Menderes dramı!

MENDERES DRAMI!
Mehmet Necati GÜNGÖR

Merhum Başvekil Adnan Menderes’in dramı “Ben Onu Çok Sevdim” isimli bir dizi ile ATV’de devam ediyor.
Yakın tarihimizi, o günün siyasi ve askeri aktörleriyle birlikte, çok benzetilmiş tiplemelerle anlatan bu filmi izlerken o günleri yeniden yaşıyoruz.

Sevilen aktör Mehmet Aslantuğ’un büyük bir başarı ile canlandırdığı Menderes’i, O’na çok benzetilmiş hal ve tavırlarıyla, mazlum bakışlarıyla izlerken içimize yeniden ateş düşüyor.

Menderes dramı , aradan şu kadar yıl geçmiş olmasına rağmen halâ milyonların yüreğini kanatan, kavuran, unutulmaz bir olaydır.

Kusurları elbette vardı. Ama O’nu ve arkadaşlarını idama götürecek kadar hiçbir somut delil ortaya konulamadı.
Milletin oyuyla seçilmiş bir başbakan “Bebek Davası”yla, milli mücadeleden ve Atatürk’ün arkadaşlığından gelen bir Cumhurbaşkanı “Köpek Davası”yla yargılandı ve mahkûm edildi.

Yassıada’nın atanmış hakimi, “Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor” diyerek, bu yargılamanın ne kadar adaletten, hukuktan yoksun olduğunu itiraf etmiş oluyordu.

Evet, biz O’nu çok sevmiştik.
Çünkü, Demokrat Partili bir ailenin çocuklarıydık. Menderes sevgisi yüreklerimize ve bütün benliğimize işlenmişti. O sevgi halâ bütün tazeliği ile o yüreklerde yaşıyor.

Dizi, her ne kadar Ayhan Aydan-Menderes aşkı üzerine senaryolaştırılmışsa da, tarihi olaylar ve şahsiyetler ihmal edilmemiş. 27 Mayıs hadisesini bilenler, bu diziyi izlerken o günleri yeniden yaşamış oluyorlar.

Şahsen dizi bende öyle bir etki bırakıyor. İzlemeden edemiyorum.
Hiç unutmam; Menderes’in idam haberini o meş’um günün sabahında radyodan sabah 7.30 haberlerinde dinlerken, ailece beynimizden vurulduk. Rahmetli babam, Demokrat Parti’nin Merkez İlçe Başkanı idi. O da birkaç ay hapis yattıktan sonra evine dönmüştü ama mutlu değildi.

O gün o haberle yüreklerimiz dağlandı.
Ben 13 yaşındaydım. Tam okula gitmeye hazırlanırken duyduğum bu haberle yıkıldım. Kendimi evin tuvaletine kapatıp dakikalarca ağladım. Gözlerim kan çanağına dönmüştü.

Okula gittiğimde benim gibi ağlamaktan gözleri kızarmış pek çok arkadaşımla göz göze bakışarak o duyguyu isyankâr bir sessizlikle paylaşmıştık.

Kötü günlerdi. Topluma korku salınmıştı.
Demokrat Partililer “kuyruk”, “düşük” gibi tanımlamalarla aşağılanıyordu.
Dostlar kaybolmuş, düşmanlar yüze çıkmıştı.

Böyle bir günde, bir öğretmen, Demokrat Partili olarak bilinen Recep Akal adındaki esnafın dükkânına girer ve bir Cumhuriyet gazetesi ister. Aynı zamanda gazete bayii olan Recep Akal gazetenin kalmadığını söyler ama anlatamaz ihtilalci (!) öğretmene.
“Kuyruk” diye aşağılar ve hakaret eder.

O sırada Akal’ın dükkânında Demokrat Partili bir köy muhtarı bulunmaktadır. Akal’ın yumruğunu sıktığını görünce başı belaya girmesin diye köylü zekâsıyla pratik bir yol bulur. Yerinden kalkar, “ulan sen Atatürk’e nasıl hakaret edersin?” diyerek öğretmenin üzerine yürür. Recep Akal da bunu fırsat bilerek öğretmeni bir güzel pataklar. Öğretmen, neye uğradığını şaşırmıştır. Yalvararak kendini dükkândan dışarı atar ve bir daha da oraya yaklaşmaz.(Recep Akal, benim çok sevdiğim bir dostumdu. Onu yıllar önce kaybettik. Nur içinde yatsın.)

Böyle olaylar da oluyordu.
Yıllar sonra Ankara’nın Çankaya semtinde bir evde oturuyoruz. Rahmetli babam neşeli bir şekilde içeri girdi. Neşesini daha sonra anladık. Meğer, Yassıada Savcısı Altay Ömer Egesel bizim yakınımızda oturuyormuş. Babam, intikam duygusuyla arabasının lastiklerini indirmiş, ona gülüyormuş.

Yine yıllar sonra Mahkeme Başkanı Salim Başol, Esat semtinde bir pazarda portakal satıcısının önünde durur. Almak istediği kadar portakalı tarttırır, tam parasını vereceği sırada Pazarcı kendisini tanır. “Sen Salim Başol musun?” diye sorar. “Evet” cevabını alınca “sana verecek portakalım yok” diyerek tarttığı portakalları tekrar meyve kasasına döker.

Halk, hafızasına kazınan hiçbir şeyi unutmaz.
Mazlum Menderes ve O’nun arkadaşları Fatin Rüştü Zorla ve Hasan Polatkan o yüreklerde halâ dipdiri yaşamakta.
Oysa ne o davanın savcısını, ne de hakimini hayırla hatırlayanlar var.
Allah bu millete yeni bir Menderes dramı yaşatmasın!
Ve tarihten ibret alınsın!
 
selam ederim;

ben o günleri yaşamadım, fakat anlatılanları biliyorum. çok üzücü yürek burkan olaylar. anladığım kadarıyla atatürk-çülük alet edilerek oldu olanlar. ne garip değil mi? atatürkün mücadelesi cumhuriyet içindi, fakat onu çok sevenler! darbelerle cumhuriyete, demokrasiye hep darbe vurdular. mazeret hep hazır "cumhuriyet için, irticayla mücadele". arkadaş! o büyük savaşları kazananlar bizim iman sahibi dedelerimiz değilmiydi? gençleride namazdan imandan soğuttular. filimlerde baş örtülüler hep fesat ve kötü kalpli, hacı sakallılar neredeyse hep dolandırıcıyı oynadı. bu uygulama amerikadada yapıldı zamanında, zencilerin beyazlara göre suç oranı az olmasına rağmen beyazların suçlarını sansürlediler ve sadece zencilerin suçlarını tv lere gazetelere haber yaptılar. ve halk arasında nefreti oluşturdu, körüklediler. bunun adı toplumlara çeşitli sebeplerle nifak sokmaktır. insanlığın yanlış ile mücadelesi var olduğu sürece devam edecektir. akıllı ve uyanık olmalıyız.

işte bu sebeple nifak denilen insanlık düşmanı kötü düşünce tohumları islamda lanetlenmiştir. islamiyet insan olmanın ilimidir.

amin bende asla yaşatmamasını umarım . yaşanmaması için bu gibi dizilerin, ve köşe yazarlarının konuyu ele alıp necati beyefendi gibi gençlerinde bilgilenmesi önemlidir.
 
Son düzenleme:
Menderesin dizisi başlamadan önce Demirkırat isimli belgesel serisini izlemiştim önce. Menderes olayıyla ilgili tüm gerçekleri öğrenmek için. Filmde fazla bir sapma yok ama İnönü konusunda filmde bence fazla abartı var. Onun dışında gerçeklerle örtüşüyor film. O günleri yaşamadığım halde izlerken benimde içim sızlıyor. Mehmet Aslantuğ gerçekten Menderes rolünde çok başarılı.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt