Meal okumak sakıncalı mıdır? Mealden Kuranı anlayamaz mıyız?

Anlayışının bu kadar bozuk olduğunu tahmin diyordum.Yine yapman gerekeni yaptın.

Kur'anı Kerimin tek muhatabı Efendimizdir , açıklama yetkisi beyan etme yetkisi sadece O'ndadır.O şanlı Resul o Kıymetli kitaptan ümmetine ne bildirdi ise bizim için senet odur.Delil odur.İslam odur.Ehli sünnet alimleri bu bildirilenleri aynen nakletmiş kendi akıllarından bişey eklememişlerdir.

Bu bildirilenlerin dışında kim ne derse desin o kişinin kendi fikridir asla İslam değildir.

Siz aklınıza ve beşeri mezhepsiz sapıklarınızın akıllarına İslam demeye ve uydurduğunuz putlara tapmaya devam edin , sizi kurtaraklarını bekleyin...Bunu da anlayacağınıza ihtimal vermek dahi hata gibi gözüküyor.
 
Bu soruyu bziyaya ve ayetin tek muhatabının peygamberimiz olduğunun düşünenlere sormuyorum.

Sadece aşağıdaki ayetlerin muhatabı olan arkadaşlara soruyorum:
Peygamberimiz yaşıyor olsa idi aşağıdaki AÇIK VE NET ayetleri anladığınızdan farklı mı açıklardı?

Bu Kur’an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. (Sad 29)

Bu Kur’an; kendisiyle uyarılsınlar, Allah’ın ancak tek ilâh olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara bir bildiridir.


De ki: "Pisin çokluğu seni hayrete düşürse de pisle temiz bir olmaz. O halde, ey akıl ve gönül sahipleri! Allah'tan korkun ki kurtuluşa erebilesiniz.". (MAide 100)


Allah, ahirette onlara şiddetli bir azap hazırlamıştır. O hâlde, ey iman etmiş olan akıl sahipleri, Allah’a karşı gelmekten sakının! Allah, size bir zikir (Kur’an) indirdi. (Talak 10)

Daha fazlası için:
http://www.kuranmeali.com/arama.asp?kelime=ak%FDl%20sahipleri&meal=diyanet3&sure=hepsi
 
Dikkat edin mealde dahi SANA İNDİRDİĞİMİZ deniyor.Yani Sana indirdik diyor Allahü Teala , sonra Nahl 44 ayetide Açıkla , Beyan et Diyor.İyi anlayın bunları ...

Tamam ona itirazım yok o konuda. Ama neden indirmiş? Ayetin devamında yazıyor. Akıl sahipleri öğüt alsınlar diye. Bu Kuran elbet bir peygamberimizin ELÇİLİĞİ ile indirilecek tabi. Gökten zembille inecek değil ya! Bu ayeti peygamberimiz nasıl açıklar? "Bana indirilen bu kitap akıl sahipleri öğüt alsınlar diye indirilmiştir" diye açıklar. Senin anlayamadığın nokta akıl sahipleri noktası. Sanırım anlayamayacaksın da. Sen olanlara sormaya devam et kardeşim.

Diğer ayetlere de neden bakmıyorsun? "De ki" içermeyenlere mesela.? Özellikle ikişer tane aldım örnek. Ayrıca arama linki verdim.
 
Soru: Alimlerin Kuran harici söylediklerinden sorumlu tutulacak mıyız?

Yanıt: Peygamberimize hitaben deniyor ki:

Şüphesiz bu Kur’an, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ondan sorumlu tutulacaksınız. (Zuhruf 44)Siz ey imana ermiş olanlar! (Kesin hukuki kurallar şeklinde) açıklandığı taktirde sizi sıkıntıya sokabilecek olan konular hakkında soru sormayın; zira, Kuran vahyedilirken onlar hakkında soru sorsaydınız, size (hukuki kurallar şeklinde) açıklanabilirlerdi. Allah, bu konuda (sizi her türlü yükümlülükten) azat etmiştir: Zira Allah, çok bağışlayıcıdır, halimdir. (Maide 101)

Hz. Peygamber, vaazlarından birinde şöyle dedi: “Ey ümmetim! Allah size haccı farz kıldı: öyleyse onu ifa edin.” Bunun üzerine birisi sordu: “Her yıl mı, ey Allah'ın Rasûlü?” Hz. Peygamber sesini çıkarmadı; adam soruyu iki defa daha tekrarladı. Sonra Hz. Peygamber şunları söyledi: “Eğer evet deseydim [haccı her yıl ifa etmek] üzerinize farz olurdu: ve bu da şüphesiz gücünüzün üzerinde bir şey olurdu. Değinmeden bıraktığım konular hakkında bana soru sormayın; nitekim sizden önce, peygamberlerine çok soru sordukları ve sonra da [onların öğretileri üzerinde] anlaşmazlığa düştükleri için helak olmaya kadar giden toplumlar vardır. O halde, size herhangi bir şeyi emredersem onu gücünüzün yettiği kadar yapın ve size bir şeyi de yasaklarsam ondan uzak durun.” Bu Hadisi yorumlayan İbni Hazm şunları söyler: “Bu Hadis, dinin bütün kurallarını (ahkâmu'd-dîn) baştan sona içine alır -Hz. Peygamber'in ne emrederek ne de yasaklayarak hiç sözkonusu etmediği şeyler serbest bırakılmış (mübâh) demektir, yani, ne yasaktır, ne de zorunludur; emrettiği şeyler zorunludur (farz), yasakladığı şeyler ise gayrimeşrudur (harâm); ve bize yapılmasını emrettiği şeyler yalnızca gücümüz ölçüsünde bizi bağlayıcıdır” (Muhallâ I, 64). Ancak unutulmamalıdır ki “Peygamber” terimi, bu bağlamda Kur’an'ı ifade eder, çünkü Kur’an'ın mesajı Hz. Peygamber aracılığıyla insanlığa iletilmiştir. (Müslim)
 
Son düzenleme:
Üst Alt