• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

MEB'den okullara: Sabah namazına müteakip öğrencileri camiye getirin!

Okunuyor :
MEB'den okullara: Sabah namazına müteakip öğrencileri camiye getirin!

Deniz Özğür

Acemi
Üye
MEB'den okullara: Sabah namazına müteakip öğrencileri camiye getirin!

Çanakkale Savaşının 100. yılı vesilesiyle anmalar bu yıl camide yapılacak. Okullara gönderilen yazıda, öğrenci ve öğretmenlerin camilerdeki anmalara katılmaları istendi

18 Mart Çanakkale Savaşı,nın 100. yıldönümü dolayısıyla okullara gönderilen yazıda Türkiye genelinde camilerde kutlama yapılacağı ve öğretmen ile öğrencilerin bu törenlere katılması istendi. İl ve İlçe Müftülükleri tarafından Milli Eğitim Müdürlükleri'ne gönderilen yazıda ,Çanakkale zaferi, için sabah namazı sonrası yurt genelinde anma programı yapılacağı belirtildi ve öğrenci ile öğretmenlerin bu etkinliklerden haberdar edilmesi istendi.

TEZ HABER VERİLE!

Diyanet İşleri Başkanlığı, savaşın 100. yılı dolayısıyla ilan edilen Çanakkale Yılı,kutlamalarını gençleri camilere toplamak için vesile yaptı. Diyanet bu çerçevede savaşın kazanılmasının yıldönümünün camilerde kutlanması için harekete geçti. Kutlama için camilerde anma programı hazırlayan Diyanet, katılımın artması için okulları da programa dâhil etti. Diyanet bu vesileyle Milli Eğitim Müdürlükleri,ne bir yazı gönderdi. Yazılarda Çanakkale için sabah namazı sonrası yurt genelinde anma programı yapılacağı belirtildi ve öğrenci ile öğretmenlerin haberdar edilmesi istendi.

İNAMAZIN ARDINDAN

stanbul Avcılar Müftüsü Ömer Erden,in Kaymakam adına yazdığı yazıda şu ifadeler yer alıyor:,Çanakkale Zaferi,nin 100. Yılı yıldönümü olması ve 2015 yılının ,'Çanakkale yılı' ilan edilmesi münasebetiyle, aziz şehitlerimize karşı görevimizi yerine getirmek, halkımızın konuya olan duyarlılığını artırmak amacıyla ülkemizin 81 vilayetinde 957 ilçesinde icra edilecek olan 'Çanakkale Şehitlerini anma programı ilçemizde de çarşamba günü sabah namazına müteakip Avcılar Merkez Caminde icra edilecektir. Gençlik ve Spor Müdürlükleri'ne de gönderilen yazıda konunun duyurulması talep edildi.
***
Tuvalet kağıdı, kına ve jöle kullanılabilir

Yurttaşların dini,sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, yazı malzemesi olduğu için kâğıdın temizlik malzemesi olarak kullanılmasının uygun görülmediğine işaret ederken, günümüzde tuvalet kâğıtlarının, temizlik için üretildiğinden, bunların temizlik amacıyla kullanılmalarında bir sakınca olmadığını bildirdi. Diyanet, kına saç boyası ve jöle gibi maddeler aptes ve gusle mani olmadığını da bildirdi.
Dinen caiz
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Dini Soruları Cevaplandırma Platformu vatandaşların merak ettikleri konulara yanıt vermeye devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı son olarak tuvalet kağıdı, hemoroid ve saç boyası,ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Jöle bozmaz

Tuvalet kağıdı ile temizlenmenin bir sakıncasının olup olmadığını soran vatandaşa yanıt veren Diyanet, Dinimizde namazın sahih olma şartlarından biri de, insan vücudunun, elbisesinin ve namaz kılacağı yerin dinen pis sayılan şeylerden temiz olmasıdır. Aslolan bu temizliğin su ile yapılmasıdır, dedi.
Diyaneten, Saç boyası, aptes ve gusle engel midir,sorusuna da cevap geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Dini Soruları Cevaplandırma Platformu, İçeriğinde kan gibi dinen temiz olmayan şeyler bulunmadığı sürece, el veya başa sürülen kına, boya gibi maddelerin katı atıkları iyice yıkanıp, sürüldüğü yerlerden temiz ve saf bir su akması durumunda, bunların deri ve saçlarda bıraktığı renk suyun deriye nüfuzuna engel olmaz. Dolayısıyla deri üzerinde tabaka oluşturmayan, kına, saç boyası ve jöle gibi maddeler aptes ve gusle mani değildir ifadelerini kullandı.
***
Bilimsel ve laik eğitim karşıtlığı

Eğitim Sen 7 No,lu Şube Hukuk Sekreteri Zeynel Özgün: 19. Eğitim Şurasında alınan kararlara baktığımızda yaşanan bu olayın tekil bir örnek olmadığı daha net olarak görülüyor. Milli Eğitimde buna benzer bir dizi faaliyet yürütülüyor. Yukarıdan aşağıya, hiyerarşik bir şekilde toplumu muhafazakârlaştırıp yeniden biçimlendirmek amaçlanıyor. Milli Eğitim yöneticileri adeta bu muhafazakârlaştırmanın misyonerleri gibi çalışıyor. Biz, dindar nesil yetiştirmenin misyonerleri olmayı reddedeceğiz. Yaşananlar, Eğitim Sen,in laik, bilimsel ve anadilinde eğitim mücadelesinde ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösteriyor.

SERBAY MANSUROĞLU
serbaymansur@birgun.net
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Eğitim Sen'in ne kadar samimi dürüst ilkeli vatansever bir sendika olduğunu şimdi herkes görüyor.Dinle dindar la uğraşıp katillerle teröristlere destek vermekten eğitim sendikaciligi yapmaya vakti kalırsa tabi...
 
Üst Alt