Mehmed åkif'ten kızı Suad Hanım'a

Mektuplarınızdan son derecede memnun oluyoruz. Onun için, sık sık, üçer-beşer satır yazın, yollayın. Evvelce de söylediğim gibi annen şimdi Ferda fodulu oldu bir, Suad fodulu oldu iki! Bugün, seni Keçeciler'den nasıl yolcu ettiğini kim bilir kaç yüzüncü defa olarak anlatırken ağlamaya başladı. O meğer sana gönüllü imiş de hiçbirimizin haberi yokmuş, hatta galiba kendi de farkında değilmiş! Sen sakın firaklı nameler yazma! Ferda Hatun'un yeni marifetleri varsa onları yine öyle numara sırasıyla bildir, anladın mı?
Biz yaz geleli, yani paşa hazretleri İstanbul'a göç edeli, yine sarayın selamlık tarafına taşındık. Evimiz yaz hakkına çok iyi. Hatta annen 'Mısır'ı çok sıcak derlerdi, ama ben öyle bulmadım' diyor; dışarıda ümmet-i Muhammed'in nasıl tutuştuğundan haberi bile olmuyor.
Nasıl? Milas'ın sıcakları başladı mı? Ferda sıhhatçe iyi ya? Ahmed Bey'in resm vazifesi haricindeki işleri yine devam ediyor mu? Keman çalıyor musun? Resim yapıyor musun? Milas'ın sıtması bol mu? Her halde Ferda Kadın'a kinin yutturmayı ihmal etmeyin, kendiniz de ara sıra yutun olmaz mı?
Kışın annen hemen her gün şırınga sıkmak mecburiyetinde idi. Şimdi maşaallah bir aya yakındır ki o mecburiyetten kurtuldu. Biraz zayıf ise de inşaallah yine toplar. Kardeşlerin iyidir. Siz bize bir arada çıkartacağınız bir resimden bahsetmiştiniz. Mümkünse pek makbule geçer. Biz de mukabelede kusur etmeyiz.
Hatice annene mektup göndermiyormuşsun. Şayet Emine'nin nadanlığına kızdınsa öteki bçarenin kabahati ne? Bizden senin adresini soruyordu? Her halde mektup yaz, zavallı kadının gönlünü al. Annen gözlerini, kardeşlerin ellerini öpüyor. Ben de kemal-i iştiyak ile gözlerinden öperim. Ferda Hatun'u bir de benim için öp olmaz mı?
Bak cümlenizi Allah'a emanet ederim kızım.
Baban
Mehmed åkif
- - - Güncellendi - - -
Ferda Kadın'a
Ferda Kadın! Ferda Kadın!
Ben görmeden sevdim seni.
Sen galiba, gördün beni,
Pek ihtiyar, hoşlanmadın!
Ferda Kadın! Ferda Kadın!
Ey yavrumun ilk yavrusu!
Pek tatlı şeysin doğrusu.
Lakin neden çirkin adın?
Yok yok, adın cidden güzel!
Dünyada her şeyden güzel;
Aydan güzel, günden güzel!
Ay, gün nedir? Senden güzel;
Hatta derim: benden güzel!
Zira 'yarın', 'dün'den güzel
Deden
Mehmed åkif
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt