Merkez projesi

Dünyada herşeyin bir merkezi vardır ve herşey bu merkezler etrafında gelişir.Mesela insanın merkezi kalbidir,beyin durduğunda bile insan yaşayabilirken kalp durduğu zaman insan hayatı sona erer...
Dünyanın merkezi ise Kabedir.Ve diğer ülkeler ve şehirler Kabeyi örnek alarak merkezler oluşturmuşlardır.Biz insanlar önce dünyayı ülkelere bölüp sonrada bu ülkelere merkezler (başkentler)koyarak yönettik.Herşeyin bir merkezi olduğunu sölyledik görüldüğü her ülkeninde merkezleri (başkentler)vardır.
Türkiye Cumhuriyetininde bir merkezi vardır ve burası Başkent Ankaradır.
Şimdi gelelim projeme;projem şöyle:Türkiyede 7 tane coğrafi bölge vardır.Bu 7 bölgenin hepsine birer merkez koyarsak ve bu merkezleri Başkent(merkezlerin merkezi)Ankaraya sıkı bağlarla bağlarsak muhteşem bir gelişme olur hatta ülkemiz süpergüç olur.
Türkiyede seçim yapacaksınız:her bölgeye soracaksınız merkezin neresi olsun diye referandum yapılacaqk yani.Tabi iç anadolu hariç çünkü türkiyenin merkezi ankara ve ankara iç anadolu bölgesinde yer alıyor.Yani 6 bölgeye seçim yaptıracaksınız 6 bölgeye merkez seçtireceksizniz bu merkezlerin merkezi ise başkent ankara olacak.
Örneğin:akdeniz de çoğunluk Antalyayımı istedi akdeniz bölgesinin merkezi antalya olacak,böyle seçim ülkenin her yanında olacak.VE Antalyada kurumlar kurulacak.Akdeniz bölgesi turizm geliştirme kurumu,bu kurum binası antalyada bulunacak bağlı olduğu yer ise Ankaradaki Turizm bakanlığı olacak.Bu kurumların sayısını artırarak Antalya ve Ankara arasındaki bağ kuvvetlenecek.Her bölgede bunun gibi olacak.Her bölgeye bir merkez ,Merkezlerin merkezi başkent Ankara olacak.B
Seçilen bu merkezlere çok büyük yatırımlar yapılacak,adeta bu merkezler seçildikleri bölgelerin kalbi olacak.Bu sayede Türkiyede heryer kalkınmış olacak,ayrıca göç olayıda önlenmiş olacak.Mesela doğu anadoluda bir genç iş veya başka sebepler için batıya gelmiyecek.Doğu anadolu merkezine gidecek orada arayacak bulacak aradığını.
Ayrıca bölünme olayınında önüne geçilmiş olunacak.nasıl derseniz.Bir insanın düşünün merkezi kalbidir ve insan kalbinden bağlı olduğu bir şeyden asla kopamaz.İşte bir bölgeyi insan olarak kabul edersek o bölgenin merkezi o vücudun kalbi gibidir.Kalbinden yani merkezinden bağlandığı Ankaradan asla koparılamayacaktır.
Merkez seçimi şöle olucaktır;Ülkede her bölge de insanlar oy kullanıcaktır.Vatandaşa sorucaksın senin bölgenin merkezi neresi olsun?
Vatandaş oy pusulasında yazan şehirlerden birine oyunu verecek.Bölge bölge seçim olacak.Akdenizde yaşayan bir insan sadece akdeniz bölgesinin merkezini seçmede oy kullanacak.karadeniz de yaşayan bir insan yalnızca kardeniz bölgesinin merkezini seçmede oy kullancak.ülkede bir günde bütün bölgelker merkezini seçecek.Tabi İÇ anadolu hariç orda başkent ankara var.
Her bölgeye bir merkez ve merkezlerin merkezi başkent ANKARA.
 
sonrada her biri demokratik özerklik istiyomuş:Winlk_Tongue:
efenim doğuda pek çok şehir batıdakinden daha modern.Bir çankırı mesela başkente en yakın şehir olmasına rağmen ,antebin,malatyanın,yanından bile geçemez.
 
sonrada her biri demokratik özerklik istiyomuş:Winlk_Tongue:
efenim doğuda pek çok şehir batıdakinden daha modern.Bir çankırı mesela başkente en yakın şehir olmasına rağmen ,antebin,malatyanın,yanından bile geçemez.

Türkiye zaten 7 ayrı coğrafi bölgeye ayrılmış, şimdiye kadar demokratik özerklik istemedilerde(bazıları hariç)ben bu bölgelere merkez koyuncamı istiyecekler hayret yaaa:Winlk_Tongue:
 
Üst Alt