Merdiveniniz için boyama yolluk

Ayaklarınızın altına serilen bu göz alıcı yolluk ile evinizdeki merdivende bir ''kırmızı halı'' efekti yaratabilirsiniz.

Nasıl yapacaksınız?

Zemin yaratın:

Merdivenleri hazırlayın (yıkayın, kurutun; pürüzsüz bir yüzey için zımpara yapın) ve astar boyasını uyguladıktan sonra kurumaya bırakın. Beyaz boya ve 8 cm'lik boya fırçası ile üst basamaktan başlayarak aşağıya doğru dikey vuruşlarla merdiveni boyayın: Basamakları arkadan öne, merdiven basamağının dik yüzünü de yukarıdan aşağıya boyayın. Birinci katı atın ve tamamen kurumasını bekleyin. Sonra ikinci katı uygulayın.

Yolluğu boyayın

50 cm'lik bir yolluk (şerit yol) yapmak için basamakların genişliğini ölçün. Ölçüden 50 cm çıkarın ve kalanı ikiye bölün. Bu sayı basamağın her iki ucundan bırakacağınız kenar boşluklarının genişliğidir. Maskeleme bandı ile yolluğun kenarlarını işaretleyin, yolluk için bıraktığınız alanın 50 cm olmasına dikkat edin. 5 cm'lik boya fırçası ile yatay vuruşlarla iki kat kırmızı boya uygulayın, katlar arasında boyanın kurumasını bekleyin. Yavaşça maskeleme bandını çıkarın. Çok daha dokulu ve taramalı bir görünüm için ikinci katı dikey vuruşlarla uygulayın.

Bordür ekleyin

Maskeleme bandını yolluğun dış kenarlarına yapıştırın. Bantladığınız kenarlardan içe doğru ikişer cm bırakarak yolluk üzerini bantlayın. 2 cm'lik boya fırçası ile iki bant arasını çaprazlama vuruşlarla siyaha boyayın. İkinci katı atın, bantları çıkarın ve kurumaya bırakın.

Parlatın

Minik bir boya fırçası kullanarak fırça kılı kalmış hatalı kısımları düzeltin. Kurumaya bırakın. Ardından iki ya da üç kat akrilik poliüretan uygulayın. Katlar arasında kurumaları için bekleyin.

Not: Kuruma süreleri ile birlikte bu çalışma birkaç gün sürebilir. Üst kattan uzun süre uzak kalamıyorsanız, adım adım ilerleyin. Her bir basamağın dik yüzeyini, ardından döşemesini sırayla boyayın ve cilalayın.

Boya: Mat görünümlü saten duvar boyasını Marshall, Filli Boya, Polisan ve Jotun?da bulabilirsiniz.

Parlatıcı: Az parlak akrilik poliüretanı yapı marketlerden temin edebilirsiniz.
alıntı
 
Üst Alt