Mehmet akif´in oğlu

Merhaba
Devlet; Mehmet Akif´e sahip çıkamadığı gibi onun emaneti olan oğluna da ayni şekilde sahip çıkamadı. Mehmet Akif´in oğlu, yoksulluk içinde sokaklarda hayatini geçirdi ve ölümü de ayni şekilde acı oldu. Akif´in oğlunun cesedi bir kış günü çöplükte bulundu.

MEHMET AKİF´İN OĞLU KAPIMI ÇALDI VE

Yasanan bu sahipsizliği ve arkasındaki dramı anlatan en acı örneği ise Gazeteci-Yazar Çetin Altan, 2006 yılı başlarında SkyTürk´te bir bayram sabahı katıldığı programda açıkladı.

Altan, çıktığı programda Akif´in oğluyla ilgili hatırasını anlatırken, ekran başındaki milyonlarca kisi duydukları karşısında isyan ederek, gözyaşlarına boğuldu.

Çetin Altan, Mehmet Akif´in oğluyla ilgili yaşadığı o gözleri yaşartan anları 4 yıl önce söyle anlatıyordu;

İstiklal marşının şairi Mehmet Akif Erksoyu hepimiz tanırız. Çok ünlü bir vatan şairi olarak biliriz. Çünkü İstiklal marşını yazmıştır. Yarışmayı kazandığı halde, para ödülünü almayı reddetmiştir. Ama biyografi okumayı bilmediğimiz için mesela yoksulluk içinde geçen bir hayat sürdüğünü pek bilmeyiz.

Size bir anımı anlatayım. 1966 sonları, bir öğle sonrası odamdayım. Sizi biri görmek istiyor dediler. Buyursun dedim. İçeri tıraşı uzamış, üstü başı bakımsız, yaşlıca, çelimsiz bir adam girdi. Hazrolu andıran bir duruş ve hafif bükük bir boyunla; Bendeniz Mehmet Akifin oğluyum dedi. Bir anda ne olduğumu şaşırdım. Nasıl şaşırdım bilemezsiniz. Eski bir dostluk havası yaratmak istercesine; Oooo buyurun buyurun, nasılsınız? türünden bir yakinlik göstermeye çalıştım. O, tavrını bozmadı; Rahatsız etmeyeyim, sizden ufak bir yardim rica etmeye gelmiştim dedi. Gökler mi tepeme yıkıldı, yer mi yarıldı da, ben mi yerin dibine geçtim; doğrusu fena, allak bullak oldum. Ve tek yapabileceğim şeyi yaptım, cüzdanımı çıkartıp uzattım. O, bükük boynuyla: Siz ne münasip görürseniz dedi. Cinnet cehennemlerinin tüm yıldırımları düşüyordu yüreğime. Durun bakalım neyimiz varmış gibiler den cüzdanı açtım; içinde ne varsa çıkardım, fazla bir şey de yoktu, elimde tuttum. Bir iki adim attı. sanırım sadece bir 10, yahut 20 lira aldı. Çok çok teşekkür ederim, rahatsız ettim dedi ve çıktı.

Aradan bir ay geçti geçmedi; gazetelerde küçük bir haber ilişti gözüme: Beşiktaş taki çöp bidonlarından birinde Mehmet Akifin oğlunun ölüsü bulunmuştu!

Çetin Altan´in anlattığı bu hatıranın sonundaki su sözleri ise fazla söze gerek bırakmıyordu;

Mehmet Akifin oğlunun ölüsünün bir çöplükte bulunduğunu çoğu kimse bilmez!

RotaHaber
 
Madem 2011 yılı Mehmet Akif yılı ilan edildi bizde ona göre davranalım!Akif'in ve ailesinin çektiği sıkıntılara artık çare olamayız ama en azından okuyalım öğrenelim...
Akif'in adını ağızlarından düşürmeyenler onu gerçek manada da anlamış olsalardı keşke...O zaman bilirlerdi dindaşlık nedir!Bilirlerdi millet nedir!
Mesajı Akif'ten çok anlamlı bir alıntıyla bitirelim..

Adam mısın; ebediyen cihanda hürsün, gez
Yular takıp seni bir kimsecik sürükleyemez
Adam değil misin oğlum; gönüllüsün semere
Küfür savurma boyun kestiğin semercilere
 
Kiminin yâd-ı ihtirâmı kalır,
Kendi gittikte cânişîni olur;
Kiminin bir yığın meberrâtı
Toplanır, heykel-i metîni olur;
Kiminin de olanca hâtırası,
Böyle bir sâye-i hazîni olur!

Çok üzüldüm,utandım.
 
Üst Alt