Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatı ve Merak Edilenler

Meme büyütme ameliyatı

Türkiye'de ve dünyada estetik cerrahinin en çok yapılan 3 ameliyatından biridir. Hasta memnuniyeti açısından en çok yüz güldüren ameliyatlardan biridir. Çünkü hayatı boyunca meme dediğimiz organa sahip olamayan kişi, ameliyattan hemen sonra gözüyle gördüğü ve hissettiği memelere sahip olmaktadır. Kadınlar için sosyal yaşantılarında son derece önem taşıyan bu organa da bizim de aynı önemi vermemiz gerekmektedir. Bu yüzden meme üzerine birçok cerrahi teknik ve yöntem geliştirilmiş ve bu çalışmalara milyar dolarlarca para harcanmıştır.
Meme büyütmek için dünyaca en çok kullanılan ve en yaygın olan yöntem Meme Protezidir. Son 50 yıl içerisinde gelişen teknoloji ile mükemmele yaklaşan yeni çıkan meme protezleri ile doğal, estetik açıdan çok güzel sonuçlar elde edilmekte ve hasta memmuniyeti çok yüksektir. Yeni çıkan protezler ile halk arasında bu ameliyatlardan korkmaya neden olan meme kanseri riski ortadan kalkmış ve hatta yukarıda da bahsettiğim gibi yapılan çalışmalarda memesinden memnun insanların kansere yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Meme protezleri aynı zamanda meme kanseri taramalarına ve tespitine yada emzirmeye hiç bir engel taşımamaktadır. Gelinen son teknoloji ile, koheziv jel içerikli meme protezlerinin patlaması, kansere neden olması ya da reaksiyonlara neden olması gibi ihtimaller ortadan kalkmıştır. Konulan protezler kişi ile birlikte ömür boyu kalabilir ve alınması gerekmez.

Meme protezi dışında son zamanlarda yağ enjeksiyonları ile de kişinin kendisinden alınan yağlar ile meme büyütülebilmektedir. Vücudun başka bölgelerinin aksine meme bölgesine konulan yağların erime oranı çok azdır, genellikle verilen yağın %80 kalır. Meme protezleri koltuk altından (axiller approach), meme ucundan (periaerolar approach), meme altı çizgisinden (inframammarial approach) ya da göbek deliğinden (umblical approach) koyulabilmektedir. Benim kişisel tercihim ve dünyada en yaygın olan (%90), meme altı çizgisinden koyulan tekniktir. Çünkü bu teknik ile en güzel meme şekli elde edilirken diğer tekniklere ameliyat sonrası da çıkabilecek komplikasyon dediğimiz sorun oranı en azdır. Meme protezi yine, meme dokusunun altına, pektoral kas dediğimiz göğüs kasının zarının (subfasiyal) altına ya da pektoral kas altına konulabilmektedir. Bunun kararı hastamızın mevcut meme dokusuna göre belirlenir. Eğer kişinin meme dokusu yeterli ise o zaman protez konulduğunda üzerinde onu saklayacak yeterli doku bulunduğundan doğal görünür ve protezin kenarları belli olmaz, ama eğer hastanın meme dokusu çok az ya da hiç yoksa o zaman protez konulduğu belli olmasın diye göğüs kasının altına konur.

Her 3 planda da protez süt bezlerinin ve meme dokusun altında olduğundan emzirmeye engel olmaz ve meme kanseri taramasında karışıklıklara yol açmaz. Çok çeşitli meme protezi vardır; damla şeklinde (anatomik), yuvarlak şeklinde (round), yüksek profilli (high defination), düşük profilli (low defination), orta profilli (modarate defination), pürtüklü yüzeyli, düz yüzeylivb. Bu protezlerin aynı zamanda hacimleri de küçükten büyüğe değişmektedir. Ameliyatta kullanılacak meme protezinin belirlenmesinde; hastanın memesinin şekli, ulaşmak istediğimiz hedef meme büyüklüğü ve o hasta için ideal olan meme şekli rol oynamaktadır; Dik bir meme mi? Dekolteli bir meme mi? Büyük bir meme mi?

Silikon ile Göğüs Büyütme

Meme boyutu, gelişimsel nedenlere bağlı olduğu kadar, emzirme sebebi ile de bozulabilmektedir. Meme boyutlarına önem veren bayanların en şanslı olduğu konu ise, günümüzde meme estetiği için bir çok seçenek bulunmasıdır. Göğüs estetiğinin amacı; memenin güzel göründüğü kadar, doğal da görünebilmesidir. Meme boyutu ve hacmi belirlenirken, estetiği yapan doktorun ve göğüs estetiği isteyen hastanın beraber karar vermesi önemlidir. Hasta memenin hangi büyüklükte olmasını istediğini belirtmeli, doktor ise meme derisinin ne kadar esnek olduğunu ve kalça-bel oranı ile omuz- göğüs kafesi oranına uygunluğunu tespit etmelidir. Meme protez seçeneklerinden hastaya en uygun olanını belirleyip, bu seçeneğin avantajları- dezavantajları ve operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlara karşı da hastayı bilgilendirmelidir.

Meme büyütme ameliyatı fiyatları;​

takılan silikonun ne kadar kaliteli olduğuna, ameliyatın yapılacağı hastanenin uygulama fiyatları, uygulama yöntemi ve doktorların belirlediği fiyatlara göre değişim göstermektedir. Geçmişte sadece zenginlerin yaptırabildiği silikon ameliyatları, teknolojinin gelişmesi, talebin artması, rekabetin artması gibi nedenlere bağlı olarak, her kesimden insanın kolayca ödeyebileceği miktarlara kadar düşmüştür.

Meme Büyütmede Ameliyattan Başka Çare Yok mu ?

Bazı hastalar ameliyat olmak istememektedir. Oluşacak komplikasyonlardan korkma, anestezi almama isteği gibi nedenlerle ameliyattan kaçınan bayanlar için de tabii ki uygun göğüs estetiği teknikleri vardır. En popüler olanı ise göğüs altından yapılan dolgu uygulamalarıdır. Bu yöntemin en büyük dezavantajı, dolgu uygulamalarının silikon kadar uzun ömürlü olmamasıdır. Dolgu ile yapılan estetiğin ömrü en fazla 7-8 sene olmaktadır. Lokal anestezi altında yapılabilen bu uygulama yaklaşık yarım saatle bir saat arasında son bulmaktadır. Göğüsler lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra, tek bir noktadan iğne ve ya kanül yardımıyla tüm göğüse dolgu enjekte edilmektedir. Ağrısız bir uygulama olması ve hemen sonuca ulaşması ise en büyük avantajlarındandır. Uygulama sonrası yaklaşık bir hafta kadar sürebilen göğüs şişlikleri olabilmektedir. Bu şişlikler tamamen iyileşebilme özelliğine sahiptir. Bunun yanında; dolgu uygulamaları da emzirmeye engel olmamaktadır. Ameliyatsız göğüs büyütme fiyatları, uygulanacak dolgu miktarlarına göre değişimler göstermektedir.
Meme Büyütme hakkında daha detaylı bilgi için sitemizden Op. Dr. Süleyman Taş iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: Op. Dr. Süleyman Taş
 
Üst Alt