“medya müfettişi” kimin müfettişi

TRT’de yayınlanan bir program var.
Adı ‘Medya Müfettişi’
Mesleki geçmişi, deneyimi, birikimi konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığımız genç bir kızımız müfettişliğe soyunmuş. Almış eline kılıcını sallayıp duruyor.
Bu programın TRT sayfasındaki tanıtım bölümünde şöyle yazıyor;

“Gazeteciler, televizyoncular, editörler, yazarlar çok basit iki kurala uymak zorundadır; gerçeğe bağlılık ve tarafsızlık… Medya Müfettişi bu iki kurala dayanarak haber yapılırken Medya Etiği’nin gözetilip gözetilmediğini sorgulayacak. Haber örnekleri bu kurallar dikkate alınarak yapılıyor mu, halkın bunlardan etkilenme payı nedir, taraflı haberde amaç kimi/nasıl etkilemek olabilir… bu tür konular programda ayrıntılı bir şekilde irdelenecek.”

Bu sözler çok güzel.
Peki, bu müfettiş kendi programının tanıtımında yazılanlara ne kadar bağlı?
Bu müfettiş, TRT’de yayınlanan haberlerin ‘gerçeğe bağlılık ve tarafsızlık’ kurallarına ne kadar uyduğu konusunda bir teftiş yapmayı düşünüyor mu acaba?
Örneğin PKK’nın üstlendiği Reşadiye saldırısının ardından 10 Aralık Perşembe günü TRT–1 ana haber bülteninde yayınlanan haberdeki “Bu arada Ergenekon sanığı Albay Dursun Çiçek'in de Reşadiyeli olması dikkat çekici ayrı bir husus” cümlesini gerçeğe bağlılık ve tarafsızlık ilkesi açısından değerlendirildi mi?
( TRT REŞADİYE SALDIRISININ SORUMLUSUNU BULDU; ALBAY DURSUN ÇİÇEK )
Ya da son olarak yaşanan ve medyada çokça tartışılan Başbakan’a talimatla ‘soru soramayan’ muhabirin yarattığı skandal hakkında bu müfettiş kızımız ne düşünüyor acaba?
Bir muhabir gerçeğe bağlılık ve tarafsızlık ilkesi çerçevesinde talimatla soru sorabilir mi?
Başbakan’a sipariş soru sorma/soramama olayında bunu reddeden CNN TÜRK muhabiri mi doğru yapmıştır, yoksa İlhan Atasoy mu?
Acaba müfettiş kızımız bu soruları programında tartışabilir mi?
‘Medya Müfettişi’, anayasada özerk bir kurum olarak tanımlanan TRT’de Bülent Arınç’ın her konuşmasının canlı yayınlanmasını, bir ayda tam 5 kez TRT ekranlarının Arınç’a tahsis edilmesini ‘tarafsızlık’ ilkesi açısından nasıl değerlendiriyor?
(http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/13692947.asp?yazarid=91)
Yoksa bu kızımız sadece AKP’nin işine gelen konularda mı müfettişlik yapıyor?
Örneğin bu müfettiş kızımız gerçeğe bağlılık ve tarafsızlık ilkesi çerçevesinde TRT’de olan biten hakkında kamuoyunu bilgilendiren Haber-Sen’in üyelerine ve yöneticilerine TRT yönetiminin uyguladığı baskıları, bu konuda basında yer alan haberleri programında ele alabilir mi?
Bir Haber-Sen yöneticisini programa davet edip ‘Siz bu genel müdürden ne istiyorsunuz?’ diye sorabilir mi?
Veya TRT’deki kadrolaşma iddialarına ilişkin basında yer alan haberleri programında değerlendirebilir mi?
Bunları yaparken hem TRT yöneticilerinin hem de sendika yöneticilerinin görüşlerine yer verebilir mi?

Odatv.com
 
Üst Alt