Mekanik Dalga

elektromanyetik dalga ismiyle tanıdığımız kablosuz etkileşimler sağlayabilen tekniğin mekanik modelinden bahsediyoruz.
Belirli bir titreşim, rezonans değeri gibi özellikler kullanılrak ve hatta daha ileri düzeyde başka özellikler incelenerek hiçbir elektriksel faaliyet olmadan mekanik olarak kablosuz iletişimin sağlanabileceğini düşünüyoruz.
Bir uçağın kablosuz ve elektrik kullanmadan kontrol edilmesi gibi. Bu durumda belki sabotaj riski de kalkar. Çünkü mekanik bulunulan sabit bir konumdan ve gerçek olduğu için taklit edilemez özellikler taşıyabilir. Yani aynı mekanik özellikler taklit edilse bile yer ve zaman taklit edilemeyeceğinden hep birşeyler eksik kalacaktır. Tabi bizim kontrol merkezimizin hemen yanında birileri bizi sabote etmezse...
Bu sadece kendi uçağımızı kontrol etmek için değil aynı zamanda düşman uçaklarını bertaraf etmek için kullanılabilir.
Dahası mekanikte aynı mikroçip özelliğindeki mi,ni minnacık çok işlevli devrelerin ortaya çıkması da elektronikteki elektriğin yerine mekanikte mekanik dalga üretimi ve kontrol edilmesi ile mümkün olabilir.
Elektriğin bir gecikmesi var malum. Mekanik sistemlerin gerçek zamanlı yani her zaman elektronikten hızlı olduğu malmdur. Mesela kömür fırçalı motor yerine kömür fırçaları sökülüp manyetik etkileşimli transistörlü ve ya optik sensörlü sistemler kullanılır ama kömür fırçalı olanlar gibi gerçek zamanı yakalayamazlar. Yine araba motorlarındaki kam şaftının krank pozisyonu ile eşzamanlı olarak sübapları kontrol etmesi gibi. Krank açıyı değiştirdikçe gerekli sübap anında pozisyon almıştır, gecikme olamaz. Bunu elektrikli bir sistemle düşünsek gecikmelere katlanmak zorundayız. Çünkü bi defa elektriğin kendisi bile kabloda gecikmekte.

Bu tip bir mekanik dalga mekanik rezonanasta belirleyici olan frekans(etki tekrarı), esneklik, sertlik vb özelliklerin iyi anlaşılması ile ortaya çıkacaktır.

Ayrıca bu mekanik dalganın Dünya üzerine pozisyonlandırılması ile kimi ülkelerin tehdit olarak kullandığı atom bombaları oldukları yerde havaya uçurulabilecektir. Tabi aynı zamanda bu tip bir dalga barutun vb patlayıcının patlamasını da engelleyebilir mi ayrı mesele. Ama en basitinden içlerinde basit mekanizmalar olan füzelerde kullanılan patlayıcılar üzerinde faaliyetler gösterilebilir. Bu patlayıcılar oldukları yerde fırlatılmadan patlatılabileceği gibi etkisiz hale de geitirlebilir.

Diğer taraftan düşman elektronik kontrollü nükleer denizaltı uçak vb sistemler ele geçirilmelidir. Bunun için sadece "hack"leme tipindeki sızma faaliyeti yetersiz kalacaktır. Dışarıdan bir etki ile (elektronik-mekanikenerjik) elektronik kısım üzerinde faaliyet gösterip aynı zamanda sisteme belki elektriksel müdahale ile sonuca gidilebilir. Mesela mekanik dalga sistem elektroniğinde belirli bir etkiye sebep olurken Nicola Tesla nın birkaç mil öteye elektriği iletmesi gibi bir sistem ile hedefe elektriksel bir sinyal(belirli frekans şifreler vb içeren) yollanıp daahası başka başka kombinasyonlar ile düşman yok edilebilir.

Ahır zamanda savaş kılıçla olacak. Acaba bu savaşmadan savaş yapmaya yarayan bonmba vb teçhizatı yok edebilir miyiz yaani vesile olabilir miyiz ayrı mesele. Bu konuyu evvelde düşünmüştük.. Ama sonradan Prof. Dr. Necmettin Erbakan ın da bizim daha önceden düşünmüş olduğumuz bu konuya "düşmanın savaş gemisi de sizindir. bu mümkündür" şeklindeki aıklamaları ile değinmişti

Tüm katılımcıların değerli fikirlerini hürmet ve heyecan ile bekleriz...
 
Üst Alt