• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Merhabalar Efendim;

Mustafa CİLASUN

Amatör
Üye
'İyi şiirler yazıyorsunuz,
Bende sizin gibi yazmak istiyorum
Yazdığım şiirlere
Bir göz atar, tenkit
Ve gözlemlerinizi
Söylemenizi istiyorum'' (Şiir Adam)

Efendim;
İyi şiir
Yazdığımı söylemeniz
Ne büyük bir lütuf,
Kalbi nezaketiniz için
Şükranlarımı arz ederim.
Fakat bilmenizi
Dilerim ki ben
Kendi halinde
Ve miskin köşesinde
Ruhunun hicran
Damlalarını yazan
Bir adamım,
Ne şair ve ne de
Bir yazarım.
Bu bakımdan
Daha ehliyet sahibi
Dostlardan yorum
Ve düşüncelerini
Almanız isabetli
Olur kanaatindeyim.
En kalbi muhabbet
Ve esenlik dileklerimle efendim...

Mustafa Cilasun

İnci

Kıdemli
Üye
Şiir bir düşüncenin ifadesi değildir. O, kanayan bir yaradan veya gülümseyen bir ağızdan yükselen bir şarkıdır. Demiş Halil Cibran.

Mustafa Bey,

Madem şiirlerinizi tenkit yani eleştirilmesini istiyorsunuz ben de sizin buna müsaade etmeniz sebebiyle şiirleriniz hakkında kendi görüşlerimi yazacağım.
Yazdığınız şiirlerin bazılarını okumaya çalıştım ama ikinci kıtada okumaktan vazgeçtim çünkü şiirleriniz yavan, yani mısralarınız insanı içine almıyor.
Şiirlerinizi okumak, kitabın onuncu sayfasında o kitabı okumaktan vazgeçmeye, izlediğiniz filmin onuncu dakikasında filmi izlemekten vazgeçmeye,
dinlediğiniz şarkının daha başında o şarkıyı dinlemekten vazgeçmeye benziyor. Ben şiirlerinizi çok sıkıcı buldum. Çok uzun şiirleri yazmak zordur.
Bazen 6 kıtalı bir şiirin anlatacağı şeyi iki mısrayla bile kısa ve öz anlatabilirsiniz. Ben şiir sever, edebiyat sever bir insanım ve amatörce yazıyorum
bende ama iyi yazıyorum diye iddia edemiyorum. Özet olarak yürek yanmayınca, göz yaşarmayınca şiirler de yavan ve duygusuz oluyor. Okuyana
herhangi bir duygu vermiyor. Benim önerim; siz deneme ya da düz yazı yazarsanız sanki şiirlerinizden daha iyi olur gibi.

Saygılar Mustafa Bey...

Mustafa CİLASUN

Amatör
Üye

Sayın...

İnci hanım;
Aslında şiir
Yazdığımı iddia
etmediğim için
Böyle bir talebim
Hiç olmamıştı neyse..
Çok kıymetli
Vaktinizi ayırdınız,
Şair ve edip olmayan
Bir fakir için
Düşüncelerinizi
Aktardınız,
Edepve edebiyata
Olan ilginizi
Anlamamı sağladınız,
Şiirden ziyade
Nesir yazmamı
Dahi önerdiniz...
Daha ne olsun,
Anlayabilen
Ve anlamak isteyene
Çok bile, hürmetlerimle...

MustafaCilasun

Son düzenleme:

İnci

Kıdemli
Üye
Konunun başında yazdığınız yorum;

''İyi şiirler yazıyorsunuz,
Yazdığım şiirlere
Bir göz atar, tenkit
Ve gözlemlerinizi
Söylemenizi istiyorum'' (Şiir Adam)
Ben böyle yazdığınız için sizin şiirleriniz hakkında yorum yazmakta sakınca görmedim. Sonra gelip benim yorumuma verdiğiniz cevap:

Sayın...
İnci hanım;
Aslında şiir
Yazdığımı iddia
etmediğim için
Böyle bir talebim
Hiç olmamıştı neyse..
Beyefendi bana verdiğiniz cevabı bile şiir şeklinde yazmışsınız. Bana yazdığınız cevap yorumunuzu şiir şeklinde yazmak zorunda değildiniz.
Eğer tenkit ve gözlemlerimizi yazmamızı istemeseydiniz kesinlikle yorum yazmazdım. Bunun ispatı da alıntı yaptığım konu başındaki yazınız.

Mustafa CİLASUN

Amatör
Üye
İnci hanım;"''İyi şiirler yazıyorsunuz,
Yazdığım şiirlere
Bir göz atar, tenkit
Ve gözlemlerinizi
Söylemenizi istiyorum'' (Şiir Adam)" bu ifade bana atfen yazılmış bir istektir, daha dikkatli okursanız farkında olacaksınız. Dolayısıyla farklı ve yanlış anlama üzerine inşa edilen bir konuyu bu şekilde ifade etmem kendi tercihimdir, zaten sizden böyle bir talep geldiğini ifade etmedim. Elbette tenkit ve eleştiri olmalıdır yapılan çalışmalara, ancak doğru anlayarak yapılması asıl olandır...

İnci

Kıdemli
Üye
İnci hanım;"''İyi şiirler yazıyorsunuz,
Yazdığım şiirlere
Bir göz atar, tenkit
Ve gözlemlerinizi
Söylemenizi istiyorum'' (Şiir Adam)" bu ifade bana atfen yazılmış bir istektir, daha dikkatli okursanız farkında olacaksınız. Dolayısıyla farklı ve yanlış anlama üzerine inşa edilen bir konuyu bu şekilde ifade etmem kendi tercihimdir, zaten sizden böyle bir talep geldiğini ifade etmedim. Elbette tenkit ve eleştiri olmalıdır yapılan çalışmalara, ancak doğru anlayarak yapılması asıl olandır...
Mustafa bey,

Öncelikle şiir şeklinde cevap yazmadığınız için teşekkür ederim. Başka birinin yorumunu konunuza eklediğinizi benim bilmem imkansız çünkü alıntı işaretini kullanmamışsınız.
Size yazılan yorum ile sizin yazdığınız şiir cevabınız bir bütünlük içinde görünüyordu. Burada tek yanlış anlaşılan konu, başkasının yorumunu sizin yazdığınızı sanmamdır.
Benim size yazdığım tenkit yorumu ise benim kendi düşüncelerimdir. Düşüncelerimde bir değişiklik yok fakat o kısa "şiirlerimi tenkit edebilirsiniz" sözünü başkasının
yazdığını bilseydim düşüncelerimi kendime saklardım. Yanlış anlama konusu benden kaynaklı değil, sizden kaynaklı olduğu için yapabileceğim bir şey yok. Daha fazla
konuyu uzatmanın da gereği yok. Herkes her şeyi beğenecek diye bir şey yok. Siz nasıl istiyorsanız o şekilde yazmaya devam edebilirsiniz bu sizin tercihiniz.

Kolay gelsin...

Mustafa CİLASUN

Amatör
Üye
(Öncelikle şiir şeklinde cevap yazmadığınız için teşekkür ederim. Başka birinin yorumunu konunuza eklediğinizi benim bilmem imkansız çünkü alıntı işaretini kullanmamışsınız.) Diyorsunuz!

Ne kadar isabetli acaba? Peki, yine bunu gözden kaçırmışsınız demek ki!"(Şiir Adam)" Siz anladığınız kadar ve tercihlerinizle anlamlısınız, bu bakımda başka bir söze gerek kalmıyor, size de kolaylıklar diliyorum hanımefendi...

Son düzenleme:
Üst Alt