Mecnun Leyla İle Sohbette

Mecnun bir gün fırsat buldu, Leyla ile oturmaya muvaffak oldu. Leyla, onu sınamak için bir dilekte bulundu:

- Ey âşık! Neyin varsa getir.

- A ay yüzlü, dedi Mecnun, aşkınla ne suyum kaldı, ne kuyum. Ne ciğerimde azıcık kan, ne gözümde bir nebze yaş. Aklımı yağma ettin, uykumu çaldın. Artık bir canım var, emreyle onu vereyim.

- Ben onu senden ne vakit istesem alırım, başka neyin var, sen ondan bahset.

Mecnun o vakit arandı, yakasında sakladığı bir iğnesi vardı, onu çıkarıp sevgiliye sundu.

- İşte varlık aleminde sahip olduğum tek şey bu iğnedir. Bunu da neden taşıyorum bilmek istersen, çölde, ovada seni izlerken çok düşüyorum, kendimden geçiyorum; oralarda ayağıma, bedenime dikenler batıyor; bu iğneyle o dikenleri çıkarıyorum.

- İşte bunu istiyordum ben senden. Eğer aşkında gerçek isen bu iğne nasıl layık oluyor sana? Dikeni çıkarırsan buna vefa mı derler?!..

alıntı

Mecnun bir gün fırsat buldu, Leyla ile oturmaya muvaffak oldu. Leyla, onu sınamak için bir dilekte bulundu:

- A ay yüzlü, dedi Mecnun, aşkınla ne suyum kaldı, ne kuyum. Ne ciğerimde azıcık kan, ne gözümde bir nebze yaş. Aklımı yağma ettin, uykumu çaldın. Artık bir canım var, emreyle onu vereyim.

Mecnun o vakit arandı, yakasında sakladığı bir iğnesi vardı, onu çıkarıp sevgiliye sundu.

- İşte varlık aleminde sahip olduğum tek şey bu iğnedir. Bunu da neden taşıyorum bilmek istersen, çölde, ovada seni izlerken çok düşüyorum, kendimden geçiyorum; oralarda ayağıma, bedenime dikenler batıyor; bu iğneyle o dikenleri çıkarıyorum.

- İşte bunu istiyordum ben senden. Eğer aşkında gerçek isen bu iğne nasıl layık oluyor sana? Dikeni çıkarırsan buna vefa mı derler?!..

alıntı

Kardeşim : Kardeşimin dediği gibi emeğine sağlık.....

Çok ama ... Çok harika olmuş ........
Aşkın ve vefanın izahı İşte bu olsa gerek.....

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir

alıntı

Evet gerçekten çok güzel bir yazı eğer gerçekten aşık olmuşsak ki inş öyledir onu düşünürken batan dikenleri nasıl hissedebilirizki

Şimdiki aşklar da vefasız,aşıklar da...

Geçenlerde biryerlerde okuduğum bir söz gerçekten de zamanımız aşklarını iyi özetliyordu:

''Nerde kaldı o eski aşklar?

Şimdi Mecnunlar küpeli

Leylalar Kaşar...''

Belki biraz ağır bir ifade oldu ama, gerçek bu...

Şimdiki aşklar da vefasız,aşıklar da...

Geçenlerde biryerlerde okuduğum bir söz gerçekten de zamanımız aşklarını iyi özetliyordu:

''Nerde kaldı o eski aşklar?

Şimdi Mecnunlar küpeli

Leylalar Kaşar...''

Belki biraz ağır bir ifade oldu ama, gerçek bu...

Bütün firaklardan gelen feryatlar. aşk'ı bekadan gelen ağlamaların tercümanlarıdır... Eğer tevehhüm'ü beka olmazsa muhabbet edemez. Hatta denilebilirki: Alemi bekanın ve ebedi cennetin bir sebebi vucudu... şu mahiyet'i insaniyedeki o şiddetli aşk'ı bekadan çıkan geyet kuvvetli arzuyu beka ve beka için fıtri umumi duadır ki baki'i zülcelal o şedit sarsılmaz fıtri arzuyu o tesirli kuvvetli umumi duayı kabul etmiştir ki. fani insanlar için baki bir alemi halketmiş. R.N.K

İşte Aşık..... İşte leyla.....