• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Meniere Hastalığı Nedir?

Okunuyor :
Meniere Hastalığı Nedir?

Nil@y

Eski Üye
Üye
meniere ilaçları , meniere hastalığının bitkisel tedavisi , meniere hastalığı egzersizleri , meniere tedavisindeki son gelişmeler , meniere hastalığı ekşi , meniere atağında ne yapılmalı , meniere krizi , meniere hastalığı ilaçları

Meniere hastalığı iç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu sıvılardaki basınç artışının neden olduğu ve en önemli bulgusunun ataklar halinde baş dönmesi olduğu bir hastalıktır. İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının sebebi genellikle belli değildir. Ancak sıvı üretimi, atılımdan fazla olursa ya da sıvıların boşaldığı kanallarda tıkanıklık olursa basınç artışı gelişebilir. Son zamanlarda belli allerjik reaksiyonlarında rol oynadığı düşünülmektedir. Meniere hastalığının sıklığı 100000'de 40-100 arasında değişir. Her yaşta görülebilmesine rağmen 40 yaş civarında başlaması daha sıktır. %20 civarında iki kulak birden hastalanır.

Ne Gibi Belirtiler Yapar:

Meniere hastalığının başlıca belirtileri baş dönmesi, kulak uğultusu, işitme kaybı ve kulakta dolgunluk hissidir. Baş dönmesine bulantı ve kusma eklenebilir. Baş dönmesi ani başlangıçlı, 20 dakika ile 24 saat arasında sürebilen ve bulantı-kusma ile birliktedir. Ancak genellikle 2 saatin altında sürer. Baş dönmesi başlamadan önce bazen kulakta dolgunluk hissi oluşabilir. Gerginlik, stres ve aşırı tuz alımı baş dönmesi ataklarını başlatabilir. Baş dönmesi atakları arasında hasta tamamen normal ya da hafif dengesiz olabilir.

İşitme kaybı baş dönmesi olduğu dönemde olur ve alçak frekanslardadır (kalın seslerde). Hastalığın ilk yıllarında baş dönmesi atakları sonrasında işitme kaybı düzelir fakat ileri yıllarda atak sonrasında da işitme kaybı devam eder. Kulak çınlaması hastadan hastaya değişir ve aralıklı ya da sürekli olabilir. İşitme kaybı ve kulak çınlaması ile beraber kulakta bir dolgunluk ve basınç hissi olabilir. Baş dönmesinin olduğu dönemlerde istemsiz göz hareketleri (nistagmus) mevcut olabilir.

Muayenede Ne Görülür:

Meniere hastalığı olan hastaların kulak muayenesi normal görülür. Eğer hasta baş dönmesi olmayan bir dönemde muayene ediliyorsa hiç bir bulgu saptanmayabilir. Baş dönmesi atakları sırasında ise hastada görülebilecek en önemli bulgu nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketleridir. Ayrıca baş dönmesinin getirdiği ayakta durma ve yürüme zorluğu, bulantı-kusma saptanabilir.

Teşhis Nasıl Konur:

Meniere Hastalığının kesin teşhisini koymak zordur. Teşhise götüren en önemli faktör hastanın anlattıklarıdır. Baş dönmesinin süresi, sıklığı, derecesi berberinde olan semptomlar hastalığın nedeni hakkında bilgi verirler. Muayene sonrasında yapılacak ilk tetkik odiometri adı verilen işitme testleridir. Bu testlerde işitme kaybının varlığı ve iç kulağın durumu hakkında bilgi edinilir. Kalın seslerdeki iç kulak tipi işitme kaybı Meniere Hastalığı olabileceğini akla getirir. Vestibüler sistem adı verilen denge sistemi ile ilgili yapılabilecek bazı testlerde vardır ancak bunlar Meniere Hastalığını diğerlerinden ayırmaya pek yardımcı olamazlar. Meniere hastalığını kuvvetle düşündürecek bir yöntem Gliserol testi'dir. Bu testte hastaya odiometri yapıldıktan sonra gliserol içirilir. Daha sonra yapılan odimetride işitme kaybında düzelme görülmesi Meniere Hastalığı lehinedir. Bilgisayarlı Tomografi veya Manyetik Resonans tetkikleri beyinde veya iç kulaktaki tümör ya da yer kaplayan lezyonları ayırt etmek için kullanılabilir.

Nasıl Tedavi Edilir:

Meniere hastalığının tedavisi 3 bölümde incelenir.

-Baş dönmesi ataklarının tedavisi
-Baş dönmesinin önlenmesi
-Cerrahi tedavi

Baş dönmesi atağı sırasında görülen hastalar genellikle yatırılarak tedavi edilir. Stres önemli rol oynadığı için hastanın rahatlatılmasına çalışılır. Serum takılarak sıvı verilir. Serum içine veya ağızdan verilen baş dönmesi ilaçları genellikle şikayetleri azaltır ve hastayı rahatlatır.

Sık atak geçiren hastalarda bunları önlemek için bazı tedbirler alınabilir. Bunun için şunlar sayılabilir.

-Aşırı tuz, şeker, alkol ve kafein almamak
-Stresten uzak durmak
-İdrar söktürücü ilaçlar kullanmak
-Baş dönmesine karşı ilaçlar kullanmak (en sık kullanılanı Betaserc'tir).

Sık atak geçiren ve ilaç tedavisi ile sonuç alınamayan hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi yöntemler şunlardır.

-İç kulaktaki sıvıların bulunduğu endolenfatik kese adı verilen bölümü başka boşluklara bağlayarak basıncı azaltmak. Bu yöntemde işitme korunmuş olur.
-Denge sinirinin kesilmesi: Vestibüler sinir adı verilen bu sinir kesilerek baş dönmesi duyusu yok edilmişl olur. İşitme fonksiyonu yine korunur.
-Labirentektomi: İç kulağın tamamen ortadan kaldırılmasıdır. İşitme fonksiyonu da kaybolur.
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Baş dönmesi (Meniere hastalığı)

Meniere hastalığı ataklar halinde gelen, baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybı veya azalması ile karakterize bir hastalıktır.

Ataklar bulantı ile birliktedir,bazen kusmada olabilir.

Atak 20dk ile 24saat arasında sürebilir.Atakların geliş sıklığı kişiye göre değişir.Çok sık veya çok seyrek gelebilir.

Atakların olmadığı dönemde genellikle iyilik hali vardır. İşitmede azalma ilk yıllarda ataklardan sonra geçer. İleriki yıllarda kalıcı olabilir.

Özellikle stres, ruhsal travmalar atakları tetikler. Diğer tetikleyici faktörler;

  • Tansiyon yükselmesi
  • Fazla tuz alımı
  • Yağlı gıdalar
  • Kafein, alkol, sigara
  • Süt ürünleri
  • Uykuda düzensizlik tir.

Hastaların çoğunda gürültüye tahammül azalmıştır.

Sebebi tam olarak blinmemekle birlikte iç kulaktaki lenf dolaşımında basınç bozukluğu nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

Hastalıktan korunmak amacıyla, düzenli uyku, düzenli beslenme, stresten uzak durma veya stresle başetmeyi öğreme ve tetikleyici gıdalardan uzak durma yararlı olacaktır.

AKUPUNKTURLA TEDAVİ

Meniere hastalığında akupunktur etkili bir tedavi yöntemidir.

Tedavide seanslar halinde vücut akupunkturu uygulanır.Her bir seans 20-30dk sürer. Önce üstüste sonra seyreltilerek yapılan uygulamalarla tedavi tamamlanır.
Uzm. Dr. Asuman ERGİCAN
 

watch

Acemi
Üye
Meniere Hastalığı Hakkında bilgi sahibi olduk teşekkürler.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Cok ilginc bir konu.

Bazen
Girip oldugumuz da

Veya
Ruzgarda kaldigimiz da
Bir kulagimizda radyo calar.

Basdonmesi, bulanti da cabasi
Acaba
Bunlarin bu hastalikla bir ilgisi olabilir mi?
...... diye de;
Dusunmekten insan kendini alamiyor.
 
Üst Alt