerler noindex, index, nofollow, follow olabilir. Noindex ile sayfa indexlenmez, index kullanıldığında sayfa indexlenir, nofollow değeri sayfadan başka sayfaların indexlenmesini engeller, follow ise sayfa ile birlikte diğer sayfalarında indexlenmesi sağlanabilir.
Kullanımı

Kod:
<META NAME="Robot" CONTETN="index,follow">

yukarıdaki gibi olabilir.

http://www.supermeydan.net/forum/forum138/thread7939.html
 
Son düzenleme:
Üst Alt