Meslek liseleri özel sektöre devredilecek

Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Birol Aydemir, endüstri meslek liselerini özel sektöre devredeceklerini açıkladı.

Endüstri meslek liseleri özel sektöre devredecek. Bu amaçla pilot proje başlatıldı. Hedef, sanayicinin yönetimine gireceği okullarda doğrudan ihtiyaç duyulan vasıfta eleman yetiştirebilmek.
haberin devamı...

Meslek liselerinin özel sektöre devredilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Özel sektör hayatın her yönüne giriyor ve girecek.Belli bir yere kadar kabul edilebilir...Ancak işin içerisine " RANT " karışması yüksek ihtimaldir diyorum.Yasal olarak " özel sektörün " desteğini ,devlet okullarıyken alabilirdi devlet,ancak bu yapılmayıp özel sektöre devretmek ne kadar doğru bir uygulama olacak ...Bilemiyorum...Biraz sıkıntılı...

Sağlıcakla kalınız...
 
Yetişmiş insan kalitesi artar, ara eleman sıkıntısı azalır. Ama belki insani olarak yozlaşma artabilir...
 
Yozlaşma artar. Meslek okullarını kendi açma hakkı sağlayan işletmeler. Kendi düşüncesine göre insan alıp yetiştirecek. İşin içine siyasetler girecek. Okul siyaset yeri değildir. Devletin devletlik görevi tarafsızlıktır her taraftan insanı eğitmesidir.
Geçmişte Denizcilikte aynı olaylar oldu, Gemi sahipleri kendileri için kendi akrabalarını komşularını yetiştirdiler. ilk müfredat başlangıçtı,karışıktı çoğu okulu geçti. 4-5 yıllık üniv diplomasını 2 yılda verdiler. Daha sonrakilerde İmo(uluslararası denizcilik örgütü)kuralları uygulandı. O arada geçen geçti. Ortada kalanlar ise kısmen mahkemelik oldular.
Daha sonra okul kendi haline bırakıldı. Kısaca okul ihtiyaç fazlasını çıkarınca özel işletmeler okullardan kurtulma tekrar devlete geri verme yoluna gideceklerdir.
Böyle bir hakkı tarafsızlıktan patronun eline verirseniz, Sadece belli kişiler kazanır,sadece belli kişiler meslek sahibi ve diplomalı olur. Siz bir zengin işletme sahibi olsanız ilkönce kimi istihdam edersiniz ? Kardeşlerinizi, anne babanızı,akrabalarınızı, komşularınızı,köyünüzü, hemşehrinizi. sizi tutan adamı(siyasetinizi).
O zaman ehliyetleri de 20 yıl kaza yapmamış ceza almamış şöförler versin.
 
Küreselleşmecilerin cin fikirlerinden olan özelleştirme, neoliberalizm kapsamında sn.bursali'nin de dediği gibi hayatın tüm alanında yaşama geçecektir.
Kaçınılmaz olan bu anlayış çerçevesinde her şeyin ücretli duruma geçeceği de aşikardır.
Tekelleşmeye götürecek olan bu süreç, arkadaşların dediği gibi rant sağlamaya ve kutuplaşmaya giden yolun da önünü acaçaktır.
Yani neresinden bakılırsa bakılsın, çok önemli konumda olan eğitimin özelleştirilmesi tüm yönleriyle halkın sıkıntısıyla, çaresizliğiyle sonuçlanacak olan bir durumdur.
 
Üst Alt